Architektura MuratorKonkursyKolejne nagrody dla Villi Reden pracowni Franta Group

Kolejne nagrody dla Villi Reden pracowni Franta Group

Villa Reden zwyciężyła w konkursie Iconic Awards 2021 oraz zakwalifikowała się do finału The Plan Award 2021. To kolejne, po DNA Paris Design Awards 2021, wyróżnienia dla tej realizacji.  

Kolejne nagrody dla Villi Reden pracowni Franta Group
Villa Reden w Chorzowie, proj. Franta Group; fot. Tomasz Zakrzewski / archifolio.pl

Villa Reden projektu Macieja Franty oraz pracowni Franta Group to budynek galeriowy mieszący 8 przeznaczonych na wynajem apartamentów o powierzchni 75-76 m². Zaprojektowany został jako zespół czterech niezależnych segmentów. Zlokalizowany jest na Wzgórzu Redena w Chorzowie, na skraju Parku Redena.

Villa Reden – przyroda i kontekst historyczny

Budynek został wzniesiony wśród zieleni, w narożniku między alejką parkową a ulicą Lwowską. Sąsiaduje z obiektem historycznym z przełomu XIX i XX wieku, nazywanym kiedyś Pałacem Redena, a także z umiejscowionym w dalszej odległości bunkrem z lat 30. XX wieku. W okolicy znajduje się także drewniany kościół św. Wawrzyńca, osiedle mieszkaniowe z czasów PRL-u oraz budynki modernistyczne z okresu międzywojennego. Jak pisze Justyna Swoszowska w publikowanym w „A-m” 9/2021 komentarzu do tej realizacji, „Villa Reden jest doskonałym przykładem architektury projektowanej z poszanowaniem kontekstu historycznego i organicznie wpisującej się w przyrodę”.

Czytaj też: Villa Reden / Chorzów |

Kolejne nagrody dla Villi Reden pracowni Franta Group
Villa Reden w Chorzowie, proj. Franta Group; fot. Tomasz Zakrzewski / archifolio.pl

Villa Reden – międzynarodowe wyróżnienia

Walory tej realizacji doceniają kolejne międzynarodowe gremia konkursowe. Villa Reden została mianowicie jednym ze zwycięzców międzynarodowego konkursu Iconic Awards 2021 w kategorii innowacyjna architektura. Ten zainicjowany przez niemiecki parlament plebiscyt odbywa się od 1953 roku, a organizowany jest przez Niemiecką Radę Wzornictwa. Nagrody Iconic Awards promują architekturę wizjonerską oraz produkty innowacyjne.

Zwycięzców tegorocznej edycji wydarzenia wyłoniło jury, w którego składzie zasiedli: Susanne Brandherm z pracowni brandherm + krumrey interior architecture, laureatka nagród INsider Award 2013 oraz German Interior Design Award 2019; Michel Casertano z Atelier Brückner; Asif Khan, architekt i wiceprzewodniczący zarządu Muzeum Designu w Londynie, finalista konkursu na Guggenheim Art Museum w Helsinkach, Architekt Roku 2018 wybrany przez Niemiecką Radę Wzornictwa; Silvia Olp, prezes Association for the Promotion of Architecture, Engineering & Design; Werner Sobek, profesor w Instytucie Konstrukcji Lekkich i Projektowania Koncepcyjnego Uniwersytetu w Stuttgarcie; Linda Stannieder z Działu Badań i Rozwoju firmy Huawei oraz Song Zhaoqing, założyciel i główny architekt w Lacime Architects.

