warszawa2.10.2014 // 14.12.2014
slajd 1 slajd 3 slajd 4 slajd 5

Dokąd zmierza architektura? Relacja ze spotkania wokół Kolekcji "Architektury-murator"

11 grudnia w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbyło się ostatnie spotkanie wokół wystawy Kolekcja "Architektury-murator" pt. "Dokąd zmierza architektura?". Wykład wygłosiła Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska, dyskusję poprowadzili Ewa P. Porębska i Grzegorz Stiasny.

Dokąd zmierza architektura?
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska. Fot. Marcin Czechowicz

Ostatnie spotkanie wokół Kolekcji "Architektury-murator" rozpoczął wykład prof. Małgorzaty Omilanowskiej pt. "Architektura dla kultury", poświęcony siedzibom instytucji kultury w Polsce. Prof. Omilanowska, z wykształcenia historyk sztuki, zaczęła od zarysowania tła historycznego, które wyjaśnia stosunkowo późne pojawienie się polskich nazwisk w rodzimej architekturze. Krótko omówiła sytuację architektów w od XVIII wieku poprzez dwudziestolecie międzywojenne, socrealizm, aż po współczesność.

Z wykładu wynika, że najlepsze warunki dla pracy projektantów przyniósł XXI wiek. To wtedy pojawiła się na niespotykaną dotąd skalę możliwość działania w obrębie mecenatu publicznego. Większość zrealizowanych w ciągu ostatniego siedmiolecia projektów została wyłoniona w ramach konkursów architektonicznych, co znajduje odzwierciedlenie w ich jakości, a wielość nazwisk i architektonicznych postaw w różnorodności realizacji. W opinii prof. Omilanowskiej ostatnie lata to nadrabianie zaległości, które poskutkowało powstaniem wielu imponujących realizacji architektonicznych.

Pierwszym symptomem zmian po 1989 roku w obszarze instytucji kultury w Polsce było Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Ale dopiero w XXI wieku nastąpił instytucyjny boom związany przede wszystkim z dotacjami unijnymi. Wśród nowych źródeł finansowania należy wymienić Fundusz Spójności, czyli wsparcie finansowe dla krajów Unii Europejskiej, nie będące funduszem strukturalnym, regionalne programy operacyjne, jak również środki poza unijne - Norweski Mechanizm Finansowy oraz Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG).

Największym beneficjentem nowych warunków okazała się muzyka. Wśród prezentowanych przez panią Minister instytucji znalazły się duże realizacje takie jak m.in. Europejskie Centrum Muzyki w Lusławicach, Filharmonia Szczecińska, czy NOSPR w Katowicach, lecz także mniejsze placówki, rewitalizacje i przebudowy - Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach, Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera w Opolu, Opera Leśna w Sopocie, Filharmonia Kaszubska w Wejcherowie by wymienić tylko niektóre. Warta podkreślenia jest rola jaką nowe obiekty odgrywają w mniejszych miastach, będąc nierzadko jedynymi profesjonalny,i obiektami kulturalny służącymi lokalnej społeczności.

Wśród wymienionych przez prof. Omilanowską obiektów znalazły się też placówki edukacyjne - gmachy zbudowane na potrzeby szkół artystycznych, jak choćby Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Kolejne typy budowli to teatry - np. Teatr Szekspirowski w Gdańsku i muzea - Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, nowa siedziba Cricoteki w Krakowie. Warto też podkreślić umożliwioną przez fundusze z mechanizmu norweskiego rewitalizację Pawilonu Czterech Kopuł we Wrocławiu, który będzie pełnił rolę przestrzeni przeznaczonej dla wystaw czasowych Muzeum Współczesnego we Wrocławiu.

W kolejnej części spotkania Grzegorz Stiasny (krytyk architektury, architekt) oraz Ewa P. Porębska (redaktor naczelna "Architektury-murator") przedstawili wizje rozwoju architektury w najbliższych latach, które - jak obydwoje podkreślili w nawiązaniu do wystąpienia pani Minister - zawsze naznaczone są współczesnym punktem widzenia. Podczas gdy Stiasny skupił się na zarysowaniu trendów, które mogą zyskać na znaczeniu w najbliższych latach oraz problemów, z którymi architekci i oraz mieszkańcy miast będą musieli się zmierzyć, Ewa P. Porębska skoncentrowała się na przyszłości dyscypliny z perspektywy zmieniającej się roli architekta. Szczegóły wkrótce w relacji filmowej na stronie www.kolekcjaarchitektury.pl

 

Na spotkanie zaprasiła firma Excinte

 

Przełom / Architektura w Polsce po 1989 roku Od 17 września do 22 listopada w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu odbędzie się wystawa „PRZEŁOM. Architektura w Polsce po 1989 roku”. Zaprezentowana zostanie na niej unikatowa kolekcja makiet współczesnej polskiej architektury, przygotowana z okazji XX-lecia miesięcznika „Architektura-murator” dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Architektura dla kultury. Wykład Minister Kultury prof. Małgorzaty Omilanowskiej Wykład Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzaty Omilanowskiej pt. "Architektura dla kultury", poświęcony siedzibom instytucji kultury w Polsce odbył się 11 grudnia 2014 w ramach wystawy "Kolekcja Architektury-murator dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie".
Wrocławski Solpol zabytkiem? Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia oraz Fundacja Transformator złożyły wniosek do Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o przyznanie postmodernistycznemu domowi towarowemu Solpol statusu zabytku. Oficjalna procedura właśnie się rozpoczęła. Obiekt ma szansę stać się najmłodszym zabytkiem w Polsce.
Ewolucja Menisa. Wykład hiszpańskiego architekta Fernando Menisa 19 lutego w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbędzie się wykład Fernando Menisa, hiszpańskiego architekta, autora projektu Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w Toruniu.
Kolekcja na 20 lat „Architektury-murator” Z okazji przypadającego w 2014 roku 20-lecia istnienia miesięcznika „Architektura-murator” redakcja zainicjowała powstanie kolekcji makiet obiektów, które wywarły największy wpływ na przestrzeń i myślenie o architekturze w Polsce po 1989 roku. Jeszcze do 4 stycznia modele można oglądać na wystawie w warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Tylko w ciągu ośmiu tygodni od otwarcia obejrzało ją 24 tysiące osób. Podsumowujemy dwa pierwsze miesiące trwania ekspozycji i wydarzenia towarzyszące.
Myślenie modelem. Podsumowanie spotkania w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie 20 listopada 2014 odbyło się kolejne spotkanie wokół Kolekcji 'Architektury-murator' dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Wykład wygłosił Rainer Mahlamäki, główny projektant Muzeum Historii Żydów Polskich, a dyskusję o fenomenie makiet architektonicznych poprowadził Tomasz Fudala.
20 lat architektury murator

Na stronie wykorzystano zdjęcia Marcina Czechowicza, Konrada Kalbarczyka, Jarosława Kąkola, Wojciecha Kryńskiego.