Architektura MuratorKonkursyEuropean Prize for Urban Public Space 2022: Polska wśród pięciu krajów z największą liczbą zgłoszeń

European Prize for Urban Public Space 2022: Polska wśród pięciu krajów z największą liczbą zgłoszeń

Zakończyło się przyjmowanie zgłoszeń do European Prize for Urban Public Space 2022: najważniejszego międzynarodowego konkursu honorującego wyjątkowe przestrzenie publiczne w Europie. Polska, obok Hiszpanii, Włoch, Portugalii i Francji, znalazła się w piątce państw z największą liczbą realizacji ubiegających się o nagrodę!

European Prize for Urban Public Space 2022

Celem European Prize for Urban Public Space jest propagowanie najlepszych wzorców przestrzeni publicznych w miastach europejskich. Nagroda przyznawana jest od 2000 roku co dwa lata zarówno projektantom, jak i inwestorom. Obejmuje wszystkie rodzaje działań urbanistycznych mających na celu tworzenie, ochronę czy uzdrowienie przestrzeni publicznej w miastach. Ostatnia edycja konkursu odbyła się w 2018 roku. Nagrodę zdobyła wówczas belgijska pracownia 51N4E za projekt przebudowy głównego placu Tirany. W 2020 roku z powodu pandemii konkursu nie przeprowadzono, dlatego bieżąca odsłona European Prize for Urban Public Space obejmuje realizacje ukończone w latach 2018-2021.

Czytaj też: European Prize for Urban Public Space wędruje do Albanii |

Dziś, gdy miasta na całym świecie stają przed nowymi wyzwaniami – klimatycznymi, logistycznymi i demograficznymi – wartość przestrzeni publicznej staje się być może ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Jury European Prize for Urban Public Space 2022 będzie starało się więc wyłonić realizacje, które w najbardziej adekwatny sposób odpowiadają na problemy współczesności. W tej edycji zasiadają w nim: Hans Ibelings, holenderski krytyk i historyk architektury, redaktor „The Architecture Observer”, Eleni Myrivili, doktor antropologii i doradczyni ds. zrównoważonego rozwoju w radzie miejskiej Aten, Andreas Ruby, dyrektor Muzeum Architektury Szwajcarskiej w Bazylei, Paloma Strelitz, dyrektor kreatywna Patch i założycielka kolektywu Assemble oraz Špela Videčnik, założycielka słoweńskiego biura OFIS Architects. Organizujące konkurs Centre de Cultura Contemporània de Barcelona reprezentować będzie Teresa Galí-Izard, inżynier rolnictwa i projektantka krajobrazu, obecnie wykładowczyni architektury krajobrazu i dyrektorka studiów magisterskich w dziedzinie architektury krajobrazu na ETH w Zurichu.

Zgłoszenia do European Prize for Urban Public Space 2022 można było nadsyłać od 20 kwietnia do 17 maja. Własne nominacje przyznała też specjalnie powołana 54-osobowa rada ekspertów, w której zasiadają m.in. Piotr Lewicki z Biura Projektów Lewicki Łatak i Ewa P. Porębska, redaktor naczelna „Architektury-murator”. Teraz do pracy przystąpią sędziowie. W pierwszym etapie wyłonią 25 finalistów, w kolejnym przyznają pięć wyróżnień i wybiorą jednego zwycięzcę.

Organizatorzy pokusili się już jednak o wstępne podsumowanie tegorocznej edycji. Jak czytamy w informacji prasowej, do European Prize for Urban Public Space 2022 zgłoszono rekordową liczbę 328 realizacji z 35 państw Europy. Najwięcej z Polski, Hiszpanii, Włoch, Portugalii i Francji. Warto dodać, że Rosja została wykluczona z udziału. Po raz pierwszy w konkursie starują przestrzenie publiczne z Armenii. Zgłoszono też jedną realizację z Ukrainy. Finalistów poznamy już 18 lipca, a laureatów w listopadzie, podczas oficjalnej ceremonii w siedzibie CCCB w Barcelonie.

