Architektura MuratorKonkursyAnne Lacaton i Jean-Philippe Vassal z Pritzker Prize 2021

Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal z Pritzker Prize 2021

Nagrodę Pritzkera 2021 otrzymał francuski duet Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal. Dzięki ich pracy ożywają modernistyczne marzenia o poprawie ludzkiego życia – uzasadniało jury Pritzker Prize 2021.

Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal z Pritzker Prize 2021
Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal; fot. Laurent Chalet, dzięki uprzejmości The Pritzker Architecture Prize

Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal swoją pracownię założyli w 1987 roku. Realizacje biura wyróżniają się niezwykle ekonomicznymi rozwiązaniami i materiałami. To architektura oszczędna i pragmatyczna, ale – jak wyjaśnia projektantka – nie chodzi o to, aby wymuszać ograniczenie powierzchni, ale o to, by zrobić jak najwięcej przy użyciu środków, jakimi się dysponuje, zarządzać zasobami, dokonywać raczej takich wyborów, które pozwalają zrobić więcej i lepiej – więcej użytkowania, więcej komfortu. To także oszczędność gestu, materiału, dla osiągnięcia większej lekkości i delikatności. Sensem architektury jest dla nas tworzenie miejsc użytkowych, miejsc do mieszkania. Powietrze, światło, doznania, komfort, przyjemność są tu najważniejsze.

Lacaton Vassal z Nagrodą Pritzkera 2021

Za swoje realizacje laureaci nagrody Pritzkera 2021 zdobyli na przestrzeni lat wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. W 1999 roku z rąk francuskiego ministra kultury Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal otrzymali Grand Prix dla młodych talentów w dziedzinie architektury, trzykrotnie znaleźli się też wśród finalistów EU Mies van der Rohe Award – w 2003 roku za modernizację Palais de Tokyo w Paryżu, w 2007 roku za siedzibę Szkoły Zarządzania w Bordeaux, a w 2019 roku za modernizację trzech bloków socjalnych w dzielnicy Grand Parc w Bordeaux (wspólnie z Frédéric Druot Architecture i Christophe Hutin Architecture), która ostatecznie zdobyła główną nagrodę. W przypadku Grand Parc rozbiórka i odbudowa została oszacowana na 160 tys. euro za mieszkanie, my natomiast wydaliśmy 52 tys. euro. A przebudowa mieszkań to najbardziej istotna część całkowitego kosztu transformacji — mówiła Anne Lacaton w wywiadzie dla „A-m” 08/2019.

Czytaj też: Anne Lacaton. Delikatność na blokowisku |

W dorobku pracowni Lacaton et Vassal znajdują się także m.in. Centrum Opieki Dziennej dla Młodzieży w Bègles (1994), Uniwersytet Sztuki i Nauk Humanistycznych w Grenoble (2001), kawiarnia przy Centrum Architektury w Wiedniu (2001), domy socjalne w Miluzie (2005), Szkoła Architektury w Nantes (2009), siedziba Regionalnego Funduszu na rzecz Sztuki Współczesnej FRAC w Dunkierce (2013) oraz przebudowa bloku mieszkalnego w Saint-Nazaire (2014).

Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal nie tylko zdefiniowali podejście architektoniczne, które odnawia dziedzictwo modernizmu, ale także zaproponowali poprawioną definicję samego zawodu architekta. Modernistyczne nadzieje i marzenia o poprawie egzystencji ożywają dzięki ich pracy, która odpowiada na klimatyczne i ekologiczne wyzwania  naszych czasów, a także na pilne potrzeby społeczne, szczególnie w dziedzinie budownictwa miejskiego. Osiągają to dzięki wyjątkowemu poczuciu przestrzeni i materiałów, które tworzą architekturę silną zarówno w swojej formie, jak i w przekonaniach, przejrzystą zarówno pod względem estetyki, jak i etyki – uzasadniali jurorzy Pritzker Prize 2021.

