Architektura MuratorKonkursyFasada Roku 2020 – znamy zwycięzców

Fasada Roku 2020 – znamy zwycięzców

Po raz czternasty rozstrzygnięto konkurs Fasada Roku na najlepsze elewacje wykończone w technologii Baumit. Tegoroczna edycja okazała się szczęśliwa dla pięciu realizacji, które teraz będą reprezentowały Polską na arenie międzynarodowej.

Fasada Roku 2020 – znamy zwycięzców
Akademik Student Depot w Gdańsku; proj. 22Architekci – Fasada Roku 2020 w kategorii „budynek niemieszkalny nowy”

W tym roku do konkursu zakwalifikowało się aż 275 elewacji wykonanych w kompletnej technologii Baumit (system ociepleń, system tynkowy z wykończeniem lub program produktów renowacyjnych z wykończeniem). Jury wyłoniło właśnie zwycięzców w pięciu kategoriach i przyznało dziewięć wyróżnień.

Fasada Roku 2020: domy jednorodzinne

W kategorii nowych budynków jednorodzinnych nagrodzono Barkę Cieślika w Białej koło Częstochowy. Dom, zaprojektowany przez architekta Daniela Cieślika, właściciela FW Anta Studio Architektoniczne, doceniono m.in. za bardzo dobre wpisanie bryły w krajobraz oraz interesujące ukształtowanie dachów i ścian. Dwa równorzędne wyróżnienia otrzymały: JAK House w Kwirynowie (proj. Beczak/Beczak/Architekci; wykonawca: Firma budowlano-remontowa Mariusz Sobczyk) za „czytelną bryłę” z bogatą tektoniką przesunięć ścian podkreśloną zmianą kolorów oraz Dom Kopcówki w Woli Kopcowej koło Kielc (proj. MFA Biuro Architektoniczne Architekt Włodzimierz Tracz; wykonawca: Zakład Budowlany Stanisław Jaćwiąg) umiejętny dobór materiałów, uwzględniający warunki klimatyczne panujące w lesie.

Fasada Roku 2020 – znamy zwycięzców
Barka Cieślika w Białej – Fasada Roku 2020 w kategorii budynek jednorodzinny nowy

Fasada Roku 2020: domy wielorodzinne

Za najlepszy nowy budynek wielorodzinny jury uznało osiedle Nowe Kolibki w Gdyni (proj. Roark Studio; wykonawca: jest Invest Komfort). Projekt otrzymał nagrodę główną m.in. za umiejętne wykorzystanie otaczającej zieleni i odpowiednie gabaryty brył. Także w tej kategorii jury skorzystało z prawa do przyznania pełnej puli wyróżnień. Otrzymały je: Rezydencja Chwaliszewo w Poznaniu (proj. CDF Architekci) za nawiązanie do zabytkowej części miasta i ciekawe połączenie zastosowanych materiałów oraz budynek TBS Nowe Żerniki przy ul. Tadeusza Brzozy we Wrocławiu (proj. Major Architekci; wykonawca: Pre-Fabrykat) za utrzymanie czystości formy przy pomocy zastosowanej kolorystki, nawiązującej do zabytkowego osiedla WuWa oraz próbę zamknięcia całego kwartału mieszkaniowego. Uwagę oceniających zwróciły także interesujące zamiany struktury budynku, osiągnięte poprzez „wyciągnięcie” balkonów i loggii.

Fasada Roku 2020 – znamy zwycięzców
Kompleks Nowe Kolibki w Gdyni – Fasada Roku 2020 w kategorii budynek wielorodzinny nowy

Fasada Roku 2020: obiekt po termomodernizacji

W kategorii obiektów po termomodernizacji jury najwyżej oceniło budynek mieszkalny przy ul. Ks. Popiełuszki 29 w Stalowej Woli (proj. Pracownia Projektowa Inwestplan Marek Perlich; wykonawca: Nowax Mateusz Nowak). Wyróżniono budynek KSN Sanel w Krakowie (proj.Biuro Architektoniczne Piotr Kosydar; wykonawca: Teem-Bud oraz Pyrz-Bud Adrian Pyrz).

Fasada Roku 2020 – znamy zwycięzców
Budynek przy ul. ks. Popiełuszki 29 w Stalowej Woli – Fasada Roku 2020 w kategorii budynek po termomodernizacji

Fasada Roku 2020: obiekt niemieszkalny

Najlepszym nowym budynkowi niemieszkalnym w konkursie Fasada Roku 2020 został akademik Student Depot w Gdańsku (proj. 22Architekci; wykonawca: Device) za utrzymanie elewacji w „reżimie teksturowym i kolorystycznym” oraz umiejętne zastosowanie materiałów Baumit. Wyróżniono natomiast pawilon handlowo-usługowy przy ul. Grunwaldzkiej w Lesznie (proj. Filar Projekt Mariusz Michalski; wykonawca: Real Leszno) oraz Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu (proj. 4105.Eu Biuro Architektoniczne Simon Gregson; wykonawca: Myz-Bud).