Europejska Nagroda dla Miejskiej Przestrzeni Publicznej 2022

European Prize for Urban Public Space  (Europejska Nagroda dla Miejskiej Przestrzeni Publicznej) przyznawana jest przez Centre de Cultura Contemporània de Barcelona (Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie) przy współpracy muzeów architektury we Frankfurcie, Helsinkach, Lublanie i Wiedniu, a także paryskiej La Cité de l’Architecture et du Patrimoine oraz londyńskiej The Architecture Foundation.

Pierwszą polską realizacją wyróżnioną w konkursie był plac Bohaterów Getta w Krakowie autorstwa Biura Projektów Lewicki Łatak (2006). W 2014 roku w finale European Prize for Urban Public Space  znalazła się ścieżka na prawym brzegu Wisły w Warszawie, ale na nagrodę musieliśmy poczekać jeszcze dwa lata. W 2016 roku Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie projektu KWK Promes zdobyło Grand Prix ex aequo z projektem Ogrodów Termalnych w Caldes de Montbui w Hiszpanii według koncepcji Cavaa Arquitectes.

Więcej informacji na stronie: www.publicspace.org.

Wspólny dziedziniec: nowy projekt Pawła Grobelnego w przestrzeni Poznania W Poznaniu ukończona została właśnie nowa przestrzeń autorstwa Pawła Grobelnego. Dla firmy  OKRE Development projektant stworzył minimalistyczny ogród o geometrycznym układzie ścieżek i klombów, które uzupełnił o autorskie meble miejskie.
Magdalena Gawin: stop betonozie! Nowa wykładnia konserwatorska dotycząca rewitalizacji historycznych terenów miejskich Generalna konserwator zabytków Magdalena Gawin zapowiedziała zmianę tzw. wykładni konserwatorskiej w kwestii modernizacji historycznych rynków i placów. Ma być mniej betonu i kamienia, a więcej zieleni.
Autor: Piotr Prus
Nagroda Roku SARP 2022: architekci wybrali najważniejsze realizacje minionego roku Nagroda Roku SARP to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w Polsce. Realizacje zgłaszają głównie sami architekci, a ich koledzy z lokalnych oddziałów SARP wybierają laureatów. W tym roku jury nie było jednomyślne. Przyznało trzy nagrody równorzędne, a w kategorii Budynek Mieszkalny Wielorodzinny w ogóle nie wyłoniło zwycięzcy.
Nagroda NIAiU – Przestrzeń wspólna jest wartością Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza do udziału w piątej edycji konkursu Przestrzeń wspólna jest wartością! Zgłoszenia do 7 września.
Dworzec Roku 2022: nowa odsłona konkursu na najlepsze dworce kolejowe w Polsce! Trwa piąta edycja konkursu Dworzec Roku, czyli organizowana wspólnie przez Fundację Pro Kolej i Fundację Grupy PKP kampania promująca najbardziej nowoczesne i funkcjonalne obiekty tego typu w Polsce. Użytkownicy dworców mogą już zgłaszać swoje propozycje.
Pracownia Only If, prowadzona przez Karolinę Częczek i Adama Framptona, wśród najlepszych młodych biur architektonicznych świata Magazyn „Architectural Record” opublikował listę najlepszych młodych biur architektonicznych z całego świata. Wśród 10 pracowni znalazło się studio Only If, współprowadzone przez Karolinę Częczek, absolwentkę architektury na Politechnice Krakowskiej i Yale School of Architecture.
Poznaliśmy laureatów Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021! Pierwszego czerwca odbyła się gala wręczenia nagród 14 edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL organizowanego przez Grupę Sztuka Architektury. Grand Prix zdobyła kładka pieszo-rowerowa w Dobczycach autorstwa Biura Projektów Lewicki Łatak.
Zabytek – nie zapomnij! 2022 Trwa kolejna edycja polsko-niemieckiego konkursu Zabytek - nie zapomnij! Denkmal - denk mal dran! wspierającego ochronę wartościowych obiektów na Dolnym Śląsku po obu stronach granicy. Zgłoszenia do 30 czerwca.