Stargard

Biblioteka w Stargardzie. Czy ta ciekawa przebudowa zdobędzie ważną, irlandzką nagrodę architektoniczną?

Dziś projektanci odpowiedzialni za renowację Książnicy Stargardzkiej są obecni na wręczaniu nagród Królewski Instytut Architektów Irlandii.

Spacer po Galerii PLATO z Robertem Koniecznym

Spis treści

  1. Biblioteka w Stargardzie na shortliście nagrody publiczności
  2. Pełna lista obiektów nominowanych do nagrody
  3. Pracownie odpowiedzialne za renowację biblioteki Książnica Stargardzka - co zaproponowały?
  4. Królewski Instytut Architektów Irlandii, czyli organizator konkursu
  5. Z jakich budynków składa się biblioteka i co zostało zrobione?
  6. Nowy wygląd łącznika i zmiany we wnętrzach biblioteki
  7. Przebudowa i remont biblioteki w Stargardzie to sukces
  8. Dziedzictwo lat 70 docenione i podkręcone w udomowionym wnętrzu
Książnica Stargardzka, autorstwa jest BiASTUDIO i Kokon Studio

i

Autor: Tomasz Lazar dzięki uprzejmości BiASTUDIO

Biblioteka w Stargardzie na shortliście nagrody publiczności

Zabytkowa Książnica Stargardzka, biblioteka w Stargardzie, w województwie zachodniopomorskim, została nominowana do RIAI Public Choice Award 2024 - nagrody, w której szersza publiczność może w plebiscycie wybrać ulubiony z zaproponowanych obiektów użyteczności publicznej. Jest to jedyny budynek z Polski, który ma w tym roku szansę na tę nagrodę a zwycięzcę poznamy dziś.

Pełna lista obiektów nominowanych do nagrody

Oto pełna lista nominowanych obiektów, z którymi Książnica konkuruje:

Pracownie odpowiedzialne za renowację biblioteki Książnica Stargardzka - co zaproponowały?

Jest to wspólny projekt dwóch polskich pracowni:

który w subtelny sposób pogodził funkcjonalność, zabytkową architekturę i niebanalny, elegancki, lecz przytulny styl. Książnica to efektowne połączenie zabytkowego budynku z nowoczesnym, przedzielone dobrze dobranym łącznikiem w kolorze nawiązującym do ceglanego modernizmu z Pomorza. Podczas renowacji wykorzystano także stary neon zamkniętej księgarni Dom Książki ze Stargardu.

Królewski Instytut Architektów Irlandii, czyli organizator konkursu

RIAI Royal Institute of the Architects of Ireland (Królewski Instytut Architektów Irlandii, po irlandzku: Institiúid Ríoga Ailtirí na hÉireann) jest instutucją reprezentującą irlandzkich architektów założoną jeszcze w pierwszej połowie XIX wieku.

Z jakich budynków składa się biblioteka i co zostało zrobione?

Biblioteka przeszła całościowy remont. Składają się na nią dwa obiekty: XVI-wieczna kamienica mieszczańska, położona tuż przy murach miejskich i głównej bramie wjazdowej do miasta, która została zniszczona w czasie wojny i następnie odbudowano ją w latach 70, już z przeznaczeniem na bibliotekę, równolegle budując modernistyczny pawilon biblioteczny. Od początku oba obiekty były połączone. Podczas niedawnej przebudowy zrekonstruowana kamienica, jako podlegająca ścisłej ochronie konserwatorskiej, nie przeszła głębokich zmian, ale jej wnętrza, z zachowanym układem historycznej kamienicy, zostały w maksymalnym stopniu udostępnione czytelnikom. Na dwóch dostępnych piętrach biblioteki jest tylko jeden pokój wydzielony dla pracowników, do którego nie można wchodzić.

Nowy wygląd łącznika i zmiany we wnętrzach biblioteki

W łączniku dobudowano szyb z platformą dla osób z niepełnosprawnością i ta część otrzymała z zewnątrz nowy wygląd, jednak nawiązujący do tego, do czego mieszkańcy byli przyzwyczajeni. We wnętrzach prawie wszystko jest nowe. Każde pomieszczenie jest inne, ale wszystkie łączy wspólna gama barwna i użyte materiały - metal i drewno (sklejka). Stylistyka nawiązuje do czasów wybudowania Książnicy czyli lat 70. Dominujące kolory to biel, antracyt, różne odcienie szarości, oliwkowa zieleń. Są starannie dobrane meble, lampy a nawet poduszki. Między innymi znajdziemy tu charakterystyczne dla lat 70 fotele nawiązujące do sławnego projektu Józefa Chierowskiego, ale są też zupełnie inne modele. Wszystkie wzajemnie do siebie pasują. Całość daje efekt współczesny - nie jest wierną kopią stylu lat 70 tylko delikatnym nawiązaniem do niego. W części kamienicy odsłonięto gdzie to tylko było możliwe piękne, stare cegły.

Przebudowa i remont biblioteki w Stargardzie to sukces

Dyrektor Książnicy, Jolanta Aniszewska, w rozmowie z „Architekturą-murator” wyraziła przekonanie, że powstała przestrzeń jest intuicyjna i się doskonale sprawdza. Mieszkańcy przyprowadzają do biblioteki swoich gości, żeby ją pokazać, młodzież chętnie tam bywa a nawet umawia się na randki. Obiekt jest przy tym położony w atrakcyjnym miejscu, z widokami na cztery strony na Stare Miasto i ten potencjał został dobrze wykorzystany. Są też oczywiście czytelnicy i goście przychodzący ze względu na bogaty program kulturalny Książnicy lub osoby, które chcą spędzić czas w przyjemnym miejscu na cichej pracy. Za sprawą zaangażowania pracowników biblioteki udało się znaleźć sponsora, dzięki któremu jest w niej darmowa kawa i herbata, co dodatkowo podnosi przyjazność miejsca.

Dziedzictwo lat 70 docenione i podkręcone w udomowionym wnętrzu

W nowym projekcie Książnicy doceniono i wydobyto dziedzictwo lat 70. Dawniej nowoczesny pawilon teraz też stał się budynkiem historycznym i zostało to uhonorowane przez liczne dopracowane detale. Warto podkreślić, że projekt doskonale się stopił z miejscem. Nie ma tam atmosfery hotelowej. Na ścianach wiszą talerze, grafiki, plakaty, cytaty z literatury, starannie wybrane przez pracowników Książnicy, tak, aby nie kłóciły się z estetyką wnętrz, funkcją miejsca i zamysłem architektów.

Książnica Stargardzka, autorstwa jest BiASTUDIO i Kokon Studio

i

Autor: Tomasz Lazar dzięki uprzejmości BiASTUDIO

Jest to projekt spójny, łączący elementy historyczne z obecną funkcją. Mamy też ścieżkę edukacyjną ze starych sprzętów, opisanych fragmentami z poezji i literatury – mówi dyrektorka biblioteki

Książnica Stargardzka, autorstwa jest BiASTUDIO i Kokon Studio

i

Autor: Tomasz Lazar dzięki uprzejmości BiASTUDIO

Otwarcie odnowionej Książnicy Stargardzkiej miało miejsce dokładnie w 50 rocznicę pierwszego otwarcia powojennego. Pracownicy zadbali wtedy o detale takie jak kwiaty w wazonach z epoki.

Książnica Stargardzka, autorstwa jest BiASTUDIO i Kokon Studio

i

Autor: Tomasz Lazar dzięki uprzejmości BiASTUDIO