Architektura MuratorKonkursyDwie nagrody dla studentek Politechniki Białostockiej

Dwie nagrody dla studentek Politechniki Białostockiej

Uroczystość wręczenia nagród w konkursie Green Building Awards odbyła się 5 października. Studentki z Białegostoku zdominowały kategorię „Najlepszy projekt ekologiczny”. Doceniono projekt Ośrodka Sportowo-Rekreacyjnego w Ogrodniczkach i Szlaku Kanału Augustowskiego.

Konkurs Green Building Awards, którego organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego, odbywa się od 2012 roku. Jego głównym celem jest propagowanie budownictwa ekologicznego w oparciu o wykorzystanie nowych technologii. W każdej kategorii przyznawane jest jedno wyróżnienie i nagroda główna.

Główną nagrodę zdobyła praca dyplomowa Anny Jankowskiej, której promotorem jest dr inż. arch. Adam Turecki. Stanowi ona próbę odpowiedzi na potrzebę stworzenia warunków dla sportu i wypoczynku w Białymstoku. Projekt zlokalizowano na terenie byłej żwirowni w Ogrodniczkach, gdzie wcześniej znajdowały się wyciągi narciarskie. W projekcie wykorzystano idee budownictwa zrównoważonego.

Opis autorski (fragment):

Projekt został podzielony na trzy etapy, zaczynając od skali regionalnej, kończąc na koncepcji architektonicznej budynku. W pierwszej fazie koncepcyjnej uwzględniono powiązania Ogrodniczek istniejące w skali regionalnej. Przedstawiono analizy dotyczące zasięgu oddziaływania ośrodka, jak również szlaki turystyczne (Green Velo, szlaki Gminy Supraśl). Zaproponowano również nowe trasy sportowo-rekreacyjne dla rowerzystów, narciarzy biegowych, amatorów nordic-walking oraz innych sportów i aktywności. Ostatnią fazę pracy dyplomowej stanowiła koncepcja architektoniczna stacji narciarskiej. Zaprojektowany obiekt znajduje się na najbardziej uczęszczanym stoku, w miejscu, gdzie możemy podziwiać panoramę całej okolicy. Ostateczny wygląd budynku to wzajemne dopełnianie się dwóch części – drewnianej, zwartej bryły oraz metalowego rusztu elewacyjnego z użyciem linek stalowych i siatek.

Z kolei wyróżnienie w konkursie otrzymała praca Szlak Kanału Augustowskiego autorstwa studentek Agaty Klepackiej i Anny Jankowskiej, będąca projektem semestralnym opracowanym pod kierunkiem prof. Jerzego Uścinowicza oraz dr inż. arch. Agnieszki Januszkiewicz. Dotyczyła ona stworzenia sieci marin uzupełnionych o obiekty hotelowe.

Konkurs na projekt schroniska na górze Jeżowa Woda w Beskidach Fundacja Ideanova ogłosiła międzynarodowy konkurs na projekt schroniska z restauracją i małym planetarium na górze Jeżowa Woda koło Nowego Sącza. Przyszły inwestor planuje obiekt na miarę słynnego obserwatorium na Śnieżce.
Konkurs realizacyjny na projekt modelowej szkoły dla południowego Senegalu Trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji konkurs Kaira Looro. Tym razem zadaniem uczestników jest zaprojektowanie modelowej szkoły podstawowej dla wsi w południowym Senegalu. Jury pod przewodnictwem Kengo Kumy wybierze 30 projektów, z których najlepszy zostanie zrealizowany.
W Gdańsku powstanie Muzeum Westerplatte. Właśnie ogłoszono konkurs na projekt gmachu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłosiło dwuetapowy konkurs na projekt Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Obiekt stanąć ma na terenie historycznej bitwy na Westerplatte.
We Włochach powstanie nowe osiedle z mieszkaniami komunalnymi. Warszawa właśnie ogłosiła konkurs Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego wraz ze Stołecznym Zarządem Rozbudowy Miasta organizują konkurs na zespół budynków z mieszkaniami komunalnymi i lokalami usługowymi. Nowe osiedle powstanie przy ul. 1 Sierpnia we Włochach.
Trwa konkurs na projekt nowej siedziby Polskiej Opery Królewskiej. Budynek stanie na terenie Łazienek „Potrzebujemy dobrego pomysłu na ten budynek” – mówił wicepremier i minister kultury Piotr Gliński podczas konferencji prasowej zapowiadającej konkurs na projekt nowej siedziby Polskiej Opery Królewskiej. Gmach ma stanąć na terenie Łazienek, a w jury zasiadają m.in. Magdalena Kozień-Woźniak, Jacek Lenart i Piotr Lewicki.
Pałac Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze jako laboratorium pozytywistycznych idei Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt wystawy stałej w Pałacu Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze. Według zwycięskiej koncepcji zespołu Marcina Kwietowicza nowo powołana placówka stanie się laboratorium pozytywistycznych idei, inspirując do pracy na rzecz rozwiązywania współczesnych problemów.