Czytaj też: EU Mies Award 2019 dla modernizacji bloków w Bordeaux |

Laureatów nagrody Pritzkera 2021 wybrała 10-osobowa komisja, w której skład weszli: Alejandro Aravena, Barry Bergdoll, Deborah Berke, Stephen Breyer, André Aranha Corrêa do Lago, Kazuyo Sejima, Wang Shu, Benedetta Tagliabue, Martha Thorne i Manuela Lucá-Dazio. W tym roku bardziej niż kiedykolwiek wcześniej poczuliśmy, że jesteśmy częścią całej ludzkości. Czy to ze względów zdrowotnych, politycznych czy społecznych, istnieje potrzeba budowania poczucia wspólnoty. Jak w każdym połączonym systemie, bycie fair w stosunku do środowiska, bycie fair w stosunku do ludzkości, jest fair także w stosunku dla następnego pokolenia – komentuje Alejandro Aravena, przewodniczący jury Pritzker Prize.

Nagroda Pritzkera: historia

Nagroda Pritzkera została ufundowana w 1979 roku przez małżeństwo Jaya i Cindy Pritzkerów, właścicieli międzynarodowej sieci hoteli Hyatt. Przyznawana jest przez jury składające się ze specjalistów z dziedziny architektury, biznesu, edukacji, kultury. Nominacje zbierane są wśród architektów, krytyków, badaczy i polityków do 1 listopada danego roku. Ponadto, każdy architekt posiadający uprawnienia do wykonywania zawodu, może zgłosić własnego kandydata. Laureat Pritzker Prize otrzymuje 100 tys. dolarów oraz brązowy medal zaprojektowany przez Louisa Sullivana, na którego awersie widnieje nazwa nagrody, a na rewersie określenia z Witruwiańskiej triady: trwałość, użyteczność i piękno.

Autor: Piotr Prus
Nagroda Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza 2022: przyjmowanie zgłoszeń Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń do 11. edycji konkursu o Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza. Po raz kolejny poznamy najciekawsze budynki i przestrzenie publiczne regionu.
Nagroda Jože Plečnika dla Polaków Po raz pierwszy w historii Nagroda Jože Plečnika trafiła do twórców z zagranicy.  Stowarzyszenie Architektów Czeskich postanowiło uhonorować nią w tym roku m.in.  Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka, Ewę Nekandę-Trepkę, Jerzego Ilkosza i Krzysztofa Pawłowskiego.
Tile of Spain 2022 – konkurs na najlepsze realizacje z wykorzystaniem hiszpańskiej ceramiki Hiszpańskie Stowarzyszenie Producentów Płytek Ceramicznych ASCER ogłosiło 21. edycję międzynarodowego konkursu na najlepsze realizacje, w których wykorzystano hiszpańską ceramikę. Pula nagród wynosi 35 000 euro!
Konkurs Obiekt Roku w Systemach Aluprof rozstrzygnięty! Grand Prix 2022 dla budynku Neofilologii i Lingwistyki UW Znamy wyniki IV edycji międzynarodowego konkursu Obiekt Roku w Systemach Aluprof. Jury wyróżniło 10 realizacji, które są również laureatami wielu prestiżowych konkursów. Główna nagroda przypadła nowemu budynkowi Wydziału Lingwistyki Stosowanej i Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego autorstwa pracowni Kuryłowicz & Associates.
European Prize for Urban Public Space 2022: ogłoszono pięciu finalistów Aż 3 projekty z Polski zakwalifikowały się do 25 prac, które reprezentują grono najlepszych realizacji przestrzeni publicznej w Europie. Jury wybrało już 5 finalistów Europejskiej Nagrody Miejskiej Przestrzeni Publicznej 2022. W listopadzie jury wybierze zwycięzcę, a ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w CCCB.
Internauci wybierają „Obiekt Roku w Systemach Aluprof” IV edycja konkursu „Obiekt Roku w Systemach Aluprof” wchodzi w kolejną fazę. Do 31 lipca to internauci będą głosować na najciekawszy polski i zagraniczny budynek. Osoby, którym uda się wytypować zwycięzcę, wezmą udział w losowaniu nagród, a architekt, którego projekt uzyska największą liczbę głosów, otrzyma tytuł „Wyróżnienie Internautów”.