Architektura MuratorKonkursyFasada Roku 2020 – znamy zwycięzców

Fasada Roku 2020 – znamy zwycięzców

Po raz czternasty rozstrzygnięto konkurs Fasada Roku na najlepsze elewacje wykończone w technologii Baumit. Tegoroczna edycja okazała się szczęśliwa dla pięciu realizacji, które teraz będą reprezentowały Polską na arenie międzynarodowej.

Fasada Roku 2020 – znamy zwycięzców
Akademik Student Depot w Gdańsku; proj. 22Architekci – Fasada Roku 2020 w kategorii „budynek niemieszkalny nowy”

W tym roku do konkursu zakwalifikowało się aż 275 elewacji wykonanych w kompletnej technologii Baumit (system ociepleń, system tynkowy z wykończeniem lub program produktów renowacyjnych z wykończeniem). Jury wyłoniło właśnie zwycięzców w pięciu kategoriach i przyznało dziewięć wyróżnień.

Fasada Roku 2020: domy jednorodzinne

W kategorii nowych budynków jednorodzinnych nagrodzono Barkę Cieślika w Białej koło Częstochowy. Dom, zaprojektowany przez architekta Daniela Cieślika, właściciela FW Anta Studio Architektoniczne, doceniono m.in. za bardzo dobre wpisanie bryły w krajobraz oraz interesujące ukształtowanie dachów i ścian. Dwa równorzędne wyróżnienia otrzymały: JAK House w Kwirynowie (proj. Beczak/Beczak/Architekci; wykonawca: Firma budowlano-remontowa Mariusz Sobczyk) za „czytelną bryłę” z bogatą tektoniką przesunięć ścian podkreśloną zmianą kolorów oraz Dom Kopcówki w Woli Kopcowej koło Kielc (proj. MFA Biuro Architektoniczne Architekt Włodzimierz Tracz; wykonawca: Zakład Budowlany Stanisław Jaćwiąg) umiejętny dobór materiałów, uwzględniający warunki klimatyczne panujące w lesie.

Fasada Roku 2020 – znamy zwycięzców
Barka Cieślika w Białej – Fasada Roku 2020 w kategorii budynek jednorodzinny nowy

Fasada Roku 2020: domy wielorodzinne

Za najlepszy nowy budynek wielorodzinny jury uznało osiedle Nowe Kolibki w Gdyni (proj. Roark Studio; wykonawca: jest Invest Komfort). Projekt otrzymał nagrodę główną m.in. za umiejętne wykorzystanie otaczającej zieleni i odpowiednie gabaryty brył. Także w tej kategorii jury skorzystało z prawa do przyznania pełnej puli wyróżnień. Otrzymały je: Rezydencja Chwaliszewo w Poznaniu (proj. CDF Architekci) za nawiązanie do zabytkowej części miasta i ciekawe połączenie zastosowanych materiałów oraz budynek TBS Nowe Żerniki przy ul. Tadeusza Brzozy we Wrocławiu (proj. Major Architekci; wykonawca: Pre-Fabrykat) za utrzymanie czystości formy przy pomocy zastosowanej kolorystki, nawiązującej do zabytkowego osiedla WuWa oraz próbę zamknięcia całego kwartału mieszkaniowego. Uwagę oceniających zwróciły także interesujące zamiany struktury budynku, osiągnięte poprzez „wyciągnięcie” balkonów i loggii.

Fasada Roku 2020 – znamy zwycięzców
Kompleks Nowe Kolibki w Gdyni – Fasada Roku 2020 w kategorii budynek wielorodzinny nowy

Fasada Roku 2020: obiekt po termomodernizacji

W kategorii obiektów po termomodernizacji jury najwyżej oceniło budynek mieszkalny przy ul. Ks. Popiełuszki 29 w Stalowej Woli (proj. Pracownia Projektowa Inwestplan Marek Perlich; wykonawca: Nowax Mateusz Nowak). Wyróżniono budynek KSN Sanel w Krakowie (proj.Biuro Architektoniczne Piotr Kosydar; wykonawca: Teem-Bud oraz Pyrz-Bud Adrian Pyrz).

Fasada Roku 2020 – znamy zwycięzców
Budynek przy ul. ks. Popiełuszki 29 w Stalowej Woli – Fasada Roku 2020 w kategorii budynek po termomodernizacji

Fasada Roku 2020: obiekt niemieszkalny

Najlepszym nowym budynkowi niemieszkalnym w konkursie Fasada Roku 2020 został akademik Student Depot w Gdańsku (proj. 22Architekci; wykonawca: Device) za utrzymanie elewacji w „reżimie teksturowym i kolorystycznym” oraz umiejętne zastosowanie materiałów Baumit. Wyróżniono natomiast pawilon handlowo-usługowy przy ul. Grunwaldzkiej w Lesznie (proj. Filar Projekt Mariusz Michalski; wykonawca: Real Leszno) oraz Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu (proj. 4105.Eu Biuro Architektoniczne Simon Gregson; wykonawca: Myz-Bud).

