warszawa2.10.2014 // 14.12.2014
slajd 1 slajd 3 slajd 4 slajd 5
zobacz listę obiektów

Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach

Umieszczenie pod ziemią głównych przestrzeni wystawowych tego minimalistycznego muzeum bywa odczytywane jako romantyczne nawiązanie do górniczych tradycji.

Makieta budynku Nowego Muzeum Śląskiego w Katowicach
Makieta budynku Nowego Muzeum Śląskiego w Katowicach
Fot.: Marcin Czechowicz
Muzeum Śląskie w KatowicachKatowice, ul. Tadeusza Dobrowolskiego 1
AutorzyRiegler Riewe Architekten, architekci Florian Riegler, Roger Riewe
Współpraca autorskaarchitekci Anna Zbieranek (z domu Pędziwiatr), Paulina Kostyra-Dzierżęga, Markus Probst, Nicole Lam, Mikołaj Szubert-Tecl, Lavinia Floricel, Minoru Suzuki, Bettina Tòth, Bartłomiej Grzanka, Tomasz Kabelis-Szostakowski, Dorota Żurek, Paweł Skóra
Zespół projektowyNadzory autorskie: Riegler Riewe Architekci, Katowice Architekt kontaktowy (etap projektu budowlanego i wykonawczego): Konior Studio Współpraca (etap projektowania oraz nadzorów autorskich): architekt Adam Skrzypczyk
Architektura krajobrazuRotzler Krebs Partner, Winterthur (etap konkursu)
KonstrukcjaFirma Inżynierska Statyk, Katowice
Generalny wykonawcaBudimex S.A.
InwestorMuzeum Śląskie
Powierzchnia terenu27332.0 m²
Powierzchnia zabudowy3343.0 m²
Powierzchnia użytkowa25067.0 m²
Powierzchnia całkowita39370.0 m²
Kubatura228702.0 m³
Projekt (data)2007-2010
Data realizacji (początek)2011
Data realizacji (koniec)2013
Koszt inwestycji273 719 885 PLN
Nagrody 25-lecia „Architektury-murator” [GALERIA] Z okazji 25-lecia redakcja miesięcznika „Architektura-murator” postanowiła uhonorować szczególne, przełomowe osiągnięcia w dziedzinie architektury.  To  twórcy, którzy stali się międzypokoleniowym wzorcem;  budynek, który przeszedł do historii, ale też niezrealizowany projekt – symbol.
Wybór jest zawsze arbitralny Jak powstawała kolekcja i jakie kryteria brano pod uwagę przy wyborze obiektów – Ewa P. Porębska
Dom handlowy VitkAc w Warszawie To budynek charakteryzujący się ponadczasową elegancją i dużą dozą pewności siebie, choć jego wyjątkowa lokalizacja wymagałaby od architekta pokory. Dobrze oddaje warsztat projektowy pracowni Stefana Kuryłowicza, który wyróżnia bezkompromisowość i odrzucenie dogmatów.
Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach Budynek to inteligentna architektoniczna gra z kontekstem, materią, przestrzenią i historią, niczym instrumentalna muzyka rozpisana na beton, drewno, szkło i czerwony piaskowiec. Zachwyca harmonią funkcji, formy i konstrukcji.
Wieżowiec Cosmopolitan w Warszawie Budynek wyznacza nową jakość w zabudowie ścisłego centrum, z dużą wrażliwością łącząc metropolitalne aspiracje Warszawy z jej historią, kulturą i tradycją.
Dom Aatrialny Projektując obiekt, architekt zaproponował odwrotność znanego już od starożytności domu atrialnego, w którym życie toczyło się wokół centralnie zlokalizowanego dziedzińca. Dom Aatrialny jest zamknięty od środka, a otwarty na zewnątrz. Tym samym powstał zupełnie nowy typ budynku jednorodzinnego.
20 lat architektury murator

Na stronie wykorzystano zdjęcia Marcina Czechowicza, Konrada Kalbarczyka, Jarosława Kąkola, Wojciecha Kryńskiego.