Architektura MuratorKonkursyEuropean Prize for Urban Public Space wędruje do Albanii

European Prize for Urban Public Space wędruje do Albanii

Belgijska pracownia 51N4E zdobyła główną nagrodę tegorocznej edycji konkursu za projekt przebudowy głównego placu Tirany. Zobaczcie zdjęcia zwycięskiej realizacji oraz pięciu wyróżnionych projektów.

European Prize for Urban Public Space dla głównego placu Tirany
Plac Skanderberga. Fot. Filip Dujardin

Zwycięski projekt to dzieło belgijskiej pracowni 51N4E. Architektom przypadło niełatwe zadanie zrewitalizowania największego placu w Tiranie - placu Skanderbega, gigantycznej przestrzeni o monumentalnym charakterze. Otoczony instytucjonalnymi gmachami plac ulegał wielu zmianom w trakcie swojej 100-letniej historii. W ramach realizacji jego nawierzchnię pokryto zróżnicowaną nawierzchnią, wykorzystując kamienie pochodzące z różnych części kraju. Część terenu placu nachylono - w różnych miejscach zaś zainstalowano systemy fontann, tworzące tymczasowe wzory na kolorowej posadzce. Założenie uzupełniono zielenią i małą architekturą.

25 finalistów European Prize for Urban Public Space

Jury, w którym znalazła się między innymi Ewa P. Porębska, redaktor naczelna "Architektury-murator", stwierdziło, że architektom udało się stworzyć przestrzeń, która pomimo majestatycznego charakteru zachowuje ludzką skalę, tym samym dając nowe życie miastu, tworząc miejsce, gdzie ludzie spotykają się i spędzają czas. Doceniono także rozważne uzupełnienie obrzeża placu zielenią miejską oraz zachowanie "narodowego" charakteru przestrzeni bez odwoływania się do konkretnej ideologii. To pierwszy raz, kiedy nagroda wędruje do zlokalizowanego w Albanii projektu. Na liście finalistów znalazły się dwie inne realizacje z tego kraju.

Poniżej zobaczcie pięć wyróżnionych projektów:

PC Caritas - Melle (Belgia)  architecten de vylder vinck taillieu  Twórczy remont częściowo zrujnowanej, zabytkowej willi, należącej wcześniej do zespołu szpitalnego. Wnętrze budynku połączono z otacz

Wyróżnienie: Cuyperspassage - Amsterdam, Benthem Crouwel Architects

Projekt podziemnego przejścia dla pieszych i rowerów, który tworzy nowe połączenie między miastem i wodą. Dwie funkcje tunelu zostały jasno podzielone, aby usprawnić komunikację. Ściany pokryto ręcznie malowanymi ceramicznymi płytkami, których wzór oparty jest na XVIII-wiecznych wzorcach. Jury pochwaliło skuteczność nowej realizacji w rozładowaniu ruchu rowerowego w najbliższej okolicy, jak również wplecenie historycznych odwołań w dekorację tunelu.

25 finalistów European Prize for Urban Public Space

Wyróżnienie: Poblenou Superblock - Barcelona, Barcelona Urban Ecology Agency

Pilotażowy plan reorganizacji przestrzeni miasta, zakładający poświęcenie większej ilości miejsca dla pieszych. Zamiarem architektów było takie przekształcenie ulicy, aby sprzyjała ona nie tylko przemieszczaniu się, ale także spełnianiu funkcji społecznych i integracyjnych. Ideą projektu były szybkie, odwracalne interwencje miejskie, które mają ułatwić mieszkańcom wykorzystanie przestrzeni. Doceniono eksperymentalny charakter założenia, oraz stojący za nim etos, będący potwierdzeniem urbanistycznych wartości, które nadawały kształt XIX-wiecznej Barcelonie.

25 finalistów European Prize for Urban Public Space

Zollverein Park - Essen (Niemcy), Planergruppe GmbH

Nowy miejski park wykorzystuje elementy architektoniczne kopalni węgla Zollverein, zamkniętej w latach 90. XX wieku. Wpisane na listę UNESCO zabudowania robią wrażenie swoją skalą; po zakończeniu działalności przemysłowej obszar został odzyskany przez przyrodę, co w połączeniu z interwencją architektów tworzy przestrzeń, która ma zaprosić odwiedzających do jej odkrycia. W uzasadnieniu wyboru jury zwróciło uwagę na fakt otwarcia nowej przestrzeni dla mieszkańców miasta, oraz twórcze uzupełnienie historycznej zabudowy zielenią.

stage dnipro

Tymczasowa scena - Dniepropetrovsk (Ukraina), STAGE : СЦЕНА

Tymczasowy teatr wykorzystuje ruiny amfiteatru w parku zbudowanym w czasach sowieckich. Z całego założenia pozostał jedynie betonowy owal sceny, który architekci uzupełnili tymczasową, drewnianą strukturą, w której mogą odbywać się wydarzenia kulturalne. Budynek został zwieńczony akustyczną tubą, którą każdy może wykorzystać do nagłośnienia źródła dźwięku. Projekt został uhonorowany za jego oddolny charakter, jak również stworzenie wspólnej dla użytkowników przestrzeni, w kraju, gdzie to pojęcie zostało częściowo zdyskredytowane przez lata sowieckiego planowania.

