Architektura MuratorKonkursyKonkurs na projekt Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Wawrze: wyniki

Konkurs na projekt Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Wawrze: wyniki

Władze miasta st. Warszawy rozstrzygnęły konkurs na opracowanie koncepcji Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w dzielnicy Wawer. Główną nagrodę zdobyła pracownia BDR Architekci, której koncepcja w subtelny sposób odnosi się do stylu świdermajer.

Konkurs na projekt Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Wawrze: wyniki
Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Wawrze, proj. BDR Architekci, I nagroda; strefa rekreacyjna przed budynkiem

Co znajdziesz w artykule:

1. Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Wawrze
2. Wyniki konkursu na projekt CAM w Wawrze
3. Prace nagrodzone w konkursie na projekt CAM w Wawrze
4. Gdzie powstanie wawerskie Centrym Aktywności Międzypokoleniowej

Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Wawrze

Przedmiotem konkursu architektonicznego było zaprojektowanie nowego Centrum Aktywności Międzypokoleniowej, w którego skład wejdzie żłobek dla 150 dzieci, dom dziennego pobytu dla seniorów oraz ośrodek wsparcia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Obiekt zaplanowano na działce o powierzchni 1,7 ha między ulicami Mrówczą i Patriotów w warszawskim Wawrze. W budynkach i na terenie będą odbywać się sporadycznie lub cyklicznie wydarzenia i atrakcje dla szerszej grupy odbiorców. Ich uczestnikami będą osoby w różnym wieku – dzieci, młodzież i dorośli oraz różnych grup społecznych – aktywni seniorzy, pracownicy NGO-sów, wolontariusze, okoliczni mieszkańcy – czytamy w regulaminie. Do budowy inwestor zalecał wykorzystanie materiałów ekologicznych, wtórnych, o niskim śladzie węglowym, trwałych, odpornych na czynniki degradacyjne, o niskich kosztach utrzymania. Wskazane jest stosowanie naturalnych materiałów okładzinowych: drewna lub cegły.

Czytaj też: Akademik UW na Służewcu od Projekt Praga: rusza realizacja |

Przeprowadzenie konkursu poprzedziły konsultacje społeczne. Wynikało z nich, że mieszkańcy dzielnicy chcą nowoczesnego, otwartego dla wszystkich miejsca spotkań i odpoczynku z ciekawą ofertą kulturalną. Zasugerowali również, że chętnie spędzaliby czas w oranżerii lub ogrodzie zimowym. Poza tym zasugerowali, aby w ogrodzie społecznym znalazło się miejsce do aktywności fizycznej – siłownia plenerowa lub murawa rekreacyjna oraz infrastruktura służąca wypoczynkowi, tj. bujane ławy czy huśtawki.

Wyniki konkursu na projekt CAM w Wawrze

W 12-osoboym jury zasiedli architekci Mateusz Świętorzecki (przewiodniczący), Aneta Wardzińska-Siczek, Tomasz Pniewski, Piotr Żabicki i Przemysław Kokot, a także m.in. Leszek Baraniewski, zastępca burmistrza dzielnicy Wawer, Wojciech Godlewski, dzielnicowy radny, Donata Kończyk i pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy ds. dostępności.

Pierwsze miejsce zajęła pracownia BDR Architekci. Autorzy zaproponowali zespół trzech obiektów w układzie liniowym, które odseparowywałby teren rekreacyjny przyszłego Centrum Aktywności Międzypokoleniowej od ruchliwej ulicy Patriotów i pobliskiego torowiska. Od strony arterii rozplanowali też w większości wszystkie pomieszczenia techniczne i sanitariaty. Sale zajęć i pracownie znajdują się na pierwszym piętrze. Od południa i zachodu okalają je rozległe, zadaszone tarasy, nawiązujące do charakterystycznej dla tych okolic architektury sanatoryjnej. Zależało nam, aby forma zewnętrzna budynków, ich wyraz i nastrój zachęcały użytkowników do aktywności, sprzyjały wypoczynkowi i rekreacji. Dlatego też zaproponowaliśmy rozwiązania formalne i materiałowe, które mają cechy tożsamościowe, kojarzące się z wypoczynkową architekturą stylu świdermajer – wyjaśniają projektanci.

