Architektura MuratorFilmyMówi Nowoczesność: wywiad z Frankiem Lloydem Wrightem [FILM]

Mówi Nowoczesność: wywiad z Frankiem Lloydem Wrightem [FILM]

Prezentujemy drugi film z serii Mówi Nowoczesność, w której do głosu dochodzą największe postaci architektury XX wieku. Wielowątkowy i rozbudowany wywiad Mike’a Wallace’a z Frankiem Lloydem Wrightem wciąga widza tak po stronie energicznego prowadzącego, jak i ironicznego i pewnego siebie architekta. Pisze Adam Przywara, dyrektor artystyczny BETON Film Festival.

Wywiad z Frankiem Lloydem Wrightem przeprowadzony przez Mike’a Wallace’a w 1957 jest drugim z filmów w serii Mówi Nowoczesność, zbiorze krótkich wywiadów i nagrań archiwalnych z udziałem największych postaci świata architektury XX w. Pierwszy z nich dotyczył pomnika Otwartej Dłoni w Chandigarh, którego przesłanie objaśniał Le Corbusier.

Drugi to wielowątkowy i rozbudowany wywiad przeprowadzony w 1957 z 88 letnim już wtedy Frankiem Lloydem Wrightem. Wielki modernista, amerykański reprezentant stylu nowoczesnego w architekturze, dwa lata przed śmiercią przedstawia w rozmowie swoje rozbudowane i ukształtowane poglądy na bardzo szerokie spektrum tematów. Poczynając od religii i duchowości, której idealną reprezentacją według Wrighta jest natura, przez pacyfizm i radykalnie pojmowaną etykę życia, poglądy na sztukę i sytuacje społeczną Ameryki poznajemy twórcę i szeroki kontekst kulturowy dla jego dzieł.

Wywiad początkowo wydawać się może przaśny (lokowanie wyrobów tytoniowych), jednak bardzo szybko wciąga widza tak po stronie energicznego prowadzącego, jak i ironicznego i pewnego siebie Wrighta. Jednym z głównych tematów do których zmierza rozmowa, jest awangardowy projekt wieżowca - „Mile High Illinois” - zaproponowanego przez Wrighta w 1956 roku, który stanowić miał remedium na już wtedy postępującą suburbanizację amerykańskich miast. Nie sposób byłoby jednak streścić wszystkich wątków, które dwójka rozmówców porusza w trakcie 50 minutowego programu. Dość powiedzieć, że po jego obejrzeniu, postać Franka Lloyda Wrighta nabiera kolorytu za sprawą nieugiętej postawy moralnej, inteligencji i „dostojności”, która bije z niego w trakcie każdej z wypowiedzi.

Autor: Adam Przywara
Portrety filmowe architektów Górnego Śląska Stanisław Niemczyk, Marek i Ewa Dziekońscy, Jerzy Witeczek czy Janusz i Bożena i Włodarczykowie to tylko niektórzy bohaterowie nowego cyklu filmów dokumentujących twórczość wybitnych architektów Górnego Śląska!
MIASTOmovie 2020: Wielkie Plany! Startuje festiwal filmów o architekturze i mieście Na 8. edycję MIASTOmovie organizatorzy mają naprawdę Wielkie Plany! Pod takim właśnie hasłem przebiegać będzie tegoroczna odsłona festiwalu filmów o mieście i architekturze. „Architektura-murator” tradycyjnie jest patronem medialnym MIASTOmovie.
Mario Botta. The Space Beyond: pokaz filmu i dyskusja z architektem Ambasada Szwajcarii w Polsce, Włoski Instytut Kultury w Warszawie oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich zapraszają na pokaz filmu dokumentalnego „Mario Botta. The Space Beyond”. Po projekcji zaplanowano dyskusję z architektem.
Sztuka i dizajn w XX i XXI wieku: cykl filmów edukacyjnych. Irma Kozina i Paweł Wilkołek o architekturze i przestrzeni W ramach projektu Sztuka i dizajn w XX i XXI wieku krakowski reżyser Paweł Wilkołek oraz katowicka historyczka sztuki Irma Kozina przygotowują cykl filmów, których tematem są wybrane zagadnienia z zakresu planowania, architektury i dizajnu. Jako pierwszy zrealizowany został dokument poświęcony historii dawnego ogrodu jordanowskiego przy ulicy Barbary w Katowicach.
Niemczyk – ostatni buntownik architektury: film Marcina Zasady i Marcina Nowaka Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza na kolejne pokazy filmu dokumentalnego „Niemczyk – ostatni buntownik architektury”. Po mieszkańcach Tychów dokument będą mogli teraz zobaczyć także miłośnicy architektury z Krakowa, Warszawy i Katowic.
Cinema Lab: stwórz wytyczne przestrzenne dla kin czasów pandemii! Pawilon Zodiak i Fundacja Obserwatorium zapraszają do udziału w otwartych warsztatach towarzyszących wystawie „Przekrój kino”. Podczas cyklu spotkań on-line uczestnicy opracują wytyczne przestrzenne i funkcjonalne dla kin czasu pandemii.