warszawa2.10.2014 // 14.12.2014
slajd 1 slajd 3 slajd 4 slajd 5
zobacz listę obiektów

Wieżowiec Cosmopolitan w Warszawie

Budynek wyznacza nową jakość w zabudowie ścisłego centrum, z dużą wrażliwością łącząc metropolitalne aspiracje Warszawy z jej historią, kulturą i tradycją.

Makieta wieżowca Cosmopolitan w Warszawie
Makieta wieżowca Cosmopolitan w Warszawie
Fot.: Marcin Czechowicz
Budynek apartamentowo-usługowy CosmopolitanWarszawa, ul. Twarda 2/4
Autorzyprojekt architektoniczny – Jahn, architekt Helmut Jahn; projekt wykonawczy – Epstein
Współpraca autorskaJahn – architekci Philip Castillo, Nicolas Anderson, Sandy Gorshow, Steffen Duamler; Epstein – architekci Michał Jaworski, Paweł Drzewiecki, Aneta Mrozow, Agnieszka Wójcik, Halina Mościcka
KonstrukcjaBWL-Projekt, Jacek Andrzejewski, Kamil Semeniuk; Mosty-Gdańsk, Dominika Kłos
Generalny wykonawcaHochtief Polska
InwestorTacit Development Polska JS sp. z o.o. s.k.
Powierzchnia terenu3524.0 m²
Powierzchnia zabudowy2036.0 m²
Powierzchnia użytkowa43721.0 m²
Powierzchnia całkowita60939.0 m²
Kubatura214682.0 m³
Projekt (data)2008-2009
Data realizacji (początek)2010
Data realizacji (koniec)2013

Ten 44-kondygnacyjny przeszklony wieżowiec powstał na zamknięciu jednej z głównych śródmiejskich ulic, w sąsiedztwie wielu innych drapaczy chmur. Jednak to on wydaje się najbardziej warszawski ze wszystkich stołecznych wysokościowców. Podobnie jak Warszawa godzi w sobie przeciwieństwa i skrajności. To budynek mieszkalny, ale maksymalnie transparentny, odsłaniający przez duże przeszklenia toczące się wewnątrz codzienne życie użytkowników, choć zapewnienie intymności to zazwyczaj główne założenie przy podobnych inwestycjach. Apartamentowiec, ale z dostępnym dla wszystkich, pełnym miejskich funkcji przyziemiem. Wieżowiec, ale taki, w którym wbrew powszechnie stosowanym rozwiązaniom można otwierać okna. To także jeden z najbardziej dojrzałych projektów Helmuta Jahna, architekta niemieckiego pochodzenia od blisko 50 lat pracującego w Stanach Zjednoczonych. W Cosmopolitanie pogodził on amerykański pragmatyzm z europejską kulturą, ceniącą umiar i dopasowanie do kontekstu. Kształt i wielkość 5-kondygnacyjnej bryły, nad którą nadwiesza się wieża, zostały dostosowane do sąsiadującej zabudowy placu Grzybowskiego, a cały budynek utrzymuje średnią wysokość śródmiejskich wieżowców.

Wykonawca makiety: Archimedes Solutions GmbH

Makieta wieżowca Cosmopolitan w Warszawie
Makieta wieżowca Cosmopolitan w Warszawie
Fot.: Marcin Czechowicz
Nagrody 25-lecia „Architektury-murator” [GALERIA] Z okazji 25-lecia redakcja miesięcznika „Architektura-murator” postanowiła uhonorować szczególne, przełomowe osiągnięcia w dziedzinie architektury.  To  twórcy, którzy stali się międzypokoleniowym wzorcem;  budynek, który przeszedł do historii, ale też niezrealizowany projekt – symbol.
Wybór jest zawsze arbitralny Jak powstawała kolekcja i jakie kryteria brano pod uwagę przy wyborze obiektów – Ewa P. Porębska
Dom handlowy VitkAc w Warszawie To budynek charakteryzujący się ponadczasową elegancją i dużą dozą pewności siebie, choć jego wyjątkowa lokalizacja wymagałaby od architekta pokory. Dobrze oddaje warsztat projektowy pracowni Stefana Kuryłowicza, który wyróżnia bezkompromisowość i odrzucenie dogmatów.
Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach Umieszczenie pod ziemią głównych przestrzeni wystawowych tego minimalistycznego muzeum bywa odczytywane jako romantyczne nawiązanie do górniczych tradycji.
Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach Budynek to inteligentna architektoniczna gra z kontekstem, materią, przestrzenią i historią, niczym instrumentalna muzyka rozpisana na beton, drewno, szkło i czerwony piaskowiec. Zachwyca harmonią funkcji, formy i konstrukcji.
Dom Aatrialny Projektując obiekt, architekt zaproponował odwrotność znanego już od starożytności domu atrialnego, w którym życie toczyło się wokół centralnie zlokalizowanego dziedzińca. Dom Aatrialny jest zamknięty od środka, a otwarty na zewnątrz. Tym samym powstał zupełnie nowy typ budynku jednorodzinnego.
20 lat architektury murator

Na stronie wykorzystano zdjęcia Marcina Czechowicza, Konrada Kalbarczyka, Jarosława Kąkola, Wojciecha Kryńskiego.