Architektura MuratorKonkursyGdyński Modernizm w Obiektywie: konkurs fotograficzny

Gdyński Modernizm w Obiektywie: konkurs fotograficzny

Trwa 12. edycja konkursu fotograficznego Gdyński Modernizm w Obiektywie 2022. Zgłoszenia do 12 sierpnia.

Gdyński Modernizm w Obiektywie: konkurs fotograficzny
Dominika Dudzik – I nagroda w ubiegłorocznej edycji konkursu Gdyński Modernizm w Obiektywie; fot. serwis prasowy

Konkurs fotograficzny Gdyński Modernizm w Obiektywie tradycyjnie już towarzyszy Weekendowi Architektury, który w tym roku odbędzie się w dniach 25-28 sierpnia. Prace można nadsyłać w sześciu kategoriach. „Geometria i ekspresja”, w której autorskie ujęcia budynków skupiają się na geometrii w architekturze, w tym kubistycznych lub opływowych formach. „Gdyński detal modernizmu” przedstawiający oryginalne detale architektoniczne gdyńskiego modernizmu. „Architektura i iluzja”, czyli odwołanie do hasła Weekendu Architektury w Gdyni 2022. „Modernizmy metropolitalne” – autorskie zestawy wybranych obiektów architektury modernistycznej z czterech miast Pomorza – Gdyni, Gdańska, Sopotu i Wejherowa. Architektura modernistyczna drugiej połowy XX wieku jest z kolei tematem przewodnim kategorii „Blaski i cienie architektury PRL”. Jak tłumaczą organizatorzy, tu kadry mogą przedstawiać budynki z terenu całej Polski, zarówno wciąż funkcjonujące, jak i te zagrożone wyburzeniem. Ostatnia kategoria, „Wnętrze miasta”, to natomiast zdjęcia w duchu street photo, dokumentujące architekturę i życie współczesnego miasta.

Nagrody w konkursie Gdyński Modernizm w Obiektywie

Jury przyzna w konkursie następujące nagrody: I miejsce – 2 tys. zł, II miejsce – 1 tys. zł, książka oraz zestaw pamiątek Gdyńskiego Szlaku Modernizmu, III miejsce – vouchery o łącznej wartości 400 zł do dwóch restauracji Szlaku Kulinarnego Centrum Gdyni, książka o architekturze oraz pamiątki Gdyńskiego Szlaku Modernizmu. Ponadto zostaną przyznane wyróżnienia za najciekawsze zdjęcia w poszczególnych kategoriach, dwie nagrody publiczności oraz nagroda specjalna, przyznana przez Partnera konkursu – Gdyńską Pracownię Konserwatorską – Wytwórnię Galerię Studniak w kategorii „Gdyński Detal Modernizmu” w wysokości 1 tys. zł.

W tegorocznym jury konkursu Gdyński Modernizm w Obiektywie zasiądą: Elwira Kruszelnicka, profesjonalna fotografka, laureatka wielu konkursów, inicjatorka oraz autorka cenionych projektów fotograficznych; Mariusz Twardowski, architekt, profesor Politechniki Krakowskiej; Przemysław Kozłowski, fotograf, reporter portalu gdynia.pl, wieloletni kurator wystaw i konkursów, współtwórca konkursu; Jacek Debis, kurator wystaw i festiwali Gdyńskiego Szlaku Modernizmu oraz Maja Potrykus z Agencja Rozwoju Gdyni jako sekretarz konkursu. Fotografie można przesyłać do 12 sierpnia 2022 do godz. 16:00. Szczegóły dotyczące składania prac oraz regulamin konkursu dostępne na stronie arg.gdynia.pl oraz na profilu Gdyński Szlak Modernizmu na Facebooku.

