Architektura MuratorKonkursyJump the Gap 2020 – specjalna pandemiczna edycja. 5 zwycięskich projektów

Jump the Gap 2020 – specjalna pandemiczna edycja. 5 zwycięskich projektów

Konkurs designu jumpthegap® ogłasza zwycięzców specjalnej edycji 2020 skoncentrowanej na nowych produktach i rozwiązaniach, które odnoszą się do obecnej sytuacji pandemii w sferze higieny, infrastruktury sanitarnej i jakości życia. Wszystkie projekty w konkursie jumpthegap® otrzymały nagrodę w wysokości 1000 EURO.

jumpthegap 2020 nagrodzony projekt
Bubble Bump - zwycięski projekt w konkursie jumpthegap®. Jury doceniło projekt za: „Naukę dobrych nawyków przez zabawę, a nie przymuszanie”.
Fot.: ROCA

Roca dostosowuje formułę konkursu jumpthegap®, do obecnej sytuacji, po to by zaproponować łazienkę przyszłości, akcentującą tak istotną dziś tematykę higieny. Wszystkie pięć nagrodzonych prac łączy funkcjonalność, design, są realizowalne oraz koncentrują się na redukcji zagrożenia zarażeniem w przestrzeni publicznej. Uczestnicy tej specjalnej edycji konkursu mieli tylko 15 dni na zgłoszenie projektu. Jumpthegap® 2020 to 297 projektów zgłoszonych przez 1 567 uczestników z 94 krajów świata.

Pięć zwycięskich projektów w konkursie jumpthegap®

Bubble Bump (Alina Pshenichnikova, Rosja) - urządzenie, które automatycznie dozuje płyn dezynfekujący na podobieństwo baniek mydlanych, tak aby zachęcić dzieci do zwiększonej higieny i dezynfekcji na co dzień. Przeznaczony do szkół, przedszkoli, miejsc, gdzie gromadzą się dzieci. Jury doceniło projekt za: „Naukę dobrych nawyków przez zabawę, a nie przymuszanie”.

jumpthegap 2020 nagrodzony projekt
Urządzenie, nagrodzone w konkursie jumpthegap®, działa podobnie do stosowanych automatycznych dozowników. Zamiast płynu do dezynfekcji w urządzeniu powstaje bańka, która ma być bardziej zachęcająca dla dzieci w wieku 1-6 lat, niż samo mycie rąk mydłem.
Fot.: ROCA

E-Tapis (Hao Wang and Hanyuan Hu, Chiny) - to inteligentne urządzenie do czyszczenia obuwia od podeszwy, które używa płynu dezynfekującego oraz promieniowania UV. Pomysł na taki produkt wziął się z faktu, iż wirus na butach może przetrwać nawet 5 dni. Urządzenie jest przeznaczone do placówek, w których konieczne są nadzwyczajne środki higieny np. do szpitali. Jury doceniło projekt za przyjazne użytkowanie i łatwość wykonania, ponieważ zarówno realizacja produktu, jak i jego instalacja jest bezproblemowa i adaptowalna do przestrzeni domowych jak i publicznych.

jumpthegap 2020 nagrodzony projekt
Urządzenie E-Tapis, nagrodzone w konkursie jumpthegap®, ma prostą zasadę działania. Będzie się uruchamiać automatycznie pod wpływem obciążenia, tj. wejścia na podesty. Ma też wbudowany wskaźnik, który będzie informował o zakończeniu dezynfekcji, o konieczności uzupełnienia płynu czy wymiany baterii.
Fot.: ROCA

Lux (Juan Restrepo, Holandia) - inteligentny system dezynfekcji do przestrzeni publicznej oparty na promieniowaniu UV. Urządzenie montowane w suficie oczyści puste pomieszczenie w 99%. Członek jury, Odile Hainaut, stwierdził, że to idealne rozwiązanie, aby być całkowicie pewnym utrzymania higieny w przestrzeni publicznej.

jumpthegap 2020 nagrodzony projekt
Urządzenie holenderskiego projektanta, nagrodzonego w konkursie jumpthegap®, ma wskazywać które pomieszczenia zostały zdezyfekowane. Światło, które ma wykorzystywać LUX jest całkowicie bezpieczne dla czlowieka, a jednocześnie skutecznie (99,9%) niszczy wirusy.
Fot.: ROCA

OM (Rafael Vinader, Hiszpania): urządzenie sanitarne z automatycznym dyspenserem żelu do dezynfekcji i jednocześnie termometrem na podczerwień. System  mierzy temperaturę z nadgarstka użytkownika. Produkt przeznaczony jest do przestrzeni szczególnie wzmożonej transmisji wirusa. Jordi Corral docenił projekt za to, że łączy dwa elementy: zachowanie higieny oraz kontrolę temperatury. Dotąd takich na rynku nie było.

jumpthegap 2020 nagrodzony projekt
Kolejny projekt nagrodzony w konkursie jumpthegap® polecany do stosowania na lotniskach, w galeriach handlowych,  transporcie publicznych, a nawet parkach. Wersja do stosowania na zewnątrz ma mieć wbudowany panel solarny.
Fot.: ROCA

UVClean (Lidia Grifts, Włochy i Ekaterina Epifanova, Rosja): bateria z promieniowanim UV, która dezynfekuje urządzenia np. telefon komórkowy podczas gdy w tym samym czasie użytkownik myje ręce. Produkt nastawiony na oczyszczanie urządzeń, które w szczególności przenoszą wirusa. To jakby trzecia ręka, której nigdy nie myjemy. Jury doceniło produkt za wykorzystanie maksymalnie czasu i podwyższenie jakości higieny w łatwy sposób w  oparciu o istniejącą technologię.

jumpthegap 2020 nagrodzony projekt
W urządzeniu zdezynfikować można będzie telefon komórkowy, portfel czy klucze. Wszystko w czasie mycia rąk. Do dezynfekcji wykorzystuje się promienie UVC.
Fot.: ROCA

Jury konkursu jumpthegap® 2020

Skład jury specjalnej edycji jumpthegap® to:

  • Carl Hensman (U.S.A.), szef programu dot. wody, higieny i infrastruktury sanitarnej fundacji Billa i Melindy Gates;
  • Deborah Seward (Belgia), dyrektor centrum informacji Organizacji Narodów Zjednoczonych;
  • Luciano Kruk (Argentyna), założyciel biura projektowego Luciano Kruk Arquitectos;
  • Odile Hainaut i Claire Pijoulat, założyciele WantedDesign (U.S.A.);
  • Isabel Roig(Hiszpania), dyrektor Centrum Designu - Barcelona Design Center;
  • Xavier Torras, Roca Communication and Brand Manager (Hiszpania);
  • Jordi Corral, Roca Global Innovation Project Manager (Hiszpania);
  • Ernest Hernandez, Roca Design Manager (Hiszpania).

Dotąd odbyło się 8 edycji w trybie normalnym co 2 lata i jedna specjalna pandemiczna. Razem w konkursach wzięło udział 26 500 uczestników.