Konkurs na projekt Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Wawrze: wyniki

i

Autor: Archiwum Architektury Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Wawrze, proj. BDR Architekci, I nagroda; strefa rekreacyjna przed budynkiem

Konkurs na projekt Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Wawrze: wyniki

2021-08-06 20:01

Władze miasta st. Warszawy rozstrzygnęły konkurs na opracowanie koncepcji Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w dzielnicy Wawer. Główną nagrodę zdobyła pracownia BDR Architekci, której koncepcja w subtelny sposób odnosi się do stylu świdermajer.

Co znajdziesz w artykule:

1. Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Wawrze2. Wyniki konkursu na projekt CAM w Wawrze3. Prace nagrodzone w konkursie na projekt CAM w Wawrze4. Gdzie powstanie wawerskie Centrym Aktywności Międzypokoleniowej

Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Wawrze

Przedmiotem konkursu architektonicznego było zaprojektowanie nowego Centrum Aktywności Międzypokoleniowej, w którego skład wejdzie żłobek dla 150 dzieci, dom dziennego pobytu dla seniorów oraz ośrodek wsparcia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Obiekt zaplanowano na działce o powierzchni 1,7 ha między ulicami Mrówczą i Patriotów w warszawskim Wawrze. W budynkach i na terenie będą odbywać się sporadycznie lub cyklicznie wydarzenia i atrakcje dla szerszej grupy odbiorców. Ich uczestnikami będą osoby w różnym wieku – dzieci, młodzież i dorośli oraz różnych grup społecznych – aktywni seniorzy, pracownicy NGO-sów, wolontariusze, okoliczni mieszkańcy – czytamy w regulaminie. Do budowy inwestor zalecał wykorzystanie materiałów ekologicznych, wtórnych, o niskim śladzie węglowym, trwałych, odpornych na czynniki degradacyjne, o niskich kosztach utrzymania. Wskazane jest stosowanie naturalnych materiałów okładzinowych: drewna lub cegły.

Czytaj też: Akademik UW na Służewcu od Projekt Praga: rusza realizacja |

Przeprowadzenie konkursu poprzedziły konsultacje społeczne. Wynikało z nich, że mieszkańcy dzielnicy chcą nowoczesnego, otwartego dla wszystkich miejsca spotkań i odpoczynku z ciekawą ofertą kulturalną. Zasugerowali również, że chętnie spędzaliby czas w oranżerii lub ogrodzie zimowym. Poza tym zasugerowali, aby w ogrodzie społecznym znalazło się miejsce do aktywności fizycznej – siłownia plenerowa lub murawa rekreacyjna oraz infrastruktura służąca wypoczynkowi, tj. bujane ławy czy huśtawki.

Wyniki konkursu na projekt CAM w Wawrze

W 12-osoboym jury zasiedli architekci Mateusz Świętorzecki (przewiodniczący), Aneta Wardzińska-Siczek, Tomasz Pniewski, Piotr Żabicki i Przemysław Kokot, a także m.in. Leszek Baraniewski, zastępca burmistrza dzielnicy Wawer, Wojciech Godlewski, dzielnicowy radny, Donata Kończyk i pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy ds. dostępności.Pierwsze miejsce zajęła pracownia BDR Architekci. Autorzy zaproponowali zespół trzech obiektów w układzie liniowym, które odseparowywałby teren rekreacyjny przyszłego Centrum Aktywności Międzypokoleniowej od ruchliwej ulicy Patriotów i pobliskiego torowiska. Od strony arterii rozplanowali też w większości wszystkie pomieszczenia techniczne i sanitariaty. Sale zajęć i pracownie znajdują się na pierwszym piętrze. Od południa i zachodu okalają je rozległe, zadaszone tarasy, nawiązujące do charakterystycznej dla tych okolic architektury sanatoryjnej. Zależało nam, aby forma zewnętrzna budynków, ich wyraz i nastrój zachęcały użytkowników do aktywności, sprzyjały wypoczynkowi i rekreacji. Dlatego też zaproponowaliśmy rozwiązania formalne i materiałowe, które mają cechy tożsamościowe, kojarzące się z wypoczynkową architekturą stylu świdermajer – wyjaśniają projektanci.

Aby lepiej zabezpieczyć przed hałasem budynki i rekreacyjną część działki przewidzieli też przeszklone, nieogrzewane zimowe ogrody. Nie są one częścią programu funkcjonalnego CAM, stanowią opcjonalne przestrzenie ze swobodnie rozmieszczoną zielenią. Dzięki temu w zimie możliwe będzie korzystanie z walorów ogrodu w okresach przejściowych w tym przechowanie roślin z ogrodu uprawnego – dodają.

Konkurs na projekt Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Wawrze: wyniki

i

Autor: Archiwum Architektury Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Wawrze, proj. BDR Architekci, I nagroda; widok od strony ul. Patriotów

Główną konstrukcję nośną budynków architekci zaprojektowali w technologii żelbetowej szkieletowej, z wypełnieniami murowanymi, zadaszenia tarasów – w konstrukcji drewnianej szkieletowej. Fasady proponują wykończyć deskami z drewna iglastego, impregnowanymi ciśnieniowe i bejcowanym w stonowanych kolorach, rożnych dla każdego obiektu. Pasy miedzykondygnacyjne oraz balustrady ozdobili dodatkowo detalami odnoszącymi się do stylu świdermajer.