25 finalistów European Prize for Urban Public Space

 

PC Caritas - Melle (Belgia)
architecten de vylder vinck taillieu
Twórczy remont częściowo zrujnowanej, zabytkowej willi, należącej wcześniej do zespołu szpitalnego. Wnętrze budynku połączono z otaczającą go przestrzenią, wytyczając w nim szklane "pomieszczenia" oraz tworząc ciągłość między zabudową a okalającym ją parkiem.

 

PC Caritas - Melle (Belgia), architecten de vylder vinck taillieu

Twórczy remont częściowo zrujnowanej, zabytkowej willi, należącej wcześniej do zespołu szpitalnego. Wnętrze budynku połączono z otaczającym go terenem, wytyczając w nim szklane "pomieszczenia" oraz tworząc ciągłość między zabudową a okalającym ją parkiem. Jury doceniło stworzenie przez architektów nietypowej typologii, łączącej pojęcia "tego, co wewnątrz" i "tego, co na zewnątrz", przez co w historycznej bryle umieszczono wielopiętrową, dostępną przestrzeń.

Tagi:
Z archiwum „Architektury”: polska myśl urbanistyczna Jak zmieniała się polska urbanistyka w latach 80.? W numerze 3/1987 „Architektury” odpowiedzi na to pytanie poszukiwała Ewa P. Porębska – wówczas redaktorka tego czasopisma. Jak zawarte w artykule tezy brzmią w roku 2021? Jak opisane zjawiska mają się do dzisiejszych wyzwań? Tą refleksją obecna redaktor naczelna „Architektury-murator” dzieli się w napisanym współcześnie komentarzu, który publikujemy razem z artykułem.
Nowa wizja dla Tallina Organizatorzy przyszłorocznego Tallin Architecture Biennale (TAB 2019) ogłosili konkurs studialny dotyczący przekształcenia znajdującej się w północnej części miasta dzielnicy Kopli.
Światło, powietrze, słońce My, przedstawiciele pokolenia obecnych pięćdziesięciolatków, wychowaliśmy się na krytyce modernistycznej teorii urbanistyki. Z przejęciem studiowaliśmy artykuł młodego Czesława Bieleckiego O ciągłości budowy miast. Czterdzieści lat po tym artykule sytuacja jest nieco inna i do dziedzictwa modernizmu pozytywnie odnoszą się niemal wszyscy. Zdają się o tym świadczyć też teksty zamieszczone w publikacji Światło, powietrze, słońce. Dziedzictwo modernistycznej myśli urbanistycznej w kontekście kształtowania środowiska zamieszkania. Z uwagi na liczbę autorów każdy z czytelników zainteresowanych tematyką budowy miast znajdzie w tej książce rozdział szczególnie dlań ciekawy – recenzja Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka.
Bodø – inteligentne miasto na dalekiej Północy. Rozmowa z urbanistą Jonasem Bjørklundem W październiku niewielkie Bodø na północy Norwegii będzie gospodarzem międzynarodowej konferencji ISOCARP. O planach władz miasta na najbliższą przyszłość, projektowaniu inteligentnych dzielnic i wyzwaniach, jakie stoją przed współczesnymi metropoliami rozmawiamy z Jonasem Bjørklundem, architektem i urbanistą w urzędzie miasta Bodø.
Place Warszawy Trzyletni projekt badawczy Fundacji Puszka i Fundacji Bęc Zmiana, wspierany przez Urząd m.st. Warszawy, to wszechstronne opracowanie warszawskich placów - ich kondycji, historii i paradoksów, które świadczą o charakterze ich rozwoju.
Miasto z unikalną cechą – rozmowa z urbanistą Paulem Goedknegtem W polskich miastach w stosunkowo krótkim czasie udało się dokonać rzeczy niezwykłych. Większą uwagę zwraca się na przestrzeń publiczną: jest więcej miejsca dla pieszych, więcej ścieżek i wypożyczalni rowerowych. W większym stopniu wykorzystywane są tereny nadrzeczne, często traktowane jako marka i ważny element tożsamości – mówi holenderski urbanista Paul Goedknegt, od lat 80. regularnie odwiedzający nasz kraj.