fotka z /zdjecia/e10.jpg

i

Autor: Archiwum Architektury

EUROPAN 10

2010-02-02 1:00

Konkurs urbanistyczny jest organizowany równolegle w kilkudziesięciu krajach i miastach, w których do opracowania zostają wyznaczone konkretne miejsca. Tym razem hasło brzmiało From a Street to the Heart of Vital Neighbourhood. 1. nagrodę zdobyła praca brytyjsko-hiszpńskiej pracowni M.MAS.A.

10. edycja europejskiego konkursu urbanistycznego Europan dla młodych architektów poniżej 40 roku życia została zorganizowana równolegle w kilkudziesięciu krajach i miastach. Projektanci mieli do wyboru kilkadziesiąt różnych lokalizacji. Tym razem hasło brzmiało From a Street to the Heart of Vital Neighbourhood. W tej edycji wystartowało 19 krajów z Europy. Konkurs odbywał się również w Polsce i dotyczył warszawskiej Pragi.

Obszar studialny o powierzchni 6,7 ha, objął ulicę Wileńską na odcinku pomiędzy Placem Wileńskim a ulicą Konopacką wraz z kwartałem zabudowy przylegającym do niej od południa, oraz fragmentami kwartałów przylegających do niej od północy.Zadanie konkursowe polegało na sformułowaniu szczegółowego programu przekształcenia ulicy Wileńskiej, która do 1949 roku była główną trasą wylotową na północny wschód. Po wytyczeniu równoległej do niej alei straciła znaczenie komunikacyjne. Północna pierzeja należy do kwartału stanowiącego jeden z najlepiej zachowanych na Pradze zespołów kamienic czynszowych oraz budynków pofabrycznych i pomagazynowych.

Tworzenie miejskości: regeneracja - rewitalizacja - kolonizacja.

33 prace zostały złożone przez uczestników polskiej edycji Europana E10. Wybór pierwszych siedmiu dokonało międzynarodowe Jury obradujące w Warszawie. Ostatecznie, na początku listopada główne Jury w Berlinie nagrodziło trzy prace:

1. nagroda 12000 Eur - AMBIENTKERB praca brytyjsko-hiszpńskiej pracowni M.MAS.A.2. nagroda 6000 Eur - WILENSKA - TAKE PART (Polska) architekt Marzena Happach z zespołem (Dominika Tomaszewska, Marek Happach)Wyróżnienie honorowe - (OUT) DOOR (Polska), architekt Daniel Załuski, student arch. Łukasz Piankowski

Więcej informacji oraz galeria prac na http://www.europan.com.pl/