Aby lepiej zabezpieczyć przed hałasem budynki i rekreacyjną część działki przewidzieli też przeszklone, nieogrzewane zimowe ogrody. Nie są one częścią programu funkcjonalnego CAM, stanowią opcjonalne przestrzenie ze swobodnie rozmieszczoną zielenią. Dzięki temu w zimie możliwe będzie korzystanie z walorów ogrodu w okresach przejściowych w tym przechowanie roślin z ogrodu uprawnego – dodają.

Konkurs na projekt Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Wawrze: wyniki
Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Wawrze, proj. BDR Architekci, I nagroda; widok od strony ul. Patriotów

Główną konstrukcję nośną budynków architekci zaprojektowali w technologii żelbetowej szkieletowej, z wypełnieniami murowanymi, zadaszenia tarasów – w konstrukcji drewnianej szkieletowej. Fasady proponują wykończyć deskami z drewna iglastego, impregnowanymi ciśnieniowe i bejcowanym w stonowanych kolorach, rożnych dla każdego obiektu. Pasy miedzykondygnacyjne oraz balustrady ozdobili dodatkowo detalami odnoszącymi się do stylu świdermajer.

Czytaj też: BDR Architekci z nagrodą w konkursie na przebudowę Pałacu Radziwiłłów w Wilnie |

Dużo uwagi autorzy poświęcili zagospodarowaniu działki, starając się w jak największym stopniu zachować jej charakter. Trzy miękko poprowadzone „leśne” pola i swobodny układ ścieżek uzupełnili o ogród użytkowy, zapachowy i plac zabaw przy żłobku. Chcieliśmy, aby przyszłe Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Wawrze było miejscem aktywizującym i integrującym różne grupy wiekowe. Pomiędzy budynkami wytworzyliśmy dostępne przestrzenie – ogrody społeczne, gdzie w niewymuszony i przyjazny sposób mieszkańcy będą mogli się spotkać z bliskimi i znajomymi. Z tych przestrzeni będzie można przejść do holi poszczególnych budynków, skorzystać z kiosku lub, w godzinach wieczornych, z dużej sali gimnastycznej – tłumaczą.

Praca charakteryzuje się zdecydowanymi i konsekwentnymi decyzjami projektowymi stanowiącymi jej kręgosłup organizacyjny i estetyczny zarówno w skali urbanistyki, jak i architektury – uzasadniało jury.

Sędziowie zwrócili uwagę, że prawidłowe strefowanie zagospodarowania terenu umożliwiło niemal całkowite uwolnienie przestrzeni wzdłuż ul. Mrówczej od ruchu kołowego, a co za tym idzie, wytworzenie niezakłóconej wielofunkcyjnej przestrzeni publicznej o lokalnej skali i atmosferze leśnej alei. Zaczerpnięte z architektury wypoczynkowej rozwiązania - podcienie, tarasy, loggie, wejściowe ganki - tworzą przestrzeń pomiędzy „budynkiem a lasem”, a w towarzystwie nieformalnie zagospodarowanej zieleni mają znaczący potencjał, aby stać się miejscem niewymuszonej integracji użytkowników i lokalnych mieszkańców – czytamy w uzasadnieniu.

Jury podkreśliło też, że analogiczną konsekwencję autorzy zastosowlai w organizacji funkcjonalnej budynków: odwrócenie wszystkich funkcji podstawowych w kierunku ulicy Mrówczej zapewnia ochronę przed hałasem, tworzy atrakcyjną relację wnętrza z zewnętrzem i wprowadza elastyczny układ pomieszczeń podatny na adaptacje.

Konkurs na projekt Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Wawrze: wyniki
Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Wawrze, proj. BDR Architekci, I nagroda; widok z tarasu budynku CAM
Konkurs na projekt Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Wawrze: wyniki
Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Wawrze, proj. BDR Architekci, I nagroda; wnętrze budynku CAM: widok ze strefy wejściowej na salę klubową z kawiarnią
Konkurs na projekt Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Wawrze: wyniki
Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Wawrze, proj. BDR Architekci, I nagroda; rzuty
Konkurs na projekt Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Wawrze: wyniki
Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Wawrze, proj. BDR Architekci, I nagroda; rzuty
Konkurs na projekt Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Wawrze: wyniki
Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Wawrze, proj. BDR Architekci, I nagroda; przekroje

Prace nagrodzone w konkursie na projekt CAM w Wawrze

Drugą nagrodę zdobyło biuro TŁO Michała Sikorskiego z Warszawy. Jury zwróciło uwagę m.in. na sprzyjające integracji zagospodarowanie terenu. Poprzez właściwe rozmieszczenie budynków i usytuowanie wejść do nich ze wspólnego placu – forum, uzyskano przestrzeń o dużym potencjale dla interakcji międzyludzkich, co stanowi właściwą odpowiedź na potrzeby przyszłych użytkowników i jest zgodne z celem i programem obiektu jako miejsca międzypokoleniowej integracji – czytamy w uzasadnieniu.

