Architektura MuratorKonkursyCentrum Przesiadkowe w Bielsku-Białej: konkurs SARP

Centrum Przesiadkowe w Bielsku-Białej: konkurs SARP

Stowarzyszenie Architektów Polskich oddział Bielsko-Biała zaprasza do udziału w konkursie architektoniczno-urbanistycznym na zagospodarowanie terenów w otoczeniu dworca kolejowego w Bielsku. Składanie wniosków do 29 stycznia.

Centrum Przesiadkowe w Bielsku-Białej: konkurs SARP
Panorama Bielska-Białej; fot. GettyImages

Konkurs architektoniczny na zlecenie urzędu miasta Bielsko-Biała organizuje lokalny SARP. Zadaniem uczestników jest zaproponowanie nowego zagospodarowania blisko 30 hektarów wokół dworca kolejowego, wyznaczonych od wschodu ulicami Grażyńskiego, Okrzei, Podwale, Gazowniczą i Wałową, od południa Wałową, od zachodu  3-go Maja i Warszawską, a od północy Trakcyjną. Obszar ten przeznaczony jest pod nowoczesne centrum przesiadkowe, dlatego architekci będą musieli pogodzić w jednym miejscu różnorodne funkcje i formy użytkowania. W przyszłości ma to być nie tylko brama miasta, ale również miejsce, z którego na co dzień będą korzystać mieszkańcy Bielska i całego Podbeskidzia. Liczymy na podejście miastotwórcze, niepozbawione wrażliwości na elementy zgodne z duchem Bielska – podkreśla Maciej Zuber, prezes bielskiego oddziału SARP. Jak dodaje, bardzo istotne dla projektu będą uwarunkowania historyczne, które – startujący w nim architekci – będą musieli wziąć pod uwagę. Chodzi przede wszystkim o sąsiedztwo zabytkowego dworca zrealizowanego w 1890 roku według projektu Carla Schulza. W latach 1995-2001 obiekt poddany został generalnemu remontowi, za co zresztą nagrodzono go główną nagrodą w konkursie Modernizacja Roku.

Nowe otoczenie dworca w Bielsku-Białej

Celem konkursu jest wypracowanie najlepszych rozwiązań funkcjonalnych pod budowę w przyszłości nowoczesnego centrum komunikacyjno-przesiadkowego. Wyniki posłużą do uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, stanowiącego podstawę dla nowej zabudowy wokół dworca. Projekt powinien obejmować m.in. propozycję przebudowy i zadaszenia peronów, adaptacji obiektów dworca do nowych funkcji, realizacji parkingów wielopoziomowych i nowej obiektów komercyjnych. W jury pod przewodnictwem Małgorzaty Pilinkiewicz znaleźli się: Andrzej Ptaszkiewicz, Piotr Then, Piotr Wróbel, Przemysław Kamiński, Wojciech Waluś, Ewa Grabska-Gawęda i Małgorzata Mazurek. Składanie wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie do 29 stycznia, przyjmowanie prac do 30 kwietnia, rozstrzygnięcie 31 maja. Więcej informacji oraz regulamin na stronie www.bielsko.sarp.com.pl.

Rusza pierwsza edycja konkursu POiD Building Awards 2021 Wkrótce startuje pierwsza edycja konkursu POiD Building Awards 2021 na najlepsze rozwiązania stolarki budowlanej oraz automatyki budynkowej w zrealizowanych projektach architektonicznych. W jury Ewa Kuryłowicz, Monika Arczyńska, Tomasz Błaszczyński, Szymon Firląg oraz Karol Fiedor.
Zabytek Zadbany 2021: konkurs dla konserwatorów, właścicieli i zarządców zabytków Rusza kolejna edycja konkursu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zabytek Zadbany”.  Zgłoszenia tylko do 31 stycznia!
Energoefektywne przedszkole w Michałowicach: wyniki konkursu SARP Gmina Michałowice oraz warszawski oddział SARP rozstrzygnęły konkurs na projekt energoefektywnego przedszkola w Michałowicach. Jury najwyżej oceniło dwa projekty: pracowni 2pm oraz zespołu Alicji Rudowskiej, Pameli Krzyszczak i Martyny Dryś.
Modelowe schronisko górskie na Lubaniu – wyniki konkursu SARP Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Kraków rozstrzygnęło międzynarodowy konkurs na projekt modelowego schroniska górskiego. Na podstawie zwycięskiej pracy powstać mają nowe obiekty w polskiej części Karpat.
MSZ ogłasza przetarg na projekt biurowca w centrum Warszawy: architekci zbulwersowani Ministerstwo Spraw Zagranicznych rozesłało zapytania ofertowe do wybranych pracowni. Przedmiotem procedury jest wybranie najtańszej koncepcji nowego biurowca w alei Armii Ludowej, w sąsiedztwie głównej siedziby MSZ i placu Na Rozdrożu. „W przypadku każdej działalności kreatywnej kryterium cenowe jest najgorszym z możliwych i ZAWSZE skutkuje JAK NAJGORSZYMI rozwiązaniami. Czy przyszłoby Państwu do głowy zorganizować PRZETARG NA SKOMPONOWANIE NOWEGO HYMNU POLSKI?!” - odpowiadają architekci.
Brick Award 2021: startuje nowa edycja konkursu Można już nadsyłać zgłoszenia do Wienerberger Brick Award 2021 na najlepsze budynki zrealizowane z wykorzystaniem materiałów ceramicznych. W jury Marlena Happach, Krzysztof Ingarden, Przemo Łukasik, Zbigniew Maćków i Grzegorz Piątek.