Architektura MuratorFilmyMówi Nowoczesność: Mies van der Rohe [FILM]

Mówi Nowoczesność: Mies van der Rohe [FILM]

Mies van der Rohe jest ostatnią postacią, której przyglądamy się w cyklu Mówi Nowoczesność. Dzięki archiwalnym nagraniom i wywiadom ze współpracownikami, mamy okazję na nowo poznać i zrozumieć projekty architekta. Osią narracji jest jedna z jego najbardziej znanych realizacji - pawilon barceloński z 1929 roku - pisze Adam Przywara, dyrektor artystyczny Beton Film Festival.

Ostatnim architektem prezentowanym w pierwszej serii artykułów powstałych we współpracy BETON Film Festival i Miesięcznika architektura MURATOR jest Mies van Der Rohe. Wszyscy znamy go z sesji wizerunkowych, na których siedzi rozparty na zaprojektowanym przez siebie fotelu, ubrany w idealnie uszyty garnitur, paląc cygaro. W prezentowanym dokumencie, dzięki archiwalnym nagraniom, wywiadom ze współpracownikami i projektantami z otoczenia van der Rohego mamy okazję na nowo poznać i zrozumieć projekty takie, jak Segram Building w Nowym Jorku, czy Neue Nationalgalerie w Berlinie. Osią filmu jest jedna z najbardziej znanych realizacji architekta, czyli pawilon barceloński z 1929, który powstał na zamówienie rządu niemieckiego na expo w tymże roku. Pawilon rozebrano po zakończeniu wystawy, a po około 50 latach latach, już po śmierci swojego projektanta, za sprawą władz Barcelony, został on zrekonstruowany z wprowadzeniem nieznacznych zmian.

Szczególnie interesującym aspektem wypowiedzi architekta wydaje się jego podejście do projektowania, w szczególności do warsztatu kreślarskiego i sposobu w jaki transformuje się dwuwymiarowy szkic na trójwymiarową przestrzeń. To właśnie w tym aspekcie sztuki architektonicznej Mies van der Rohe osiągnął mistrzostwo, co potwierdzają ukazywane w dokumencie szkice, modele i skończone budynki.

Autor: Adam Przywara
Mówi Nowoczesność: Louis Kahn [FILM] Kolejny film z serii Mówi Nowoczesność dotyczy Louisa Kahna, architekta reprezentatywnego dla ruchu nowoczesnego, lecz mocno zakorzenionego w tradycji starożytnej architektury. Prezentowany dokument pozwala zapoznać się fundamentami myśli architekta - pisze Adam Przywara, dyrektor artystyczny Beton Film Festival.
Mówi Nowoczesność: wywiad z Frankiem Lloydem Wrightem [FILM] Prezentujemy drugi film z serii Mówi Nowoczesność, w której do głosu dochodzą największe postaci architektury XX wieku. Wielowątkowy i rozbudowany wywiad Mike’a Wallace’a z Frankiem Lloydem Wrightem wciąga widza tak po stronie energicznego prowadzącego, jak i ironicznego i pewnego siebie architekta. Pisze Adam Przywara, dyrektor artystyczny BETON Film Festival.
Mówi Nowoczesność: Le Corbusier o pomniku otwartej dłoni w Chandigarh [FILM] Architektura i film to nowy cykl artykułów w internetowej "A-m". Zaczynamy serią Mówi Nowoczesność - zbiorem krótkich wywiadów i nagrań archiwalnych z udziałem największych postaci świata architektury XX w. Filmy wybiera i opisuje Adam Przywara - dyrektor artystyczny BETON Film Festival.