Architektura MuratorKonkursyFasada Roku 2017: wyniki konkursu

Fasada Roku 2017: wyniki konkursu

Znamy wyniki organizowanego przez firmę Baumit od 11 lat konkursu, mającego wyłonić najlepsze elewacje w pięciu kategoriach. Patronat nad wydarzeniem objęła "Architektura-murator".

Fasada Roku 2017: wyniki konkursu

Bydgoszcz, Kielce, Konstancin Jeziorna, Kraków, Niewodnica Kościelna, Radom, Szczecin, Świnoujście, Warszawa oraz Wrocław – to z tych miejscowości pochodzą zwycięzcy i wyróżnieni w jedenastej – rekordowej pod względem frekwencji – edycji konkursu organizowanego przez firmę Baumit. Nagrodzone projekty zostały wybrane z grona 215 realizacji. Przewodnictwo nad obradami objął dr inż. arch. Andrzej Poniewierka, występujący z ramienia Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów. Przed jury stało zadanie wybrania w 5 kategoriach najlepszych elewacji, wykreowanych przy użyciu kompletnej technologii Baumit. Nagrodzonym przypadł nie tylko tytuł „Fasada Roku” i 10 000 zł nagrody, ale także pewny awans do międzynarodowej odsłony konkursu – Baumit Life Challenge.

Teraz rywalizacja wchodzi na kolejny stopień - zwycięzcy krajowych edycji konkursu automatycznie wchodzą do międzynarodowych zmagań o tytuł Europejskiej Fasady Roku i jeszcze większe nagrody finansowe. Finałowa gala Baumit Life Challenge Awards odbędzie się w czerwcu 2018 r. w Bratysławie.

Fasada Roku 2017: wyniki konkursu
Budynek mieszkalny przy ul. Saneczkowej w Konstancinie-Jeziornej

Dom jednorodzinny nowy

W tej kategorii wygrał prywatny budynek mieszkalny przy ul. Saneczkowej w Konstancinie-Jeziornej. Awangardowa forma, ciekawa bryła, stwarzająca wrażenie przenikania się przestrzeni zewnętrznej z wewnętrzną to cechy, dzięki którym obiekt zaprojektowany przez pracownię Beczak/Beczak/Architekci znalazł się na najwyższym stopniu podium. Przyznano także dwa równorzędnie wyróżnienia. Pierwsze przypadło oszczędnemu w kolorze budynkowi przy ul. Kowarzyka we Wrocławiu. Obiekt projektu biura ZAH zauroczył oceniających interesującą grą brył. Drugim wyróżnieniem uhonorowano budynek przy ul. Leśna Polana 31 w Niewodnicy Kościelnej wzniesiony przez Jarosława Waszkiewicza według koncepcji arch. Piotra Sołowieja. Prosty, powściągliwy obiekt mimo oszczędności środków okazał się bardzo ekspresyjny i wszedł w korespondencję z otoczeniem.

Fasada Roku 2017: wyniki konkursu
Osiedle Europejskie – Kopenhaga w Krakowie

Budynek wielorodzinny nowy

Spośród aż 107 innych zgłoszonych projektów, nagroda w tej kategorii przypadła Osiedle Europejskie – Kopenhaga w Krakowie. Jury doceniło dynamizm osiągniętej przez architektów formy, jak również konsekwentne prowadzenie linii pomieszczeń w szkle.

W tej kategorii także przyznano dwa wyróżnienia. Jedno z nich, za znakomite wyważenie proporcji i intrygujące wprowadzenie do głębi budynku poprzez kolor i wycofanie balkonów, otrzymała 5 Dzielnica w Krakowie, także autorstwa B2 STUDIO. Doceniono także zespół przy ul. Batalionów Chłopskich 77C/D/E w Warszawie za prostotę i czystość kolorów, jak również intymne loggie i balkony uzyskaną poprzez zadaszenia. Projekt powstał w pracowni Architekci Dawidczyk & Partnerzy.

Fasada Roku 2017: wyniki konkursu
Budynek biurowy przy Al. Powstania Warszawskiego w Krakowie

Budynek po termomodernizacji

W tej kategorii jednogłośnie wygrał budynek biurowy przy Al. Powstania Warszawskiego w Krakowie. Jury doceniło projekt autorstwa MTWW ARCHITEKCI za wydobycie walorów architektury zastanej i poszanowanie historii obiektu. Wyróżnienie otrzymał inny krakowski biurowiec przy ulicy Helców. Projekt pracowni Kubatura zachował pomysł czystego przecięcia pasowymi oknami.

