Z WYSOKIM WNĘTRZEM

i

Autor: Archiwum Architektury

Dom ekologiczny - dyskusja pokonkursowa 20.10.11 godz. 15.00 SARP

2011-10-13 13:41

Prezentujemy wyniki konkursu zorganizowanego przez miesięcznik „Murator" we współpracy z zarządem głównym SARP na architektoniczny projekt koncepcyjny wolno stojącego domu jednorodzinnego o powierzchni 150-200 m2 dla czteroosobowej rodziny, którego budowa i eksploatacja są zgodne z zasadami poszanowania energii oraz ochrony środowiska. Dom miał spełniać współczesne potrzeby i standardy użytkowe, a jednocześnie być tani w eksploatacji.

Sędziowie, uznając, że żadna z prac nie spełniła jednocześnie wszystkich założeń konkursowych w sposób optymalny, zdecydowali się nie przyznawać pierwszej nagrody, lecz cztery równorzędne wyróżnienia po 17 500 zł, które pokazują odmienne koncepcje domu ekologicznego.

Ekologiczny dom dostępny

i

Autor: Archiwum Architektury

Praca numer 090308Autorzy projektu: Piotr Trębacz, Andrzej Wieteska, Beata Trębacz, Ludomir Duda Współpraca: Mateusz Machalski, Dariusz Koc, Mariusz Gąsiorowski, Jarosław Chudzicki, Stefan ŻuchowskiPowierzchnia działki 800 m2Powierzchnia netto bez garażu 168 m2Kubatura ogrzewana 785 m3Wskaźnik zwartości budynku 0,837Zapotrzebowanie na energię końcową 29,86 kWh/(m2·rok)Udział energii odnawialnej w pokryciu całkowitegozapotrzebowania na energię 100%

EKOLOGICZNY DOM DOSTĘPNYParterowy dom z pokrytym zielenią płaskim dachem, który pozwala efektywnie ustawić kolektory słoneczne. Konstrukcja żelbetowa. Drewniany taras jest jednocześnie pomostem stawu urządzonego przy domu. Koncepcja zagospodarowania działki i ogrodu sprzyja zachowaniu warunków środowiska naturalnego. Przy domu zaprojektowano trzcinową oczyszczalnię ścieków. Podwodny system kanalizacyjny pozwala na wykorzystanie tak zwanej szarej wody, która po wstępnym oczyszczeniu jest używana do spłukiwania toalet. Wejście osłonięte przez wiatrołap prowadzi do centralnej dużej strefy dziennej z widokiem na taras i staw. Pomieszczenia techniczne zgrupowane są przy ścianie graniczącej z wiatą na samochody, po drugiej stronie znajduje się zespół trzech sypialni, każda z własnym wyjściem do ogrodu. Do ogrzewania domu i wody służą gruntowy zasobnik ciepła, kominek z płaszczem wodnym oraz kolektory. Zastosowano dwustrefowy system wentylacji mechanicznej nawiewno wywiewnej z dwoma rekuperatorami. Podział pozwala na wyłączenie wentylacji okresowo nieużytkowanej części domu.

Z opinii jury: Prosty w budowie, funkcjonalny i estetyczny dom parterowy znakomicie rozwiązany funkcjonalnie, z prawidłowym strefowaniem, wygodnymi pokojami sypialnymi i możliwością zmian aranżacji przestrzeni, efektywną komunikacją wewnętrzną i dobrze wyznaczonymi miejscami na samochody. Zwracają uwagę właściwe relacje wnętrza z ogrodem, zielony dach oraz staw pełniący funkcje stabilizatora ciepła i reflektora energii słonecznej. Wyróżnienie przyznano za architekturę wartościową, powściągliwą w wyrazie i niepodlegającą modom oraz za przedstawienie koncepcji skromnego domu mogącego współtworzyć przyjazne środowisko zamieszkania.

Dom ekosystem

i

Autor: Archiwum Architektury

Praca numer 228804Autorzy projektu: Ligia Krajewska, Jacek MisturPowierzchnia działki 610 m2Powierzchnia netto bez garażu 143 m2Kubatura ogrzewana 731 m3Wskaźnik zwartości budynku 0,22Zapotrzebowanie na energię końcową 46,4 kWh/(m2·rok)Udział energii odnawialnej w pokryciu całkowitegozapotrzebowania na energię 81,5%DOM EKOSYSTEMDom w konstrukcji szkieletu drewnianego, z izolacją z celulozy i elewacją pokrytą panelami z korka. Centralną częścią domu zbudowanego w zaproponowanym systemie jest wieloboczny pokój dzienny, wokół którego rozmieszczone są modułowe pomieszczenia w ilości i układzie dostosowanym do potrzeb rodziny i warunków działki. Do pokoju dziennego światło dociera przez świetlik w dachu i przez przeszklone drzwi na taras. Przed nadmiarem słońca chroni wysuwana płócienna roleta. Wszystkie pomieszczenia układające się w pierścień wokół centralnego pokoju mogą być z nim połączone lub odizolowane za pomocą systemu ścian przesuwnych. Dzięki temu układowi wszystkie sypialnie, kuchnia, jadalnia itp. są jasno oświetlone, nie ma powierzchni przeznaczonej tylko na komunikację. Urządzenia do ogrzewania: gruntowa pompa ciepła, kominek z zamkniętą komorą spalania na paliwo stałe, kolektory. Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z rekuperatorem  może być okresowo zastępowana naturalną – środki architektoniczne zapewniają konwekcyjny ruch powietrza i pełną przewietrzalność. Przewidziano wykorzystanie wody deszczowej oraz szarej filtrowanej i sprowadzanej do podziemnego zbiornika.Z opinii jury: Koncepcja otwartego na różne zestawienia systemu prostopadłościennych modułów mieszczących podstawowe pomieszczenia: sypialnię, jadalnię oraz taras przy salonie i garaż, a także trójkątnych elementów łączących, w które umiejętnie wpisują się pozostałe funkcje. Wyróżnienie przyznano za udaną interpretację idei domu wspierającego integrację rodziny, z oryginalnym wspólnym wnętrzem otwierającym się na otoczenie we wszystkich kierunkach. Zwarta bryła domu mieszczącego się na niewielkiej działce i proponowane rozwiązania wskazują wartościowy kierunek poszukiwań domu ekologicznego, ekonomicznie wykorzystującego energię i materiały.

