Architektura MuratorKonkursyAnne Lacaton i Jean-Philippe Vassal z Pritzker Prize 2021

Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal z Pritzker Prize 2021

Nagrodę Pritzkera 2021 otrzymał francuski duet Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal. Dzięki ich pracy ożywają modernistyczne marzenia o poprawie ludzkiego życia – uzasadniało jury Pritzker Prize 2021.

Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal z Pritzker Prize 2021
Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal; fot. Laurent Chalet, dzięki uprzejmości The Pritzker Architecture Prize

Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal swoją pracownię założyli w 1987 roku. Realizacje biura wyróżniają się niezwykle ekonomicznymi rozwiązaniami i materiałami. To architektura oszczędna i pragmatyczna, ale – jak wyjaśnia projektantka – nie chodzi o to, aby wymuszać ograniczenie powierzchni, ale o to, by zrobić jak najwięcej przy użyciu środków, jakimi się dysponuje, zarządzać zasobami, dokonywać raczej takich wyborów, które pozwalają zrobić więcej i lepiej – więcej użytkowania, więcej komfortu. To także oszczędność gestu, materiału, dla osiągnięcia większej lekkości i delikatności. Sensem architektury jest dla nas tworzenie miejsc użytkowych, miejsc do mieszkania. Powietrze, światło, doznania, komfort, przyjemność są tu najważniejsze.

Lacaton Vassal z Nagrodą Pritzkera 2021

Za swoje realizacje laureaci nagrody Pritzkera 2021 zdobyli na przestrzeni lat wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. W 1999 roku z rąk francuskiego ministra kultury Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal otrzymali Grand Prix dla młodych talentów w dziedzinie architektury, trzykrotnie znaleźli się też wśród finalistów EU Mies van der Rohe Award – w 2003 roku za modernizację Palais de Tokyo w Paryżu, w 2007 roku za siedzibę Szkoły Zarządzania w Bordeaux, a w 2019 roku za modernizację trzech bloków socjalnych w dzielnicy Grand Parc w Bordeaux (wspólnie z Frédéric Druot Architecture i Christophe Hutin Architecture), która ostatecznie zdobyła główną nagrodę. W przypadku Grand Parc rozbiórka i odbudowa została oszacowana na 160 tys. euro za mieszkanie, my natomiast wydaliśmy 52 tys. euro. A przebudowa mieszkań to najbardziej istotna część całkowitego kosztu transformacji — mówiła Anne Lacaton w wywiadzie dla „A-m” 08/2019.

Czytaj też: Anne Lacaton. Delikatność na blokowisku |

W dorobku pracowni Lacaton et Vassal znajdują się także m.in. Centrum Opieki Dziennej dla Młodzieży w Bègles (1994), Uniwersytet Sztuki i Nauk Humanistycznych w Grenoble (2001), kawiarnia przy Centrum Architektury w Wiedniu (2001), domy socjalne w Miluzie (2005), Szkoła Architektury w Nantes (2009), siedziba Regionalnego Funduszu na rzecz Sztuki Współczesnej FRAC w Dunkierce (2013) oraz przebudowa bloku mieszkalnego w Saint-Nazaire (2014).

Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal nie tylko zdefiniowali podejście architektoniczne, które odnawia dziedzictwo modernizmu, ale także zaproponowali poprawioną definicję samego zawodu architekta. Modernistyczne nadzieje i marzenia o poprawie egzystencji ożywają dzięki ich pracy, która odpowiada na klimatyczne i ekologiczne wyzwania  naszych czasów, a także na pilne potrzeby społeczne, szczególnie w dziedzinie budownictwa miejskiego. Osiągają to dzięki wyjątkowemu poczuciu przestrzeni i materiałów, które tworzą architekturę silną zarówno w swojej formie, jak i w przekonaniach, przejrzystą zarówno pod względem estetyki, jak i etyki – uzasadniali jurorzy Pritzker Prize 2021.