Trzecie miejsce zajęła pracownia Dedeco Architektura za ciekawą kompozycję zarówno brył tworzących trzy oddzielne budynki, jak również podziałów elewacyjnych, a wyróżnienie przyznano xystudio za udanę próbę stworzenia budynku bufora pomiędzy ruchliwą drogą i linią kolejową a zieloną strefą kameralnej zabudowy jednorodzinnej ul. Mrówczej i istniejącego leśnego placu zabaw. Sprzyja temu zaprojektowana forma architektoniczna – kaskada tarasów, opadająca w stronę południową, która ponadto staje się barierą akustyczną, chroniącą rekreacyjną część terenu – uzasadniało jury.

Budowa obiektu planowana jest na lata 2023-2024. Poniżej prezentujemy wszytskie prace nagrodzone w konkursie na Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Wawrze.

Gdzie powstanie wawerskie Centrym Aktywności Międzypokoleniowej

Medusa group szuka recepty na nowe centrum Wawra Na zlecenie Dom Development studio medusa group opracowuje projekt zagospodarowania poprzemysłowych terenów w centrum Wawra. Wstępna koncepcja, uwzględniająca możliwości przestrzenne tej części dzielnicy, zostanie poddana konsultacjom społecznym.
Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Warszawie projektu xystudio Na warszawskiej Ochocie powstanie Centrum Aktywności Międzypokoleniowej według projektu biura xystudio. Kompaktowy budynek z rozległymi zielonymi tarasami i dachami pomieści żłobek, dom dziecka, dom pomocy dla osób z niepełnosprawnościami oraz dzienny dom pobytu dla seniorów. Miasto podpisało właśnie umowę na realizację inwestycji.
Autor: (Red.)
Park Aktywności Rodzinnej w Wawrze: wyniki konkursu Plany realizacji Parku Aktywności Rodzinnej w Wawrze budzą kontrowersje. Czy słusznie? Władze miasta właśnie rozstrzygnęły konkurs na zagospodarowanie czterohektarowej polany w sąsiedztwie tzw. Lasku Wawerskiego.
Będzie nowa siedziba Muzeum Okręgowego w Lesznie. Właśnie ogłoszono konkurs na jej projekt Nowa siedziba Muzeum Okręgowego w Lesznie powstać ma w wyniku adaptacji i rozbudowy tzw. Starej Octowni w samym centrum miasta. Poznański oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich właśnie ogłosił konkurs na projekt obiektu.
Będzie konkurs architektoniczny na odbudowę Pałacu Saskiego Projekt odbudowy Pałacu Saskiego zostanie wyłoniony w konkursie architektonicznym. Powołana w celu realizacji inwestycji spółka Pałac Saski planuje go ogłosić na początku 2023 roku.
W poszukiwaniu uczciwych konkursów: rozmowa z Robertem Majkutem Są konkursy, które służą tylko do finansowania biznesu organizatorów. Red Dot Design Award pokazał światu, że można tak działać. Wątpliwą sprawą jest tu już niezliczona liczba bardzo wąskich kategorii, skonstruowanych celowo tak, by niemal każdy uczestnik mógł zwyciężyć w jednej z nich.
Jedno z pierwszych osiedli Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych powstanie w Tczewie. Wyniki konkursu Pracownia BudCud wygrała konkurs na projekt budynku wielorodzinnego przy ul. Bałdowskiej w Tczewie. Będzie to jedna z pierwszych realizacji Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, które mają zastąpić funkcjonujące dotychczas Towarzystwa Budownictwa Społecznego.
Konkurs na pawilon dla bezdomnych kotów w Warszawie Władze Warszawy ogłosiły konkurs na projekt nowej kociarni w Wawrze. Pawilon będzie mógł przyjąć do 300 kotów.