Architektura MuratorKonkursyDwie nagrody dla studentek Politechniki Białostockiej

Dwie nagrody dla studentek Politechniki Białostockiej

Uroczystość wręczenia nagród w konkursie Green Building Awards odbyła się 5 października. Studentki z Białegostoku zdominowały kategorię „Najlepszy projekt ekologiczny”. Doceniono projekt Ośrodka Sportowo-Rekreacyjnego w Ogrodniczkach i Szlaku Kanału Augustowskiego.

Konkurs Green Building Awards, którego organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego, odbywa się od 2012 roku. Jego głównym celem jest propagowanie budownictwa ekologicznego w oparciu o wykorzystanie nowych technologii. W każdej kategorii przyznawane jest jedno wyróżnienie i nagroda główna.

Główną nagrodę zdobyła praca dyplomowa Anny Jankowskiej, której promotorem jest dr inż. arch. Adam Turecki. Stanowi ona próbę odpowiedzi na potrzebę stworzenia warunków dla sportu i wypoczynku w Białymstoku. Projekt zlokalizowano na terenie byłej żwirowni w Ogrodniczkach, gdzie wcześniej znajdowały się wyciągi narciarskie. W projekcie wykorzystano idee budownictwa zrównoważonego.

Opis autorski (fragment):

Projekt został podzielony na trzy etapy, zaczynając od skali regionalnej, kończąc na koncepcji architektonicznej budynku. W pierwszej fazie koncepcyjnej uwzględniono powiązania Ogrodniczek istniejące w skali regionalnej. Przedstawiono analizy dotyczące zasięgu oddziaływania ośrodka, jak również szlaki turystyczne (Green Velo, szlaki Gminy Supraśl). Zaproponowano również nowe trasy sportowo-rekreacyjne dla rowerzystów, narciarzy biegowych, amatorów nordic-walking oraz innych sportów i aktywności. Ostatnią fazę pracy dyplomowej stanowiła koncepcja architektoniczna stacji narciarskiej. Zaprojektowany obiekt znajduje się na najbardziej uczęszczanym stoku, w miejscu, gdzie możemy podziwiać panoramę całej okolicy. Ostateczny wygląd budynku to wzajemne dopełnianie się dwóch części – drewnianej, zwartej bryły oraz metalowego rusztu elewacyjnego z użyciem linek stalowych i siatek.

Z kolei wyróżnienie w konkursie otrzymała praca Szlak Kanału Augustowskiego autorstwa studentek Agaty Klepackiej i Anny Jankowskiej, będąca projektem semestralnym opracowanym pod kierunkiem prof. Jerzego Uścinowicza oraz dr inż. arch. Agnieszki Januszkiewicz. Dotyczyła ona stworzenia sieci marin uzupełnionych o obiekty hotelowe.

Nagroda POLITYKI – finaliści 2020 Znamy finalistów Nagrody Architektonicznej POLITYKI 2020. Swoje nominacje do tegorocznej edycji zgłosił także zespół redakcji „Architektura-murator”.
Rewitalizacja centrum Myszkowa – konkurs Gmina Myszków we współpracy z częstochowskim oddziałem SARP zapraszają do udziału w konkursie na koncepcję rewitalizacji centrum 30-tysięcznego Myszkowa w województwie śląskim. Składanie wniosków do 18 lutego.
Prezydent Szczecina unieważnił konkurs na plac Orła Białego! Jak informuje urząd miasta Szczecina, zwycięska koncepcja pracowni Orłowski Szymański Architekci nie będzie realizowana. Interes publiczny wymaga ponownej weryfikacji założeń, doprowadzenia do końca procedury pozyskiwania od wszystkich zainteresowanych ich uwag i propozycji – mówi zastępca prezydenta Daniel Wacinkiewicz.
Dwuetapowy konkurs na przebudowę siedziby Estrady Poznańskiej Estrada Poznańska ogłasza konkurs na przebudowę swojej siedziby w ponad stuletniej kamienicy przy ul. Masztalarskiej. Uczestnicy, których prace przejdą do II etapu otrzymają zwrot kosztów przygotowania koncepcji.
KoKA 2018, czyli konferencja o konkursach architektonicznych: FOTORELACJA W dniach 23-25 września w podkieleckich Chęcinach miała miejsce pierwsza w Polsce międzynarodowa konferencja o konkursach architektonicznych. W spotkaniu wzięło udział ponad 130 osób, nie tylko architekci, ale też przedstawiciele samorządów i biznesu. Wśród gości z zagranicy znaleźli się m.in. Thomas Vonier, przewodniczący UIA, Renato Rizzi, autor Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku, Rūta Leitanaitė, przewodnicząca Stowarzyszenia Architektów Litewskich i Hanna Bondar, była architekt miasta Kijowa.
Jak przeprowadzić modelowy konkurs architektoniczny: konferencja w Chęcinach Tylko do 31 sierpnia można rejestrować się do udziału w pierwszej międzynarodowej konferencji dotyczącej organizowania konkursów architektonicznych. W programie między innymi prezentacja dokonań fundacji Architectuur Lokaal, która z powodzeniem stosuje w Holandii korzystną dla architektów, inwestorów i społeczności lokalnych procedurę dwuetapowych konkursów o bardzo ograniczonym zakresie zadania w pierwszym etapie.