Fasada Roku 2020 – znamy zwycięzców
Akademik Student Depot w Gdańsku – Fasada Roku 2020 w kategorii budynek niemieszkalny nowy

Fasada Roku 2020: renowacja zabytku

W kategorii budynków zabytkowych zwyciężyła kamienica Pod Aniołem przy ul. Traugutta w Kożuchowie (proj. Pracownia Projektowa Renowacja Dorota Krupka; wykonawca: Mazbud Łukasz Mazur) za staranność, z jaką odtworzono detale architektoniczne oraz harmonię wszystkich elementów fasady. Wyróżniono renowację kamienicy przy ul. Wielopole 15 w Krakowie (proj. Icon Studio Architektury; wykonawca: Zakład Budowlany Janusz Powroźnik) oraz kościoła pw. św. Michała Archanioła w Lublinie autorstwa Oskara Sosnowskiego (wykonawca: GIPSTYNK Bogusław Telecki).

Fasada Roku 2020 – znamy zwycięzców
Kamienica Pod Aniołem w Kożuchowie – Fasada Roku 2020 w kategorii budynek po renowacji

Baumit Life Challenge 2022

Laureaci będą teraz reprezentować Polskę na arenie międzynarodowej. Wraz z uczestnikami z innych krajów, w których swoje przedstawicielstwo ma firma Baumit, będą rywalizować w ramach Baumit Life Challenge 2022 o tytuł Europejskiej Fasady Roku.

Tagi:
Autor: (Red.)
AimS to linia produktów elewacyjnych firmy STO, dzięki którym architekci i wykonawcy nie muszą już wybierać pomiędzy ekologicznością a funkcjonalnością materiałów. Ich spoiwo, które wcześniej wytwarzane było z ropopochodnych olejów mineralnych, teraz aż w 30% bazuje na naturalnym surowcu – oleju sosnowym z kory drzew iglastych (znanym głównie ze swoich leczniczych właściwości). Produkty są bardzo trwałe, odporne na zabrudzenia i skażenia mikrobiologiczne.
Niestandardowe rozwiązania elewacyjne Elewacja nie tylko zabezpiecza ściany przed wpływem czynników atmosferycznych i mechanicznych, ale zwykle kształtuje też ostateczny wygląd budynku. Powinna więc być trwała, estetyczna i funkcjonalna.
Londyński The Forge z systemem Aluprof Deweloperzy, architekci i firmy budowlane łączą siły w przeciwdziałaniu kryzysowi klimatycznemu i tworzą budynki, które minimalizują emisję dwutlenku węgla. Przykładem jest The Forge, biurowiec zlokalizowany w londyńskiej dzielnicy Bankside.
Szkło przeciwsłoneczne: ochrona środowiska i komfort użytkownika Dostępne obecnie materiały budowlane oraz wykończeniowe są w stanie w zauważalny sposób ograniczyć negatywny wpływ budynku na środowisko w całym cyklu jego życia. Jednym z przykładów może być nowoczesne, wysokoselektywne szkło przeciwsłoneczne. Współczesne przeszklenia na fasadach nie tylko podnoszą walory architektoniczne projektu. Charakteryzuje się też wysokimi parametrami użytkowymi, jeśli chodzi o przepuszczalność światła czy ochronę wnętrz przed przegrzaniem.
Dziecięce Centrum Nauki Muzeiko w Sofii: unikalne rozwiązania z zastosowaniem indywidualnych dekorów W projekcie Dziecięcego Centrum Nauki w Sofii nowojorska pracownia Skolnick zdecydowała się nawiązać do górzystego krajobrazu Bułgarii. Do stworzenia charakterystycznej formy budynku wykorzystała m.in. wykonane na indywidualne zamówienie dekory Max Compact Exterior.
EQUITONE [tectiva] to seria barwionego w masie elewacyjnego materiału z włókno-cementu, wyróżniająca się piaskowaną powierzchnią nadającą fasadom naturalny wygląd. Można go stosować także we wnętrzach. Marka wprowadziła na rynek nowy odcień płyt – TE85 grafitowy. Mają one taką samą stabilność koloru jak pozostałe dostępne odcienie, a dodatkowo pokryte są przezroczystą powłoką hydrofobową.