Architektura MuratorKonkursyFasada Roku 2020 – znamy zwycięzców

Fasada Roku 2020 – znamy zwycięzców

Po raz czternasty rozstrzygnięto konkurs Fasada Roku na najlepsze elewacje wykończone w technologii Baumit. Tegoroczna edycja okazała się szczęśliwa dla pięciu realizacji, które teraz będą reprezentowały Polską na arenie międzynarodowej.

Fasada Roku 2020 – znamy zwycięzców
Akademik Student Depot w Gdańsku; proj. 22Architekci – Fasada Roku 2020 w kategorii „budynek niemieszkalny nowy”

W tym roku do konkursu zakwalifikowało się aż 275 elewacji wykonanych w kompletnej technologii Baumit (system ociepleń, system tynkowy z wykończeniem lub program produktów renowacyjnych z wykończeniem). Jury wyłoniło właśnie zwycięzców w pięciu kategoriach i przyznało dziewięć wyróżnień.

Fasada Roku 2020: domy jednorodzinne

W kategorii nowych budynków jednorodzinnych nagrodzono Barkę Cieślika w Białej koło Częstochowy. Dom, zaprojektowany przez architekta Daniela Cieślika, właściciela FW Anta Studio Architektoniczne, doceniono m.in. za bardzo dobre wpisanie bryły w krajobraz oraz interesujące ukształtowanie dachów i ścian. Dwa równorzędne wyróżnienia otrzymały: JAK House w Kwirynowie (proj. Beczak/Beczak/Architekci; wykonawca: Firma budowlano-remontowa Mariusz Sobczyk) za „czytelną bryłę” z bogatą tektoniką przesunięć ścian podkreśloną zmianą kolorów oraz Dom Kopcówki w Woli Kopcowej koło Kielc (proj. MFA Biuro Architektoniczne Architekt Włodzimierz Tracz; wykonawca: Zakład Budowlany Stanisław Jaćwiąg) umiejętny dobór materiałów, uwzględniający warunki klimatyczne panujące w lesie.

Fasada Roku 2020 – znamy zwycięzców
Barka Cieślika w Białej – Fasada Roku 2020 w kategorii budynek jednorodzinny nowy

Fasada Roku 2020: domy wielorodzinne

Za najlepszy nowy budynek wielorodzinny jury uznało osiedle Nowe Kolibki w Gdyni (proj. Roark Studio; wykonawca: jest Invest Komfort). Projekt otrzymał nagrodę główną m.in. za umiejętne wykorzystanie otaczającej zieleni i odpowiednie gabaryty brył. Także w tej kategorii jury skorzystało z prawa do przyznania pełnej puli wyróżnień. Otrzymały je: Rezydencja Chwaliszewo w Poznaniu (proj. CDF Architekci) za nawiązanie do zabytkowej części miasta i ciekawe połączenie zastosowanych materiałów oraz budynek TBS Nowe Żerniki przy ul. Tadeusza Brzozy we Wrocławiu (proj. Major Architekci; wykonawca: Pre-Fabrykat) za utrzymanie czystości formy przy pomocy zastosowanej kolorystki, nawiązującej do zabytkowego osiedla WuWa oraz próbę zamknięcia całego kwartału mieszkaniowego. Uwagę oceniających zwróciły także interesujące zamiany struktury budynku, osiągnięte poprzez „wyciągnięcie” balkonów i loggii.

Fasada Roku 2020 – znamy zwycięzców
Kompleks Nowe Kolibki w Gdyni – Fasada Roku 2020 w kategorii budynek wielorodzinny nowy

Fasada Roku 2020: obiekt po termomodernizacji

W kategorii obiektów po termomodernizacji jury najwyżej oceniło budynek mieszkalny przy ul. Ks. Popiełuszki 29 w Stalowej Woli (proj. Pracownia Projektowa Inwestplan Marek Perlich; wykonawca: Nowax Mateusz Nowak). Wyróżniono budynek KSN Sanel w Krakowie (proj.Biuro Architektoniczne Piotr Kosydar; wykonawca: Teem-Bud oraz Pyrz-Bud Adrian Pyrz).

