Centrum Inicjatyw Kulturalnych w Komorowie: wyniki konkursu

i

Autor: Archiwum Architektury Centrum Inicjatyw Kulturalnych w Komorowie, proj. Joanna Gajda, Casper Dam i Patrycja Wójcik, I nagroda; sala zajęć ruchowych

Centrum Inicjatyw Kulturalnych w Komorowie: wyniki konkursu

2020-03-23 14:20

Znamy wyniki konkursu na projekt Centrum Inicjatyw Kulturalnych w Komorowie. Z uwagi na stan zagrożenie epidemiologicznego ostatni etap prac jury odbył się w formule telekonferencji i głosowań zdalnych.

Centrum Inicjatyw Kulturalnych w Komorowie planowane jest na niewielkiej, wąskiej działce między torami kolejki WKD i ulicą Kolejową. Teren o powierzchni 5870 m² położony jest jednak w samym centrum tej podwarszawskiej miejscowości, w otoczeniu sosnowego starodrzewia. Konkurs architektoniczny na projekt obiektu Gmina Michałowice zorganizowała we współpracy z warszawskim oddziałem SARP. W jury pod przewodnictwem Jakuba Wacławka znaleźli się architekci Maciej Mąka i  Dorota Bagińska, a także Małgorzata Pachecka, wójt Gminy Michałowice i reprezentujący zamawiającego Hanna Barlak, Katarzyna Gizińska, Małgorzata Wejtko i Tomasz Łoziński. Sekretarzem konkursu był architekt krajobrazu Rafał Mroczkowski.

Uniwersalne i ekologiczne: Centrum Inicjatyw Kulturalnych w Komorowie

Zadaniem uczestników było zaprojektowanie obiektu służącego przede wszystkim jako miejsce spotkań lokalnej społeczności. Charakter przestrzeni i rozplanowanie funkcji powinny sprzyjać zarówno spontanicznym kontaktom sąsiedzkim, jak też umożliwiać organizowanie przez grupy mieszkańców zajęć i spotkań tematycznych – czytamy w regulaminie. Budynek Centrum Inicjatyw Kulturalnych w Komorowie, o powierzchni ok. 1000 m², miał pomieścić m.in. sale warsztatowe, kameralną salę projekcyjną, salę widowiskową i kawiarnię. Należało przy tym zapewnić łatwą zmienność funkcji poszczególnych pomieszczeń. Uczestnicy musieli dodatkowo nie tylko zachować rosnące na działce drzewa, ale też tak zaplanować zabudowę, aby w przyszłości im nie zagrażała, a także zaproponować rozwiązania ograniczające energochłonność obiektu.

Dwie wersje Centrum Inicjatyw Kulturalnych w Komorowie

Spośród 52 prac nadesłanych na konkurs za najlepszą jury uznało tę przygotowaną przez Joannę Gajdę, Caspera Dama i Patrycję Wójcik. Autorzy zaproponowali atrakcyjną, spójną wizję obiektu wpisującego się w kontekst Miasta Ogrodu Komorowa (...). Osiągnięty efekt w postaci zespołu pawilonów zatopionych w zieleni, zarazem stanowiących „stelaż” dla wprowadzenia zieleni na elewacje i dach budynku stanowi o sile tego projektu. Użycie ciemnego drewna jako wiodącego materiału zastosowanego na zewnątrz dla zmniejszenia skali i skontrastowanie go z naturalną, ciepłą barwą tego samego materiału użytego we wnętrzach czyni obiekt przyjemnym w odbiorze. Całość sprawia wrażenie przemyślanej kompozycji w każdej z warstw: urbanistycznej, architektonicznej i użytkowej – uzasadniali sędziowie.

Czytaj też: Centrum Lokalne Bazar Rogatka – wyniki konkursu |Do realizacji rekomendowali jednak również pracę Marka Kucińskiego, Natalii Wilczak i Małgorzaty Wiśniewskiej, która zdobyła drugą nagrodę. Jak tłumaczą, projekt doceniono za prostotę, prawidłowe odczytanie kontekstu i poprawne rozwiązania funkcjonalne. W ocenie jury praca posiada duży potencjał i przy odpowiedniej korekcie rozwiązań funkcjonalnych i użytkowych może być rozpatrywana jako projekt do realizacji – czytamy w uzasadnieniu. Trzecią nagrodę zdobyła pracownia Piotr Kłoskowski Architekt, a honorowe wyróżnienie biuro M.O.C. Architekci.