Energooszczędny pawilon EXPO Ruukki. Wyniki konkursu architektonicznego
Zakończył się studencki konkurs architektoniczny na projekt energooszczędnego pawilonu wystawowego, ogłoszony w 2013 roku przez firmę Ruukki i Politechnikę Warszawską

Uczestnicy rozpoczętego w listopadzie 2013 roku konkursu architektonicznego mieli za zadanie zaprojektować estetyczny i energooszczędny budynek, wykorzystując produkty i technologie z oferty firmy Ruukki, takich jak płyty warstwowe Ruukki® Energy czy panele Ruukki® Solar.
Sąd konkursowy, w którego składzie znaleźli się eksperci z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i firmy Ruukki, brało pod uwagę innowacyjność przyjętych rozwiązań, walory estetyczne i poprawność zastosowania energooszczędnych materiałów.
W konkursie Pawilon EXPO Ruukki mogli uczestniczyć młodzi projektanci, studiujący w ramach Międzykierunkowych Studiów Inżynierii Zrównoważonego Rozwoju w Budownictwie na Politechnice Warszawskiej.
Wyniki studenckiego konkursu architektonicznego
I nagroda. Autorka: Anna Szustak
Praca (...)została nagrodzona za następujące rozwiązania:
- analizę terenu w warstwie urbanistycznej, gdzie rozminięcie się dwóch istniejących linii zabudowy stało się inspiracją dla powstania pasażu przed budynkiem, skutkującego przesłonięciem ale i zarazem zaakcentowaniem, oraz zadaszeniem wejścia. Aby uzyskać taki efekt przed frontową elewację wysunięta została dodatkowa ściana stanowiąca m.in. konstrukcję pod zadaszenie pasażu oraz osłaniająca wejście ale przede wszystkim będąca rzeźbą – wizytówką firmy. Od wielu lat dla marki Ruukki stal Cor-ten jest jej symbolem, i pani Szustak podjęła swoistą „grę” z tym materiałem.
- interesujące rozwiązania elewacyjne - propozycja „patchwork” z płyt Cor-tenowych o różnej wielkości oraz w różnym stopniu odsuniętych od osi konstrukcyjnej ściany. Dzięki temu na każdą płytę wpływają trochę inne czynniki – niektóre płyty są bardziej wystawione na słońce, drugie bardziej zacienione, jedne przewiewane, inne nie, niektóre bezpośrednio narażone na deszcz, a inne osłonięte. W ten sposób każda płyta zestarzeje się w nieco inny sposób tworząc ciekawy efekt i opowiadając pewną historię.
- ukształtowanie bryły - przechylenie całej bryły o 10o. Dzięki temu południowa ściana budynku została tym bardziej zwrócona ku słońcu
(fragment uzasadnienia)
II nagroda. Autor: Jarosław Malicki
Praca nagrodzona za konsekwentne zastosowanie energooszczędnych rozwiązań budowlanych i tych elementów architektonicznej aranżacji, które eksponują czynnik ekologiczny (fragment uzasadnienia).
III nagroda. Autorzy: Kacper Zakrzewski, Weronika Kowa
Wyróżniony za interesujące i niekonwencjonalne wykorzystanie produktów firmy Ruukki przy jednoczesnym uzyskaniu lekkiej i prostej w detalu formy architektonicznej.
- w zakresie urbanistycznym - przeprowadzenie szerokiej analizy urbanistycznej „miejsca’ i usytuowanie rozbitej na mniejsze bryły obiektu w sposób pozwalający na wpisanie w tkankę miejską wraz z uzyskaniem walorów "pierzei"... (fragment uzasadnienia).
Wszystkie prace były prowadzone pod kierunkiem Pani Profesor Dagny Ryńskiej. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu architektonicznego i wręczenie nagród odbyło się 20 stycznia 2014 w Sali Rady Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.