Czytaj też: BDR Architekci z nagrodą w konkursie na przebudowę Pałacu Radziwiłłów w Wilnie |Dużo uwagi autorzy poświęcili zagospodarowaniu działki, starając się w jak największym stopniu zachować jej charakter. Trzy miękko poprowadzone „leśne” pola i swobodny układ ścieżek uzupełnili o ogród użytkowy, zapachowy i plac zabaw przy żłobku. Chcieliśmy, aby przyszłe Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Wawrze było miejscem aktywizującym i integrującym różne grupy wiekowe. Pomiędzy budynkami wytworzyliśmy dostępne przestrzenie – ogrody społeczne, gdzie w niewymuszony i przyjazny sposób mieszkańcy będą mogli się spotkać z bliskimi i znajomymi. Z tych przestrzeni będzie można przejść do holi poszczególnych budynków, skorzystać z kiosku lub, w godzinach wieczornych, z dużej sali gimnastycznej – tłumaczą.

Praca charakteryzuje się zdecydowanymi i konsekwentnymi decyzjami projektowymi stanowiącymi jej kręgosłup organizacyjny i estetyczny zarówno w skali urbanistyki, jak i architektury – uzasadniało jury.Sędziowie zwrócili uwagę, że prawidłowe strefowanie zagospodarowania terenu umożliwiło niemal całkowite uwolnienie przestrzeni wzdłuż ul. Mrówczej od ruchu kołowego, a co za tym idzie, wytworzenie niezakłóconej wielofunkcyjnej przestrzeni publicznej o lokalnej skali i atmosferze leśnej alei. Zaczerpnięte z architektury wypoczynkowej rozwiązania - podcienie, tarasy, loggie, wejściowe ganki - tworzą przestrzeń pomiędzy „budynkiem a lasem”, a w towarzystwie nieformalnie zagospodarowanej zieleni mają znaczący potencjał, aby stać się miejscem niewymuszonej integracji użytkowników i lokalnych mieszkańców – czytamy w uzasadnieniu.Jury podkreśliło też, że analogiczną konsekwencję autorzy zastosowlai w organizacji funkcjonalnej budynków: odwrócenie wszystkich funkcji podstawowych w kierunku ulicy Mrówczej zapewnia ochronę przed hałasem, tworzy atrakcyjną relację wnętrza z zewnętrzem i wprowadza elastyczny układ pomieszczeń podatny na adaptacje.

Konkurs na projekt Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Wawrze: wyniki

i

Autor: Archiwum Architektury Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Wawrze, proj. BDR Architekci, I nagroda; widok z tarasu budynku CAM
Konkurs na projekt Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Wawrze: wyniki

i

Autor: Archiwum Architektury Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Wawrze, proj. BDR Architekci, I nagroda; wnętrze budynku CAM: widok ze strefy wejściowej na salę klubową z kawiarnią
Konkurs na projekt Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Wawrze: wyniki

i

Autor: Archiwum Architektury Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Wawrze, proj. BDR Architekci, I nagroda; rzuty
Konkurs na projekt Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Wawrze: wyniki

i

Autor: Archiwum Architektury Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Wawrze, proj. BDR Architekci, I nagroda; rzuty
Konkurs na projekt Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Wawrze: wyniki

i

Autor: Archiwum Architektury Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Wawrze, proj. BDR Architekci, I nagroda; przekroje

Prace nagrodzone w konkursie na projekt CAM w Wawrze

Drugą nagrodę zdobyło biuro TŁO Michała Sikorskiego z Warszawy. Jury zwróciło uwagę m.in. na sprzyjające integracji zagospodarowanie terenu. Poprzez właściwe rozmieszczenie budynków i usytuowanie wejść do nich ze wspólnego placu – forum, uzyskano przestrzeń o dużym potencjale dla interakcji międzyludzkich, co stanowi właściwą odpowiedź na potrzeby przyszłych użytkowników i jest zgodne z celem i programem obiektu jako miejsca międzypokoleniowej integracji – czytamy w uzasadnieniu. Trzecie miejsce zajęła pracownia Dedeco Architektura za ciekawą kompozycję zarówno brył tworzących trzy oddzielne budynki, jak również podziałów elewacyjnych, a wyróżnienie przyznano xystudio za udanę próbę stworzenia budynku bufora pomiędzy ruchliwą drogą i linią kolejową a zieloną strefą kameralnej zabudowy jednorodzinnej ul. Mrówczej i istniejącego leśnego placu zabaw. Sprzyja temu zaprojektowana forma architektoniczna – kaskada tarasów, opadająca w stronę południową, która ponadto staje się barierą akustyczną, chroniącą rekreacyjną część terenu – uzasadniało jury.

Budowa obiektu planowana jest na lata 2023-2024. Poniżej prezentujemy wszytskie prace nagrodzone w konkursie na Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Wawrze.

ZAPISZ SIĘ

Gdzie powstanie wawerskie Centrym Aktywności Międzypokoleniowej