Czytaj też: EU Mies Award 2019 dla modernizacji bloków w Bordeaux |

Laureatów nagrody Pritzkera 2021 wybrała 10-osobowa komisja, w której skład weszli: Alejandro Aravena, Barry Bergdoll, Deborah Berke, Stephen Breyer, André Aranha Corrêa do Lago, Kazuyo Sejima, Wang Shu, Benedetta Tagliabue, Martha Thorne i Manuela Lucá-Dazio. W tym roku bardziej niż kiedykolwiek wcześniej poczuliśmy, że jesteśmy częścią całej ludzkości. Czy to ze względów zdrowotnych, politycznych czy społecznych, istnieje potrzeba budowania poczucia wspólnoty. Jak w każdym połączonym systemie, bycie fair w stosunku do środowiska, bycie fair w stosunku do ludzkości, jest fair także w stosunku dla następnego pokolenia – komentuje Alejandro Aravena, przewodniczący jury Pritzker Prize.

Nagroda Pritzkera: historia

Nagroda Pritzkera została ufundowana w 1979 roku przez małżeństwo Jaya i Cindy Pritzkerów, właścicieli międzynarodowej sieci hoteli Hyatt. Przyznawana jest przez jury składające się ze specjalistów z dziedziny architektury, biznesu, edukacji, kultury. Nominacje zbierane są wśród architektów, krytyków, badaczy i polityków do 1 listopada danego roku. Ponadto, każdy architekt posiadający uprawnienia do wykonywania zawodu, może zgłosić własnego kandydata. Laureat Pritzker Prize otrzymuje 100 tys. dolarów oraz brązowy medal zaprojektowany przez Louisa Sullivana, na którego awersie widnieje nazwa nagrody, a na rewersie określenia z Witruwiańskiej triady: trwałość, użyteczność i piękno.

Autor: Piotr Prus
Nagroda Roku SARP 2021 – znamy zwycięzców! 8 października poznaliśmy laureatów 38. edycji konkursu o Nagrodę Roku SARP 2021. Jury przyznało nagrody w siedmiu kategoriach. Grand Prix dla Browarów Warszawskich.
Kolejne nagrody dla Villi Reden pracowni Franta Group Villa Reden zwyciężyła w konkursie Iconic Awards 2021 oraz zakwalifikowała się do finału The Plan Award 2021. To kolejne, po DNA Paris Design Awards 2021, wyróżnienia dla tej realizacji.  
Nagroda POLITYKI 2021 dla eM4. Pracowni Architektury. Brataniec Grand Prix Nagrody Architektonicznej POLITYKI 2021 przypadło krakowskiej eM4. Pracowni Architektury. Brataniec. za realizację Pawilonu Edukacyjnego „Kamień” na Golędzinowie.
SARP nagradza. Wręczenie Honorowej Nagrody SARP 2020 i medali Bene Merentibus 2020 W 2020 roku Honorową Nagrodą SARP wyróżniono wrocławskiego architekta Zbigniewa Maćkowa. Uroczystość wręczenia nagrody, połączona z otwarciem wystawy dorobku laureata, odbyła się 28 maja 2021 roku w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie. Podczas spotkania tradycyjnie przyznane zostały również medale SARP Bene Merentibus.
Grand Prix Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy 2021 dla podstawówki na Wilanowie Poznaliśmy wyniki 7. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Grand Prix i nagrodę za rozwiązania proekologiczne jury przyznało publicznej podstawówce nr 400, zwanej też „szkołą przy Osi Królewskiej”. Prezentujemy wszystkie nagrodzone realizacje tegorocznej edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy.
Nagroda POLITYKI – finaliści 2021 Znamy finalistów Nagrody Architektonicznej POLITYKI 2020. Swoje nominacje do tegorocznej edycji tradycyjnie zgłosił także zespół redakcji „Architektura-murator”.