Architektura MuratorKonkursyDom Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2020: wyniki międzynarodowego konkursu

Dom Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2020: wyniki międzynarodowego konkursu

Poznaliśmy laureatów międzynarodowego konkursu „Dom Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2020. Projektowanie Domu Przyszłości z dachem solarnym SunRoof przy użyciu BIMobject”. Zwyciężył architekt Adam Piaseczyński, wyróżnienie dla Igi Soczawy z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.

Dom Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2020: wyniki międzynarodowego konkursu
Moon House, proj. Iga Soczawa, wyróżnienie w konkursie Dom Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2020

Celem konkursu, zorganizowanego przez SunRoof - międzynarodowy startup tworzący dachy solarne i rozwiązania wspierające inteligentne zarządzanie energią oraz BIMobject - właściciela platformy z parametrycznymi obiektami BIM, była popularyzacja zrównoważonej architektury domów jednorodzinnych i przyjaznych środowisku rozwiązań projektowych. W 8-osobowym jury znaleźli się: ambasador Szwecji Stefan Gullgren, Mokena Makeka, architekt i urbanista, założyciel pracowni Makeka Design Lab, Lech Kaniuk z firmy SunRoof, Maciej Olczyk z BIMobject), Natalia Chylińska z magazynu „Builder”, Krzysztof Sołoducha, redaktor naczelny Grupy Sztuka Architektury, Michał Pierzchalski, redaktor naczelny serwisu Architektura.info oraz Weronika Konior, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej i Universitat Politecnica de Valencia, od 2019 roku fotoedytor i redaktor ds. studenckich w „Architekturze-murator”.

Najlepszy projekt SunRoof 2020: wyniki konkursu

Zdobywcą nagrody głównej w wysokości 3000 euro został architekt Adam Piaseczyński, który przygotował projekt Wooden Eco-House in the Forest. Jego koncept Domu Przyszłości idealnie komponuje się z otoczeniem. Położony jest w pobliżu lasu, zapewniając mieszkańcom codzienny kontakt z przyrodą. Stylistyka zaprojektowanego obiektu nawiązuje do „nowoczesnej stodoły” oraz modernistycznych zasad przenikania wnętrza z zewnętrzem. Duże przeszklenia pozwalają zatrzeć tę granicę i poczuć jeszcze większą synergię z naturą – czytamy w informacji prasowej.

W ocenie jury, siłą zwycięskiego projektu jest połączenie walorów architektonicznych oraz zastosowanych materiałów i systemów, które wraz z odpowiednio dobraną lokalizacją, doskonale podkreślają charakter domu ekologicznego i przyjaznego środowisku. W moim projekcie można zauważyć inspirację architekturą skandynawską, modernizmem oraz zastosowaniem ekologicznych materiałów takich jak drewno. Zależało mi na tym, aby modelowo rozwiązać dom jednorodzinny o powierzchni najczęściej budowanej w Polsce, czyli około 140 m2, oraz zastosować SunRoof na całej powierzchni dachu. Pokazać, że krajobraz domów jednorodzinnych w Polsce może wyglądać znacznie lepiej w przyszłości – tłumaczy autor zwycięskiego projektu Adam Piaseczyńsk.  Projekt przewiduje wykorzystanie technologii solarnej m.in. do zasilania domu. Przewidziano też ukryte rynny, które zbierają wodę deszczową do późniejszego użycia oraz zastosowanie bezprogowych drzwi tarasowych, aby osoby niepełnosprawne oraz dzieci komfortowo mogły z niego korzystać.

Wyróżnienie w konkursie i nagrodę w wysokości 1000 euro zdobyła Iga Soczawa, studentka IV roku Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej za projekt Moon House. Jury doceniło zaproponowane przez autorkę połączenie naturalnych materiałów, samowystarczalność oraz modułowość budynku. Jestem zdania, że jeśli zmienia się nasze życie, dom powinien zmieniać się razem z nim. Powinien się adaptować. To podejście towarzyszyło mi podczas pierwszych rozważań o projekcie. Modułowość założenia zapewnia dopasowanie potrzeb do użytkownika. Stworzenie kilku podstawowych modułów gwarantuje dostosowanie domu do własnych potrzeb, co jest przy tym proste, jak układanka z klocków czy puzzli – mówi Iga Soczawa. Głównym materiałem wykończeniowym i konstrukcyjnym zaprojektowanego przez autorkę obiektu jest tzw. drewno księżycowe, czyli pochodzące z wyrębu przeprowadzonego w określonej fazie Księżyca. Zdaniem projektantki dom jest dzięki temu naturalnie ocieplony i wychładza się zdecydowanie wolniej.

Tagi:
Wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Tree house 2021 Anna Piątek, Piotr Gajdka i Mikołaj Kociołek zdobyli wyróżnienie w międzynarodowym konkursie na zaprojektowanie domku na drzewie Tree house 2021. Projekt jest nie tylko spełnieniem dziecięcych marzeń, lecz także odpowiedzią na bieżące problemy, z którymi mierzy się ludzkość.
Linoleum od nowa: wyniki konkursu Poznaliśmy laureatów konkursu na najlepsze projekty i realizacje z wykorzystaniem ekologicznego linoleum meblowego. Główne nagrody zdobyli Katarzyna Dobiecka oraz biuro Algorytm Design!
Polka nagrodzona w konkursie proHolz Student Trophy 2020 Modulus, projekt nadbudowy na budynku mieszkaniowym z lat 60. XX wieku zlokalizowanym w Wiedniu, autorstwa Moniki Kalinowskiej i Denysa Karandiuka został nagrodzony w konkursie proHolz Student Trophy 2020.
Muzeum Czartoryskich wśród najlepszych placówek w Europie! Poznaliśmy nominacje do European Museum of the Year Award. Wśród 27 instytucji z całego kontynentu znalazły się aż dwie z Polski: odnowione Muzeum Książąt Czartoryskich oraz Thesaurus Cracoviensis, czyli Centrum Interpretacji Artefaktów Muzeum Krakowa.
Konkurs Young Design 2020! Zdobądź stypendium im. prof. Wandy Telakowskiej Young Design to pierwszy w Polsce program, którego celem jest wskazanie najbardziej obiecujących projektantów młodego pokolenia. Główną nagrodą jest stypendium im. prof. Wandy Telakowskiej w wysokości 20 tys. złotych.
Nagroda Integracyjna BDA – SARP: wyniki konkursu na identyfikację wizualną Poznaliśmy laureatów konkursu na opracowanie identyfikacji wizualnej Dorocznej Polsko-Niemieckiej Nagrody Integracyjnej BDA – SARP. Jury poza nagrodą główną przyznało również trzy równorzędne wyróżnienia honorowe.