Fasada Roku 2020 – znamy zwycięzców
Akademik Student Depot w Gdańsku – Fasada Roku 2020 w kategorii budynek niemieszkalny nowy

Fasada Roku 2020: renowacja zabytku

W kategorii budynków zabytkowych zwyciężyła kamienica Pod Aniołem przy ul. Traugutta w Kożuchowie (proj. Pracownia Projektowa Renowacja Dorota Krupka; wykonawca: Mazbud Łukasz Mazur) za staranność, z jaką odtworzono detale architektoniczne oraz harmonię wszystkich elementów fasady. Wyróżniono renowację kamienicy przy ul. Wielopole 15 w Krakowie (proj. Icon Studio Architektury; wykonawca: Zakład Budowlany Janusz Powroźnik) oraz kościoła pw. św. Michała Archanioła w Lublinie autorstwa Oskara Sosnowskiego (wykonawca: GIPSTYNK Bogusław Telecki).

Fasada Roku 2020 – znamy zwycięzców
Kamienica Pod Aniołem w Kożuchowie – Fasada Roku 2020 w kategorii budynek po renowacji

Baumit Life Challenge 2022

Laureaci będą teraz reprezentować Polskę na arenie międzynarodowej. Wraz z uczestnikami z innych krajów, w których swoje przedstawicielstwo ma firma Baumit, będą rywalizować w ramach Baumit Life Challenge 2022 o tytuł Europejskiej Fasady Roku.

Tagi:
Autor: (Red.)
Nowy wymiar blachy cynkowo-tytanowej: bo cynk nie musi być szary Blacha cynkowo-tytanowa jest nie tylko bardzo trwała. Nie wymaga też żadnych zabiegów konserwujących. Dzięki najnowszym technologiom produkcji jest teraz dostępna także w różnych odcieniach, dając architektom rzeczywistą swobodę twórczą.
„Warsztat architekta. Fasady”. Pobierz bezpłatne e-wydanie! W bieżącym numerze naszego specjalnego dodatku „Warsztat architekta. Fasady” Agnieszka Kalinowska-Sołtys o proekologicznych aspektach projektowania elewacji, a Maciej i Tomasz Karwatkowie o swoich doświadczeniach i współpracy z wszystkimi uczestnikami procesu inwestycyjnego. Publikujemy także przegląd najnowszych rozwiązań w dziedzinie fasad kinetycznych, szklanych i metalowych.
Fasada Roku 2020 – konkurs na najlepsze elewacje Trwa czternasta edycja konkursu Fasada Roku. Zdobywcy nagród w każdej z pięciu kategorii tradycyjnie wezmą udział w międzynarodowej odsłonie konkursu Baumit Life Challenge.
Ponadczasowe piękno: kamień naturalny w architekturze W Grecji najchętniej buduje się z białego marmuru Thassos, we Włoszech najbardziej rozpowszechnione są marmury z Carrary, a w Polsce mamy swój rodzimy granit strzegomski. Ale ostatnio jednym z najczęściej wybieranych materiałów jest Nero Impala® – tegoroczny finalista plebiscytu Design dla Konesera. Występuje w szarej barwie, jaśniejszej lub ciemniejszej, i doskonale komponuje się z nieotynkowaną cegłą, szkłem lub drewnem – rozmowa z Michałem Nowakiem, prezesem M+Q Polska.
Systemy fasadowe WIŚNIOWSKI  to nowoczesne rozwiązanie pozwalające na całkowite oszklenie elewacji budynku. Różnorodne warianty przeszkleń szybą bezpieczną we wszelkich dostępnych typach dają niezliczone możliwości aranżacji przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich wymaganych norm bezpieczeństwa.  Fasady i świetliki są dostosowane do indywidualnych wymagań inwestorów i projektantów. WIŚNIOWSKI w swojej ofercie ma fasady aluminiowe słupkowo-ryglowe MB-SR50, MB-SR50A z systemem nakładkowym, fasadę strukturalną MB-SG50, a także fasadę podstrukturalną MB-SR50 EFEKT, które spełniają rygorystyczne normy europejskie, dzięki czemu mogą być zastosowane w obiektach o przeznaczeniu publicznym, inwestycyjnym, rekreacyjnym i mieszkalnym. Produkty charakteryzują także wysokie parametry szczelności, izolacji akustycznej i cieplnej oraz spełniają wymagania prawa budowlanego w zakresie ochrony przeciwpożarowej w klasach odporności ogniowej ograniczającej przepływ temperatury i ognia przez odpowiednio: 15, 30 i 60 minut.
Aluminium do zadań specjalnych Skomplikowane konstrukcje, oryginalne kształty czy bardzo duże powierzchnie wymagają często opracowania indywidualnego rozwiązania, dedykowanego konkretnej budowli. To, czym Aluprof wyróżnia się spośród innych firm na rynku, jest fakt, że razem z projektantami opracowuje rozwiązania umożliwiające realizacje najśmielszych architektonicznych wizji – o wykorzystaniu aluminium w zrównoważonym budownictwie, wdrażaniu nowych rozwiązań oraz współpracy z architektami rozmawiamy z Bożeną Ryszką, dyrektor marketingu firmy Aluprof.