rozbudowa biblioteki

Trzy antresole, biel i blacha kortenowska. Nowe skrzydło Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Wizualizacje

2024-06-03 16:30

Stary budynek zyskał ciemnoszary kolor, nowa czytelnia będzie utrzymana w bielach. Całość zintegrowano blachą kortenowską, która ma stanowić główny, dominujący i charakterystyczny element kolorystyczny. Salę czytelni rozplanowano na trzech antresolach jako jedną, wspólną przestrzeń. Książnica Kopernikańska w Toruniu pokazała wizualizację rozbudowy autorstwa pracowni Kwadratura. W nowej, czteropiętrowej części będą czytelnia, mediateka, magazyn studyjny i sala konferencyjna.

8. Pokrycia dachowe. Szkoła budowania

Spis treści

  1. Projekt rozbudowy, dofinansowany z Unii i samorządu
  2. Możliwość pokazania zabytkowych zbiorów
  3. Szczegóły planu rozbudowy według Kwadratury
  4. Dwie spójne części
  5. Ekologiczne rozwiązania w projekcie

Projekt rozbudowy, dofinansowany z Unii i samorządu

Rozbudowa głównego budynku Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej Książnica Kopernikańska przy ulicy Słowackiego w Toruniu, następuje dzięki dofinansowaniu w wysokości 21.930.423,75 zł otrzymane z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FENX.07.01). W ramach projektu "Rozbudowa i dostosowanie budynku Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej - Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu do nowych funkcji użytkowych" inwestor chce dostosować budynek biblioteki do nowych funkcji użytkowych, kulturalno-edukacyjnych i społecznych. Projekt dofinansowano również z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego kwotą 11.817.564,95 zł a jego całkowita wartość projektu wynosi 33.747.988,70 zł.

Możliwość pokazania zabytkowych zbiorów

Książnica Kopernikańska w Toruniu kontynuuje kilkusetletnie tradycje biblioteczne miasta i szczyci się jedną z najcenniejszych kolekcji zabytkowych regionu. Dzieje bibliotek toruńskich sięgają pierwszej połowy XIII wieku. Już wtedy powstały w Toruniu udokumentowane księgozbiory klasztorne i kościelne. Zgromadzone w nich materiały stanowiły przede wszystkim źródło wiedzy teologicznej oraz wspomagały duchownych w prowadzeniu liturgii, pracy duszpasterskiej i działalności pedagogicznej - czytamy na jej stronie. Sama Książnica powstała w 450 urodziny Kopernika i w zeszłym roku obchodziła stulecie. Dzięki rozbudowie ma powstać możliwość zaprezentowania dotychczas schowanych zabytkowych obiektów – rękopisów i innych materiałów historycznych.

Szczegóły planu rozbudowy według Kwadratury

Istniejący budynek Książnicy powstał w latach siedemdziesiątych XX wieku. W miejscu dotychczasowej czytelni zaprojektowano zupełnie nowe skrzydło. Książnica Kopernikańska została przez projektantów podzielona funkcjonalnie – część konferencyjną umieścili na poziomie -1 a nową czytelnię z podręcznym księgozbiorem na kondygnacjach wyższych. Nową część zintegrowano z istniejącym już lobby „w jeden organizm”. Przygotowano również projekt elewacji głównej istniejącego już budynku. Stary i nowy budynek stoją względem siebie równolegle. Przestrzeń pomiędzy zajmuje łącznik i atrium z wyjściem w poziomie sal konferencyjnych.

Książnica Kopernikańska w Toruniu

i

Autor: Materiały prasowe Kwadratura projekt rozbudowy
Książnica Kopernikańska w Toruniu

i

Autor: Materiały prasowe Kwadratura projekt rozbudowy

Dwie spójne części

Stary budynek zyskał ciemnoszary kolor, nowa czytelnia zaś będzie utrzymana w bielach. Całość, na zewnątrz i wewnątrz, zintegrowano blachą kortenowską, która ma stanowić główny, najbardziej dominujący i charakterystyczny element kolorystyczny. Dzięki temu podkreślona zostanie spójność całościowej koncepcji obiektu. Salę czytelni rozplanowano na trzech antresolach jako jedną, wspólną przestrzeń.

Ekologiczne rozwiązania w projekcie

Nowy budynek wyposażono w tak zwaną „podwójną skórę”. Chodzi o to, żeby powietrze pomiędzy ścianami wykorzystywało system wentylacyjny. Poza ochroną przeciwsłoneczną, ma to zagwarantować dobrą izolację cieplną budynku i w konsekwencji oszczędność energii. Dodatkowo płaski dach starego budynku jest podstawą dla baterii ogniw PV, wspomagających zasoby elektryczne dostępne z sieci. Projektanci starali się zastosować jak najbardziej przyjazne dla środowiska rozwiązania.