Dom Unala

Zlokalizowany na południu Francji dom Unala to przykład architektury rzeźby. Organiczna forma budynku została całkowicie uwolniona od geometrii kąta prostego.

Dom powstał według projektu Claude’a Haüsermanna-Costy’ego zgodnie z wytycznymi Joëla Unala, konstruktora i artysty, który zapragnął zamieszkać w otoczeniu natury, z dala od miejskiego zgiełku. Ponieważ Unal wznosił dom własnoręcznie, rozpoczęta w 1972 roku budowa trwała aż do 2008 roku.

Obiekt zaliczany jest do nurtu architecture sculpture. Określenie to, ukute przez krytyka Michela Ragona w latach 60-tych, odnosi się do budynków posiadających cechy za równo rzeźby, jak i architektury.

Organiczna forma domu powstała w wyniku zestawienia ze sobą szeregu kul. Niezwykła budowla o powierzchni 200 m2 mieści 3 pokoje, jadalnię, bibliotekę i łazienkę. Na zewnątrz zaprojektowano basen i pracownię.

Budynek jest całkowicie zintegrowany z otaczającą go naturą. Pozbawiona fundamentów konstrukcja opiera się na skałach. Realizacja miała minimalny wpływ na środowisko – na placu budowy nie wycięto ani jednego drzewa.

MIASTOmovie 2019 – TOP 5. Filmy o architekturze, których nie możesz przegapić Ruszyła sprzedaż biletów na pokazy filmów festiwalu MIASTOmovie 2019. Prezentujemy hity siódmej edycji MIASTOmovie, czyli 5 najlepszych filmów o architekturze i mieście.
ArcyARCHIwizje – cykl wywiadów z architektami dostępny on-line ArcyARCHIwizje to cykl wywiadów z uznanymi polskimi projektantami, które prowadzi łódzki architekt Wojciech Wycichowski. Zarejestrowane rozmowy można już obejrzeć online.
MIASTOmovie 6 – relacja Pawła Floryna Festiwal MIASTOmovie ewoluuje. Zmienia się z każdą edycją, rozszerzając program o nowe wątki i uzupełniając inne odbywające się w tym samym czasie wrocławskie inicjatywy. Tegoroczne wydarzenie podsumowuje dla nas architekt Paweł Floryn.
Tu mówi miasto: znamy program 6. edycji festiwalu MIASTOmovie Już 26 września rozpoczyna się kolejna edycja największego przeglądu filmów o mieście i architekturze. W programie premiery i klasyki, m.in. „Wywłaszczenie. Wielki przekręt mieszkaniowy”, „Obywatelka Jane” czy „Duch Bauhausu”. Bilety na wszystkie projekcje już w sprzedaży.
Śląskie gwiazdy ekranu Budowana od 1967 roku i nigdy nieukończona dzielnica sanatoryjna Ustronia autorstwa Henryka Buszki, Aleksandra Franty i Tadeusza Szewczyka dla niektórych może wciąż stanowić arogancki akt w pejzażu. Zrealizowana została w czasach PRL-u, gdy na takie publiczne inwestycje nie szczędzono nakładów. Jednak, jak dowodzą autorzy nowo powstałego filmu poświęconego założeniu, Uzdrowisko. Architektura Zawodzia, mimo imponującej skali, mimo tego, że w Ustroniu zbudowano właściwie całe nowe miasto z drogami i mostami, przyroda nie została zniszczona. Architektura koegzystuje tu z naturą, o czym świadczą piękne ujęcia z lotu ptaka – recenzja Agnieszki Dąbrowskiej.
Druga edycja MIASTOmovie we Wrocławiu W dniach 28-30 listopada w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu odbędzie się druga edycja MIASTOmovie: wro. Projekcje filmowe i debaty tym razem dotyczyć będą partycypacji, architektury socjalistycznej oraz infrastruktury kulturalnej w kontekście Europejskiej Stolicy Kultury.