Fasada Roku 2020 – znamy zwycięzców
Budynek przy ul. ks. Popiełuszki 29 w Stalowej Woli – Fasada Roku 2020 w kategorii budynek po termomodernizacji

Fasada Roku 2020: obiekt niemieszkalny

Najlepszym nowym budynkowi niemieszkalnym w konkursie Fasada Roku 2020 został akademik Student Depot w Gdańsku (proj. 22Architekci; wykonawca: Device) za utrzymanie elewacji w „reżimie teksturowym i kolorystycznym” oraz umiejętne zastosowanie materiałów Baumit. Wyróżniono natomiast pawilon handlowo-usługowy przy ul. Grunwaldzkiej w Lesznie (proj. Filar Projekt Mariusz Michalski; wykonawca: Real Leszno) oraz Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu (proj. 4105.Eu Biuro Architektoniczne Simon Gregson; wykonawca: Myz-Bud).

Fasada Roku 2020 – znamy zwycięzców
Akademik Student Depot w Gdańsku – Fasada Roku 2020 w kategorii budynek niemieszkalny nowy

Fasada Roku 2020: renowacja zabytku

W kategorii budynków zabytkowych zwyciężyła kamienica Pod Aniołem przy ul. Traugutta w Kożuchowie (proj. Pracownia Projektowa Renowacja Dorota Krupka; wykonawca: Mazbud Łukasz Mazur) za staranność, z jaką odtworzono detale architektoniczne oraz harmonię wszystkich elementów fasady. Wyróżniono renowację kamienicy przy ul. Wielopole 15 w Krakowie (proj. Icon Studio Architektury; wykonawca: Zakład Budowlany Janusz Powroźnik) oraz kościoła pw. św. Michała Archanioła w Lublinie autorstwa Oskara Sosnowskiego (wykonawca: GIPSTYNK Bogusław Telecki).

Fasada Roku 2020 – znamy zwycięzców
Kamienica Pod Aniołem w Kożuchowie – Fasada Roku 2020 w kategorii budynek po renowacji

Baumit Life Challenge 2022

Laureaci będą teraz reprezentować Polskę na arenie międzynarodowej. Wraz z uczestnikami z innych krajów, w których swoje przedstawicielstwo ma firma Baumit, będą rywalizować w ramach Baumit Life Challenge 2022 o tytuł Europejskiej Fasady Roku.

Tagi:
Autor: (Red.)
EQUITONE [tectiva] to seria barwionego w masie elewacyjnego materiału z włókno-cementu, wyróżniająca się piaskowaną powierzchnią nadającą fasadom naturalny wygląd. Można go stosować także we wnętrzach. Marka wprowadziła na rynek nowy odcień płyt – TE85 grafitowy. Mają one taką samą stabilność koloru jak pozostałe dostępne odcienie, a dodatkowo pokryte są przezroczystą powłoką hydrofobową.
Teatr Wielki w Kantonie Charakterystyczna fasada, nawiązująca formą do tkaniny z chińskim haftem, została wykonana z trójkątnych paneli z perforowanej i pełnej blachy aluminiowej. O realizacji Steven Chilton Architects pisze Radosław Stach.
Nowy wymiar blachy cynkowo-tytanowej: bo cynk nie musi być szary Blacha cynkowo-tytanowa jest nie tylko bardzo trwała. Nie wymaga też żadnych zabiegów konserwujących. Dzięki najnowszym technologiom produkcji jest teraz dostępna także w różnych odcieniach, dając architektom rzeczywistą swobodę twórczą.
„Warsztat architekta. Fasady”. Pobierz bezpłatne e-wydanie! W bieżącym numerze naszego specjalnego dodatku „Warsztat architekta. Fasady” Agnieszka Kalinowska-Sołtys o proekologicznych aspektach projektowania elewacji, a Maciej i Tomasz Karwatkowie o swoich doświadczeniach i współpracy z wszystkimi uczestnikami procesu inwestycyjnego. Publikujemy także przegląd najnowszych rozwiązań w dziedzinie fasad kinetycznych, szklanych i metalowych.
Fasada Roku 2020 – konkurs na najlepsze elewacje Trwa czternasta edycja konkursu Fasada Roku. Zdobywcy nagród w każdej z pięciu kategorii tradycyjnie wezmą udział w międzynarodowej odsłonie konkursu Baumit Life Challenge.
Ponadczasowe piękno: kamień naturalny w architekturze W Grecji najchętniej buduje się z białego marmuru Thassos, we Włoszech najbardziej rozpowszechnione są marmury z Carrary, a w Polsce mamy swój rodzimy granit strzegomski. Ale ostatnio jednym z najczęściej wybieranych materiałów jest Nero Impala® – tegoroczny finalista plebiscytu Design dla Konesera. Występuje w szarej barwie, jaśniejszej lub ciemniejszej, i doskonale komponuje się z nieotynkowaną cegłą, szkłem lub drewnem – rozmowa z Michałem Nowakiem, prezesem M+Q Polska.