Architektura MuratorInnowacje w ArchitekturzeAktualnościNowa prefabrykacja - rusza nabór na warsztaty ze Zbigniewem Maćkowem

Nowa prefabrykacja - rusza nabór na warsztaty ze Zbigniewem Maćkowem

Z architektem Zbigniewem Maćkowem poszukamy innowacyjnych sposobów na wykorzystanie w pełni prefabrykowanych modułów mieszkalnych. Ćwiczenia dotyczyć będą możliwości budowania z ich pomocą nowych struktur miejskich, typologii zamieszkiwania i kształtowania przestrzeni.

Nowa prefabrykacja - rusza nabór na warsztaty ze Zbigniewem Maćkowem

Zastosowanie w pełni sprefabrykowanych, wyprodukowanych w zautomatyzowanym procesie technologicznym, niezależnym od takich czynników jak dostępność siły roboczej, pogoda, cykle koniunkturalne, modułów mieszkalnych - umożliwiających dowolne konfiguracje przestrzeni, układy funkcjonalne, różne wykończenie wnętrz i zastosowane materiały. Podatne i przygotowane na rozbudowę infrastruktury technologicznej i w pełni zintegrowane z używanymi urządzeniami mobilnej komunikacji. Tak spreparowane modularne jednostki mieszkalne wykorzystane zostaną do budowania nowych, współczesnych struktur miejskich eksplorujących nowe typologie zamieszkiwania w gęstym mieście, a także poszukujące sposobów na generowanie nowych charakterologicznie typów przestrzeni w mieście.

Organizator: miesięcznik „Architektura-murator”
Współorganizator: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Partner warsztatów: Velux
Partner technologiczny: WSC GRAPHISOFT CENTER
Temat: Nowa prefabrykacja
Miejsce: ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37/39, nowy budynek ASP, aula główna
Termin: 27 października, godz. 8:30-14:30 (rejestracja rozpoczyna się o godz. 7:30)
Prowadzący: Zbigniew Maćków
Współprowadzący: Karolina Ostrowska-Wawryniuk

Zbigniew Maćkow, architekt, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej (1996), przewodniczący Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów, jeden z inicjatorów budowy modelowego osiedla Nowe Żerniki, kurator Wrocław ESK 2016 ds. architektury. Od 1995 roku prowadzi biuro Maćków Pracownia Projektowa. Autor takich wrocławskich realizacji jak siedziba Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii UWr (2003), modernizacja i rozbudowa domu towarowego Renoma (2009), budynek apartamentowo-usługowy Thespian (2011) czy Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna im. Karola Szymanowskiego (2014). Laureat wielu krajowych i zagranicznych nagród i wyróżnień, w tym za Najlepszą Przestrzeń Publiczną w konkursie Życie w Architekturze 2000-2012. Na koncie ma także nominację do Mies van der Rohe Award 2013 za Zintegrowany Węzeł Przesiadkowy przy Stadionie Miejskim (2011).

Karolina Ostrowska-Wawryniuk, architektka, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (2014) oraz Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego (2010). Obecnie doktorantka WA PW, gdzie prowadzi badania nad zastosowaniem BIM i narzędzi generatywnych w projektowaniu architektury prefabrykowanej. Współautorka projektu odbudowy Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologicznego na szczycie Pop Iwan w Czarnohorze w Karpatach Wschodnich (w realizacji).

UWAGA! W przypadku studentów prosimy o wpisanie następujących danych:
- w polu Firma prosimy wpisać uczelnię
- w polu Stanowisko prosimy wpisać wydział
- w polu Zawód prosimy wpisać rok studiów

W przypadku pytań dotyczących formularza lub problemów technicznych prosimy o kontakt pod adresem architektura_murator@grupazpr.pl

Innowacyjny detal poszukiwany Po raz kolejny niemieckie czasopismo DETAIL przyzna nagrody za najbardziej innowacyjne detale. Wręczana co dwa lata DETAIL Prize ma wskazywać na ich znaczenie w całościowym projekcie architektonicznym.
Innowacyjna architektura w Polsce Ogłaszając 2017 rokiem Innowacji w Architekturze, redakcja „A-m” postanowiła sprawdzić, jakiego rodzaju nowatorskie rozwiązania i technologie wykorzystują polscy architekci i w jakim celu to robią, jak udoskonalenia te mogą przekładać się na życie użytkowników architektury, a wreszcie – czy powstają w Polsce obiekty, które moglibyśmy określić mianem innowacyjnych. Podsumowujemy całoroczne wydarzenie, którego zwieńczeniem był finał konkursu na najbardziej innowacyjne pracownie, projekty i realizacje w naszym kraju – fotoreportaż z gali, prezentacja nagród i wzmianek honorowych.
W stronę innowacyjnej prefabrykacji – relacja z warsztatów Tematem ostatnich warsztatów studenckich, które odbyły się w ramach naszej tegorocznej inicjatywy Innowacje w architekturze było opracowanie różnych, typologii zamieszkiwania w oparciu o prefabrykację i modułowość. Udział w zajęciach prowadzonych przez Zbigniewa Maćkowa z pewnością stanowił dla uczestników bezcenną lekcję pracy zespołowej i kreatywnego myślenia, jednak tym razem na autorów najlepszych projektów czekała dodatkowa premia – zaproszenie na specjalne spotkanie z Caroline Bos z UNStudio. Publikujemy relację z warsztatów w Warszawie i prace wytypowane przez prowadzących.
"Dlaczego innowacyjność jest ważna?" - pełen wykład Caroline Bos [FILM] Holenderska architektka z UNStudio porusza temat innowacyjności jako kluczowego narzędzia w procesie projektowym poprzez pryzmat ukończonych realizacji pracowni. Wykład został wygłoszony 16 listopada podczas gali konkursu "Innowacje w Architekturze".
Podsumowanie konkursu "Innowacje w Architekturze". FOTORELACJA Przedstawiamy galerię zdjęć z gali rozdania nagród "Innowacje w Architekturze", będącej zwieńczeniem inicjatywy organizowanej przez "Architekturę-murator".
Relacja z okrągłego stołu w Ambasadzie Królestwa Niderlandów Podczas dyskusji, która odbyła się w ramach wydarzenia "Innowacje w Architekturze", zebrani architekci z Polski i Holandii oraz przedstawiciele władz Warszawy próbowali odpowiedzieć na pytanie, jak rozwiązania z innowacyjnych projektów powstałych za granicą można przeszczepić na polski grunt.