Architektura MuratorKonkursyBosmanat w Porcie Czerniakowskim: konkurs SARP

Bosmanat w Porcie Czerniakowskim: konkurs SARP

Władze Warszawy we współpracy ze stołecznym oddziałem SARP organizują konkurs na projekt nowego bosmanatu w Porcie Czerniakowskim. Składanie wniosków do 10 stycznia 2022 roku.

Bosmanat w Porcie Czerniakowskim: konkurs SARP
Budynek obecnego bosmanatu w Porcie Czerniakowskim; fot. materiały konkursowe

Przedmiotem najnowszego konkursu architektonicznego organizowanego przez władze Warszawy we współpracy ze stołecznym oddziałem SARP jest zaprojektowanie budynku bosmanatu przy ul. Solec. W obiekcie zaplanowano też funkcje dodatkowe, takie jak sala wielofunkcyjna, ogólnodostępna kawiarnią i pomieszczenia dla użytkowników portu.

Czytaj też: Konkurs na projekt Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Wawrze: wyniki |

Nowy bosmanat przewidziano jako pawilon o dwóch kondygnacjach nadziemnych oraz jednej podziemnej. Pierwsza kondygnacja nadziemna, ze względu na ukształtowanie działki, powinna znaleźć się poniżej przylegającego do niej terenu od strony zachodniej. Budynek od strony ul. Solec powinien być dostępny z drugiej kondygnacji. Od strony wschodniej dostęp do budynku z poziomu terenu powinien odbywać się przez pierwszą kondygnację naziemną – czytamy w regulaminie.

Powierzchnia całkowita pawilonu nie powinna przekroczyć 1800 m². Zadaniem uczestników jest też zaprojektowanie zagospodarowania terenu, z uwzględnieniem m.in. miejsca składowania łodzi, stojaków na kajaki oraz placu integracyjnego.

Konkurs na projekt bosmanatu w Porcie Czerniakowskim: jury, pula nagród, harmonogram

W 7-osobowym jury zasiadają architekci Magdalena Staniszkis (przewodnicząca), Jan Sukiennik, Andrzej Jurkiewicz i Katarzyna Mackiewicz z Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy, a także Magdalena Młochowska, koordynator ds. zielonej Warszawy oraz Iwona Zwolińska i Mirosław Gajdak z Zarządu Zieleni. Funkcję sekretarza konkursu pełni architekt krajobrazu Rafał Mroczkowski.

Pula nagród w konkursie wynosi 70 tys. zł. Za zajęcie pierwszego miejsca 30 tys. zł, za miejsce drugie 20 tys. Zł, a za trzecie 10 tys. zł. Przewidziano także dwa wyróżnienia po 5 tys. zł.

Składanie wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie do 10 stycznia 2022 roku, składanie prac – do 4 kwietnia. Ogłoszenie wyników zaplanowano na 25 kwietnia. Więcej informacji oraz regulamin na stronie: konkurs-bosmanat.sarp.warszawa.pl.

Teren objęty konkursem na projekt bosmanatu

Konkurs SARP na projekt centrum kultury w Siemianicach na Pomorzu Słupski oddział SARP zaprasza do udziału w konkursie na projekt gminnego centrum kultury oraz centrum usług społecznych w Siemianicach. Składania wniosków do 2 lutego 2022 roku.
Dwie realizacje z Polski na tzw. krótkiej liście EU Mies Award 2022 Fundacja Miesa van der Rohe wyłoniła 40 realizacji, które zawalczą o EU Mies Award 2022. Polskę reprezentują Park Pamięci w Oświęcimiu projektu NArchitekTURA i Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku MWArchitekci.
Dom Dzieci w Baghere: konkurs realizacyjny dla studentów i młodych architektów Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji konkurs Kaira Looro. Tym razem zadaniem uczestników jest zaprojektowanie Domu Dzieci w gminie Baghere w południowym Senegalu. Jury pod przewodnictwem Kengo Kumy wybierze 30 projektów, z których najlepszy zostanie zrealizowany.
Środowiskowy Dom Samopomocy w Warszawie: wyniki konkursu Tuż przed świętami poznaliśmy wyniki konkursu na projekt Środowiskowego Domu Samopomocy na warszawskim Żoliborzu. Główną nagrodę zdobyła młoda pracownia EMA Studio.
Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej zwyciężyła w konkursie na instalację w Ogrodach Polsko-Niemieckich Pod koniec ubiegłego roku poznaliśmy wyniki konkursu na projekt instalacji artystycznej w Ogrodach Polsko-Niemieckich w Warszawie. Zwyciężyła Ksenia Makała, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej z propozycją rzeźbiarskiej kompozycji wykonanej z materiałów pochodzących z recyklingu.
Nowy Dom Poselski 2.0 – będzie konkurs architektoniczny Nowy Dom Poselski zrealizowany według projektu Małgorzaty Handzelewicz-Wacławek i Andrzeja Kaliszewskiego czeka rozbiórka. Kancelaria Sejmu chce w jego miejscu postawić nowy i zapowiada konkurs architektoniczny.