Budynek niemieszkalny

Jury poprzestało na wyróżnieniu dwóch obiektów. Pierwszy z nich, Radisson Blu Resort Świnoujście przy al. Baltic Park Molo 2 autorstwa pracowni PPA Płaskowicki Partnerzy Architekci, uhonorowano za konsekwencję projektową, wpasowanie się w willowy krajobraz oraz uwzględnienie morskiego kontekstu obłymi formami. Drugi, budynek usługowy przy ul. Mojżesza Pelca w Kielcach, projektu MFA Biuro Architektoniczne Włodzimierz Tracz, doceniono za operowanie prostą formą, pracę powtarzalnym elementem otworu okiennego i delikatne wyeksponowanie narożnika.

Fasada Roku 2017: wyniki konkursu
Dworzec kolejowy Bydgoszcz Główna

Budynek po renowacji

W grupie budynków po renowacji Jury jednogłośnie zwycięzcą okrzyknęło inwestycję PKP S.A. i Urzędu Miasta Bydgoszcz – zabytkowy dworzec kolejowy Bydgoszcz Główna, dostrzegając bardzo szeroką gamę użytych materiałów i doceniając ogromną dbałość o detale. Tutaj także przynano dwa wyróżnienia - pierwsze, za kompleksowe zastosowanie materiału na obiekcie o zróżnicowanym wystroju, a także szacunek do detalu i spójną kolorystykę form pełnoplastycznych – rzeźb, zwieńczeń, balustrad – przypadło Kościółowi Parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu. Prace renowacyjne przeprowadzwono wg projektu arch. Witolda Malmona. Jury doceniło także trafną strukturalnie i kolorystycznie metamorfozę kamienicy mieszkalnej przy ul. Monte Cassino 10 w Szczecinie, opracowaną przez MEGA s.j., podkreślając dbałość o trudny w konserwacji detal.

Fasada Roku 2020 – konkurs na najlepsze elewacje Trwa czternasta edycja konkursu Fasada Roku. Zdobywcy nagród w każdej z pięciu kategorii tradycyjnie wezmą udział w międzynarodowej odsłonie konkursu Baumit Life Challenge.
Fasada Roku 2019: znamy zwycięzców Po raz trzynasty rozstrzygnięto konkursu Fasada Roku na najlepsze elewacje wykończone w technologii Baumit. Tegoroczna edycja okazała się szczęśliwa dla pięciu realizacji, które teraz będą reprezentowały Polską na arenie międzynarodowej.
Rusza konkurs Fasada Roku 2017 To już jedenasta edycja konkursu na najlepszą fasadę roku. Celem jest wyłonienie i nagrodzenie najciekawszych rozwiązań elewacyjnych stworzonych z wykorzystaniem kompletnej technologii Baumit. Zgłoszone realizacje oceni profesjonalne jury, pula nagród wynosi 50 tys. złotych. Zwycięzcy wezmą udział w międzynarodowej odsłonie konkursu – Baumit Life Challenge 2018.
Dworzec w Piasecznie walczy o tytuł w europejskiej odsłonie konkursu Fasada Roku! Renowację modernistycznego dworca w Piasecznie wyróżniono tytułem Fasada Roku 2015 w kategorii budynek niemieszkalny. Teraz obiekt ma szansę zdobyć nagrodę w konkursie Life Challenge.
Najlepsze polskie fasady 2015 roku Do dziewiątej edycji konkursu Fasada Roku 2015 zgłoszono 200 obiektów, których elewacje zrealizowano z wykorzystaniem technologii Baumit. Nagrody przyznano w pięciu kategoriach. Laureaci wezmą udział w Bumit Life Challenge, w ramach którego przyznany zostanie tytuł Europejskiej Fasady Roku.
Fasada roku 2014 Już po raz ósmy rozstrzygnięto konkurs Fasada Roku, w którym nagradzane są najlepsze rozwiązania elewacyjne w Polsce. Obiekty walczące o miano Fasady Roku 2014 oceniane były w pięciu kategoriach, uwzględniających zarówno obiekty nowo powstające, jak i poddawane modernizacji, budynki mieszkalne oraz użyteczności publicznej.