Dom ukryty

i

Autor: Archiwum Architektury

Praca numer 657272Autorzy projektu: Tomasz Głowacki, Katarzyna Rybczyńska, Mateusz Skalski, Aleksandra Konieczna, Krzysztof Kukułka, Małgorzata Walczak, Jakub PodgórskiPowierzchnia działki: 470 m2Powierzchnia netto bez garażu 193,27 m2Kubatura ogrzewana 550 m3Wskaźnik zwartości budynku 1,36Zapotrzebowanie na energię końcową 11,95 kWh/(m2·rok)Udział energii odnawialnej w pokryciu całkowitegozapotrzebowania na energię 65,27%

DOM UKRYTYDom jest całkowicie zagłębiony w gruncie, niewidoczny z zewnątrz. Okrągły otwór w dachu oświetla kwadratowy dziedziniec wewnętrzny o powierzchni 101,4 m2, pełniący funkcję prywatnego ogrodu pod odkrytym niebem, do którego prowadzą wejścia z rozmieszczonych wokół pomieszczeń. Łazienki i korytarze oświetlają dwa podłużne świetliki w pokrytym zielenią dachu. Pod budynkiem zaprojektowano zbiornik na wodę deszczową odprowadzaną do kanalizacji lub używaną do nawadniania zieleni na dachu. Wszystkie pomieszczenia mieszkalne – sypialnie i strefa dzienna – przeszklonymi ścianami otwierają się na jasny dziedziniec wewnętrzny. Pomieszczenia pomocnicze (łazienki, kuchnia, pralnia, korytarze) umieszczone są bliżej ścian zewnętrznych, a szafy wokół nich stanowią dodatkowy bufor cieplny. Ogrzewanie: gruntowa pompa ciepła z wymiennikiem pionowym pod wewnętrznym dziedzińcem. Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła.

Z opinii jury: Idea atrialnego domu schowanego pod ziemię, aby zachować nienaruszony fragment krajobrazu. Ascetyczny, radykalny gest pozostawienia zielonej przestrzeni między budynkami. Kreacja wyjątkowych warunków życia rodziny skupionej wokół atrium, przy zapewnieniu współczesnych potrzeb użytkowych i komfortu cieplnego oraz niewielkiego zapotrzebowania na energię do ogrzewania. Wyróżnienie przyznano za projekt pokazujący, że poszanowanie energii oraz środowiska rozumianego jako krajobraz naturalny i kulturowy może wymagać niestandardowego myślenia i przełamania powszechnych aksjomatów.

Z wysokim wnętrzem

i

Autor: Archiwum Architektury

Praca numer 742813Autorzy projektu: Aleksandra Poźniak-Wołodźko, Marcin SienkowskiPowierzchnia netto 188 m2Kubatura ogrzewana 600 m3Wskaźnik zwartości budynku 0,67Zapotrzebowanie na energię końcową 44,77 kWh/(m2·rok)Udział energii odnawialnej w pokryciu całkowitegozapotrzebowania na energię 68%

Z WYSOKIM WNĘTRZEMZwarta, bardzo prosta bryła domu z dwuspadowym dachem i wysokim, przeszklonym ogrodem zimowym. Ogród zimowy jest przekryty pełnym dachem i w zależności od potrzeb może być włączany lub oddzielany od ogrzewanego wnętrza. Zimą pobiera energię słoneczną, w okresie przejściowym podgrzewa wstępnie powietrze do wentylacji, latem jest otwarty lub – kiedy jest zbyt ciepło – oddzielany od salonu, aby zapobiec przegrzewaniu wnętrza. Dom w konstrukcji drewnianej, ze ścianą wewnętrzną z cegły rozbiórkowej akumulującą ciepło. W projekcie zaproponowano możliwość stosowania dwóch systemów wentylacji. Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła byłaby stosowana w sezonie grzewczym. W miesiącach ciepłych można byłoby korzystać z wentylacji hybrydowej. Bryła i wnętrze specjalnie zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić skuteczność wentylacji naturalnej, sterowanej automatycznie. Głównym źródłem ciepła jest kominek z płaszczem wodnym na drewno lub pelety współpracujący z wentylacją mechaniczną z rekuperacją. Centralne usytuowanie kominka sprzyja jego skuteczności jako urządzenia do ogrzewania całego domu. W domu zaprojektowano także kolektory służące do ogrzewania wody w miesiącach słonecznych.

Z opinii jury: Ideowy projekt prostego domu o wyjątkowo zwartej bryle, z atrakcyjnym wnętrzem skupionym wokół dużego dwukondygnacyjnego salonu wykorzystanego do wentylacji naturalnej i ogrzewanego kominkiem usytuowanym w centrum. Wyróżnienie przyznano za projekt domu powściągliwego, oszczędnego w użytych środkach technicznych, dającego atrakcyjne miejsce dla życia rodziny, wzniesionego na bardzo małej działce, przy niewielkim budżecie i w poszanowaniu środowiska.

Dom ekologiczny

i

Autor: Archiwum Architektury

Więcej na www.murator.pl/domekologiczny

Dom ekologiczny

i

Autor: Archiwum Architektury