Gdyński Modernizm w Obiektywie: konkurs fotograficzny
Elwira Kruszelnicka – II nagroda  w ubiegłorocznej edycji konkursu Gdyński Modernizm w Obiektywie; fot. serwis prasowy
Gdyński Modernizm w Obiektywie: konkurs fotograficzny
Kamil Baczyński – III nagroda w ubiegłorocznej edycji konkursu Gdyński Modernizm w Obiektywie; fot. serwis prasowy
Gdyński Modernizm w Obiektywie: konkurs fotograficzny
Małgorzata Szczurowska – III nagroda w ubiegłorocznej edycji konkursu Gdyński Modernizm w Obiektywie; fot. serwis prasowy

Iwan Baan: mistrz fotografii architektury [GALERIA] Iwan Baan to holenderski fotograf architektury, który rzucił wyzwanie długoletniej tradycji przedstawiania budynków jako wyizolowanych z kontekstu, ukazując również ich otoczenie i użytkowników. Z okazji spotkania z Holendrem, które w ramach konferencji Architektura i Media poprowadzi Ewa P. Porębska, prezentujemy wybór ikonicznych zdjęć autorstwa Iwana Baana publikowanych na łamach naszego miesięcznika.
Fotografia w służbie architektury? Jaką rolę pełni architektoniczna fotografia w tak powszechnej dziś kulturze obrazkowej? Czy jest odrębną dziedziną sztuki, czy po prostu narzędziem marketingowym, którym posługują się projektanci i czasopisma? Jak oddziałuje na samą architekturę i czy ma moc zmieniania świata? Maja Mozga-Górecka recenzuje dwa istotne dla tej dziedziny wydarzenia, które miały miejsce w ostatnim czasie: londyńską wystawę Constructing Worlds i premierowe wydanie książki Shooting Space.
Tagi:
Autor: (Red.)
Ogólnopolski konkurs Współczesna sztuka użytkowa dla Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej Koło Naukowe Architektury Współczesnej Politechniki Lubelskiej ogłasza ogólnopolski konkurs dla uczniów i studentów „Współczesna sztuka użytkowa dla Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej”.
Trwa konkurs na najlepszy dyplom promujący zielone dachy lub ściany Polskie Stowarzyszenie Dachy Zielone ozaprasza do udziału w drugiej edycji konkursu na najlepsze prace dyplomowe dotyczące szeroko rozumianej problematyki zielonych dachów lub ścian.
Top Woman in Real Estate 2022: wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu Top Woman in Real Estate 2022. Wśród nagrodzonych po raz pierwszy mężczyzna!
Konkurs na najpiękniejsze wizualizacje z drzwiami DRE Supreme by K. Miruć Jesteś projektantem, architektem, grafikiem lub designerem? Umiesz tworzyć piękne wizualizacje wnętrz? Koniecznie weź udział w konkursie organizowanym przez DRE! Stwórz wizualizację z drzwiami z linii DRE Supreme by K. Miruć i wygraj nawet 10 000 złotych. Zgłoszenia można wysyłać do 16 maja.
Ostatnie dni na zgłoszenie do konkursu o ekobudownictwie Jesteś studentem i interesujesz się ekologicznymi rozwiązaniami? Jeszcze tylko do 14 marca możesz zgłosić się do konkursu. Zadanie konkursowe polega na zaprezentowaniu ciekawego i ekologicznego rozwiązania, które może wpłynąć na zmianę sposobu, w jaki budujemy, mieszkamy i żyjemy.  Możesz je wykonać za pomocą infografiki, krótkiego filmu lub tekstu. Zaprezentowane przez Ciebie rozwiązanie może być zarówno Twoim autorskim pomysłem, jak i koncepcją, która jest już powszechnie stosowana. Zanim przystąpisz do pracy, zapoznaj się z krótką listą inspiracji.
9. edycja konkursu dla młodzieży w ramach programu Kształtowanie przestrzeni Organizatorzy programu edukacyjnego Kształtowanie Przestrzeni zapraszają młodzież w wieku 12-19 lat do udziału w konkursie na niezwykłe opowieści o miejscu zamieszkania.