Architektura MuratorKonkursyBrick Award 2021: startuje nowa edycja konkursu

Brick Award 2021: startuje nowa edycja konkursu

Można już nadsyłać zgłoszenia do Wienerberger Brick Award 2021 na najlepsze budynki zrealizowane z wykorzystaniem materiałów ceramicznych. W jury Marlena Happach, Krzysztof Ingarden, Przemo Łukasik, Zbigniew Maćków i Grzegorz Piątek.

Brick Award 2021: startuje nowa edycja konkursu
Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (proj. BAAS, Grupa 5 Architekci i Małeccy Biuro Projektowe); zdobywca Grand Prize w międzynarodowej odsłonie konkursu Wienerberger Brick Award 2020; fot. Adrià Goula

Brick Award 2021

Międzynarodowy konkurs architektoniczny Brick Award organizowany jest od 14 lat przez firmę Wienerberger. Nagroda przyznawana jest co dwa lata najlepszym obiektom, w których zastosowano materiały ceramiczne dowolnego producenta. Konkurs ocenia architekturę i kreatywność, nie markę produktów. Zastosowanie materiałów Wienerberger nie jest kryterium wymaganym. Z tego też powodu w jury nie zasiada przedstawiciel firmy. To wyróżnia go na tle wielu innych – podkreśla Monika Sikorska, PR Manager w firmie Wienerberger. W jury Brick Award 2021 znaleźli się Marlena Happach, architektka, urbanistka, od 2016 roku dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy, Krzysztof Ingarden, architekt, wykładowca, laureat Honorowej Nagrody SARP, Przemo Łukasik, architekt, współprowadzący pracownię medusa group, Zbigniew Maćków, achitekt, nauczyciel akademicki, prowadzący biuro Maćków Pracownia Projektowa oraz Grzegorz Piątek, krytyk architektury i kurator.

Brick Award Polska

Polskie edycje Brick Award odbywają się od 2013 roku. W pierwszej nagrodzono siedzibę Muzeum Armii Krajowej w Krakowie autorstwa AiR Jurkowscy Architekci oraz budynek mieszkalny przy ul. Inżynierskiej we Wrocławiu Biura Projektów Lewicki Łatak, w drugiej budynek mieszkalno-usługowy ZW109, którego projekt powstał w pracowni HS99 oraz Szkołę Muzyczną im. Karola Szymanowskiego projektu Maćków Pracownia Projektowa, a w trzeciej m.in. Muzeum Katyńskie w Warszawie autorstwa BBGK Architekci, Rudy Dom w Rudach biura toprojekt, Centrum Kulturalno-Rekreacyjne Muzeum Wsi Mazowieckiej autorstwa konsorcjum Consultor i Ahor i Halę Koszyki pracowni JEMS Architekci. W ostatniej edycji z 2019 roku zwyciężył Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (BAAS, Grupa 5 Architekci i Małeccy Biuro Projektowe), który tradycyjnie reprezentował następnie polską architekturę w międzynarodowej odsłonie konkursu, gdzie zdobył Grand Prize  oraz nagrodę w kategorii Sharing public spaces.

Czytaj też: Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z Grand Prize w międzynarodowej odsłonie konkursu Wienerberger Brick Award 2020 |

Wienerberger Brick Award 2021: zasady uczestnictwa

W konkursie Wienerberger Brick Award 2021 realizacje oceniane będą w pięciu kategoriach: Feeling at home (domy jednorodzinne, także w zabudowie szeregowej, oraz małe założenia architektury mieszkalnej), Living together (budynki wielorodzinne odpowiadające współczesnym trendom i wyzwaniom urbanizacji), Working together (budynki komercyjne, biurowe lub przemysłowe), Sharing public spaces (budynki publiczne o przeznaczeniu edukacyjnym, kulturalnym, ochrony zdrowia; place miejskie, projekty infrastrukturalne) oraz Building outside the box (innowacyjne koncepcje i rozwiązania wykorzystujące materiały ceramiczne).

Do konkursu zgłaszać można obiekty, których budowę zakończono po 1 stycznia 2018 roku, zrealizowane w Polsce lub poza granicami kraju, ale na podstawie projektu polskiego architekta. Obiekty, które zwyciężą w edycji polskiej zostaną zgłoszone jako oficjalni kandydaci do Wienerberger Brick Award 2022. Laureaci otrzymają ponadto narody pieniężne: 20 000 zł dla zdobywcy Grand Prix, 10 000 zł dla zwycięzców każdej z pozostałych kategorii. Prace można nadsyłać do 5 lutego 2021 roku poprzez formularz na oficjalnej stronie konkursu.

Autor: (Red.)
Rusza pierwsza edycja konkursu POiD Building Awards 2021 Wkrótce startuje pierwsza edycja konkursu POiD Building Awards 2021 na najlepsze rozwiązania stolarki budowlanej oraz automatyki budynkowej w zrealizowanych projektach architektonicznych. W jury Ewa Kuryłowicz, Monika Arczyńska, Tomasz Błaszczyński, Szymon Firląg oraz Karol Fiedor.
Zabytek Zadbany 2021: konkurs dla konserwatorów, właścicieli i zarządców zabytków Rusza kolejna edycja konkursu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zabytek Zadbany”.  Zgłoszenia tylko do 31 stycznia!
Centrum Przesiadkowe w Bielsku-Białej: konkurs SARP Stowarzyszenie Architektów Polskich oddział Bielsko-Biała zaprasza do udziału w konkursie architektoniczno-urbanistycznym na zagospodarowanie terenów w otoczeniu dworca kolejowego w Bielsku. Składanie wniosków do 29 stycznia.
Energoefektywne przedszkole w Michałowicach: wyniki konkursu SARP Gmina Michałowice oraz warszawski oddział SARP rozstrzygnęły konkurs na projekt energoefektywnego przedszkola w Michałowicach. Jury najwyżej oceniło dwa projekty: pracowni 2pm oraz zespołu Alicji Rudowskiej, Pameli Krzyszczak i Martyny Dryś.
Modelowe schronisko górskie na Lubaniu – wyniki konkursu SARP Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Kraków rozstrzygnęło międzynarodowy konkurs na projekt modelowego schroniska górskiego. Na podstawie zwycięskiej pracy powstać mają nowe obiekty w polskiej części Karpat.
MSZ ogłasza przetarg na projekt biurowca w centrum Warszawy: architekci zbulwersowani Ministerstwo Spraw Zagranicznych rozesłało zapytania ofertowe do wybranych pracowni. Przedmiotem procedury jest wybranie najtańszej koncepcji nowego biurowca w alei Armii Ludowej, w sąsiedztwie głównej siedziby MSZ i placu Na Rozdrożu. „W przypadku każdej działalności kreatywnej kryterium cenowe jest najgorszym z możliwych i ZAWSZE skutkuje JAK NAJGORSZYMI rozwiązaniami. Czy przyszłoby Państwu do głowy zorganizować PRZETARG NA SKOMPONOWANIE NOWEGO HYMNU POLSKI?!” - odpowiadają architekci.