warszawa2.10.2014 // 14.12.2014
slajd 1 slajd 3 slajd 4 slajd 5
zobacz listę obiektów

Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach

Umieszczenie pod ziemią głównych przestrzeni wystawowych tego minimalistycznego muzeum bywa odczytywane jako romantyczne nawiązanie do górniczych tradycji.

Makieta budynku Nowego Muzeum Śląskiego w Katowicach
Makieta budynku Nowego Muzeum Śląskiego w Katowicach
Fot.: Marcin Czechowicz
Muzeum Śląskie w KatowicachKatowice, ul. Tadeusza Dobrowolskiego 1
AutorzyRiegler Riewe Architekten, architekci Florian Riegler, Roger Riewe
Współpraca autorskaarchitekci Anna Zbieranek (z domu Pędziwiatr), Paulina Kostyra-Dzierżęga, Markus Probst, Nicole Lam, Mikołaj Szubert-Tecl, Lavinia Floricel, Minoru Suzuki, Bettina Tòth, Bartłomiej Grzanka, Tomasz Kabelis-Szostakowski, Dorota Żurek, Paweł Skóra
Zespół projektowyNadzory autorskie: Riegler Riewe Architekci, Katowice Architekt kontaktowy (etap projektu budowlanego i wykonawczego): Konior Studio Współpraca (etap projektowania oraz nadzorów autorskich): architekt Adam Skrzypczyk
Architektura krajobrazuRotzler Krebs Partner, Winterthur (etap konkursu)
KonstrukcjaFirma Inżynierska Statyk, Katowice
Generalny wykonawcaBudimex S.A.
InwestorMuzeum Śląskie
Powierzchnia terenu27332.0 m²
Powierzchnia zabudowy3343.0 m²
Powierzchnia użytkowa25067.0 m²
Powierzchnia całkowita39370.0 m²
Kubatura228702.0 m³
Projekt2007-2010
Data realizacji (początek)2011
Data realizacji (koniec)2013
Koszt inwestycji273 719 885 PLN

Nowe Muzeum Śląskie powstało w centrum Katowic na terenie po zlikwidowanej kopalni i pod każdym względem respektuje pierwszeństwo, jakie – zdaniem autorów – należne jest jej reliktom: zabytkowym budynkom z czerwonej cegły i dominującej nad otoczeniem charakterystycznej wieży wyciągowej. Na zewnątrz widoczne są jedynie minimalistyczne, przeszklone prostopadłościany służące doświetleniu i wentylacji zlokalizowanych pod ziemią przestrzeni ekspozycyjnych. W przeciwieństwie do przedwojennego projektu gmachu, ten dzisiejszy nie ma w sobie klasycznych atrybutów budynku reprezentacyjnego. To obiekt o formie i skali świadomie nieadekwatnej do jego rangi, zrywający z tradycyjną rolą muzeum utożsamianego ze świątynią sztuki. Reprezentacyjny charakter ma tu jedynie monumentalna, wewnętrzna rampa prowadząca od strefy wejściowej do głównych przestrzeni wystawowych rozplanowanych na trzech kondygnacjach poniżej. Na powierzchni powstało surowe w wyrazie ogólnodostępne założenie, z którego roztacza się widok na wciąż zmieniającą się panoramę Katowic.

Wykonawca makiety: Riegler Riewe Architekten ZT-Ges.m.b.H., Graz

Nagrody:

2013 Finalista konkursu o Nagrodę Architektoniczną POLITYKI

 

Sponsorem obiektu jest firma Rockwool.

Makieta budynku Nowego Muzeum Śląskiego w Katowicach
Makieta budynku Nowego Muzeum Śląskiego w Katowicach
Fot.: Marcin Czechowicz
Nagrody 25-lecia „Architektury-murator” [GALERIA] Z okazji 25-lecia redakcja miesięcznika „Architektura-murator” postanowiła uhonorować szczególne, przełomowe osiągnięcia w dziedzinie architektury.  To  twórcy, którzy stali się międzypokoleniowym wzorcem;  budynek, który przeszedł do historii, ale też niezrealizowany projekt – symbol.
Wybór jest zawsze arbitralny Jak powstawała kolekcja i jakie kryteria brano pod uwagę przy wyborze obiektów – Ewa P. Porębska
Dom handlowy VitkAc w Warszawie To budynek charakteryzujący się ponadczasową elegancją i dużą dozą pewności siebie, choć jego wyjątkowa lokalizacja wymagałaby od architekta pokory. Dobrze oddaje warsztat projektowy pracowni Stefana Kuryłowicza, który wyróżnia bezkompromisowość i odrzucenie dogmatów.
Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach Budynek to inteligentna architektoniczna gra z kontekstem, materią, przestrzenią i historią, niczym instrumentalna muzyka rozpisana na beton, drewno, szkło i czerwony piaskowiec. Zachwyca harmonią funkcji, formy i konstrukcji.
Wieżowiec Cosmopolitan w Warszawie Budynek wyznacza nową jakość w zabudowie ścisłego centrum, z dużą wrażliwością łącząc metropolitalne aspiracje Warszawy z jej historią, kulturą i tradycją.
Dom Aatrialny Projektując obiekt, architekt zaproponował odwrotność znanego już od starożytności domu atrialnego, w którym życie toczyło się wokół centralnie zlokalizowanego dziedzińca. Dom Aatrialny jest zamknięty od środka, a otwarty na zewnątrz. Tym samym powstał zupełnie nowy typ budynku jednorodzinnego.
20 lat architektury murator

Na stronie wykorzystano zdjęcia Marcina Czechowicza, Konrada Kalbarczyka, Jarosława Kąkola, Wojciecha Kryńskiego.