Villa Reden zakwalifikowała się także do finału The Plan Award 2021 jako jedyny obiekt z Polski. Będzie rywalizowała o tytuł w kategorii budynków mieszkaniowych z projektami takich pracowni, jak Zaha Hadid Architects czy Behnisch Architekten. Konkurs ten organizowany jest przez włoski magazyn „The Plan − Architecture & Technologies in Detail” i ma na celu promocję najlepszych rozwiązań na świecie w dziedzinie architektury, projektowania wnętrz, a także urbanistyki. W tym roku odbywa się jego siódma edycja. Obiekty − zarowno zrealizowane, jak i w fazie projektu − konkurują ze sobą w 20 kategoriach. Łącznie 40 zwycięzców zostanie wyłonionych przez międzynarodowe jury w składzie: Boris Podrecca, założyciel i prezes Boris Podrecca Architects, dyrektor Instytutu Projektowania Architektonicznego i Teorii Przestrzeni na Uniwersytecie w Stuttgarcie; Benedetta Tagliabue, współzałożycielka i CEO w międzynarodowym biurze architektonicznym Miralles Tagliabue oraz John McAslan, dyrektor wykonawczy w pracowni John McAslan + Partners, laureat ponad 200 nagród, w tym RIBA, nagród Unii Europejskiej za dziedzictwo kulturowe oraz Global Award for Excellence.

Iconic Awards oraz The Plan Award to kolejne wyróżnienia dla Villi Reden. Wcześniej realizacja ta została jednym ze zwycięzców DNA Paris Design Awards 2021 w kategorii budynków mieszkaniowych. Tym tytułem honorowane są najlepsze na świecie projekty w obszarach: architektury, projektowania wnętrz, architektury krajobrazu, projektowania graficznego oraz projektowania produktów. Nagradzane są w nim rozwiązania innowacyjne, które wpływają na poprawę jakości życia codziennego. Twórcami nagrody są: Farmani Group, organizująca m.in. Annual Lucie Award, oraz paryski In Between.

„Niepowtarzalny kontekst miejsca i potencjalne negatywne konsekwencje wprowadzenia nowej tkanki na tym wyjątkowym terenie sprawiły, że decyzja o ukształtowaniu budynku nie była łatwa i musiała odnosić się bezpośrednio do wytycznych, nie konkurować z nimi, lecz w sposób nowoczesny odpowiadać na jego wyjątkowość" – czytamy na stronie konkursowej.

Frantowie – architekci Śląska
Frantowie – architekci Śląska Podczas imienin ojca cały świat architektoniczny meldował się u nas w domu. Mam poczucie, że wtedy w ogóle środowisko katowickie to była jedna wielka architektoniczna rodzina. To była integralna część naszego życia, zgodnie z powiedzeniem, że architektura to nie zawód, tylko los, styl życia – o tradycjach architektonicznych, Śląsku i umiejętności współpracy Tomasz Żylski rozmawia z przedstawicielami trzech pokoleń rodziny Frantów: Aleksandrem, Piotrem, Anną i Maciejem.
Polskie realizacje w konkursie o EU Mies Award Od Bramy do Miasta Zmarłych Loeglera po Wydział Radia i Telewizji w Katowicach BAAS Arquitectura, Grupa 5 Architekci i Małeccy Biuro Projektowe.
Złoty Wawrzyn Olimpijski dla Biura Projektów Lewicki Łatak Polski Komitet Olimpijski po raz kolejny przyznał nagrody za wybitne osiągnięcia kształtujące humanistyczne wartości sportu. Wśród laureatów Biuro Projektów Lewicki Łatak, PSBA i InoonI oraz eM4. Pracownia Architektury. Brataniec.
Architektura Roku Województwa Śląskiego 2021 – wyniki konkursu Znamy wyniki konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego 2021 organizowanego przez katowicki SARP we współpracy ze Śląską Okręgową Izbą Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Grand Prix dla siedziby firmy EXG w Częstochowie projektu OVO Grąbczewscy Architekci!
Nagroda Roku SARP 2021 – znamy zwycięzców! 8 października poznaliśmy laureatów 38. edycji konkursu o Nagrodę Roku SARP 2021. Jury przyznało nagrody w siedmiu kategoriach. Grand Prix dla Browarów Warszawskich.
Nagroda POLITYKI 2021 dla eM4. Pracowni Architektury. Brataniec Grand Prix Nagrody Architektonicznej POLITYKI 2021 przypadło krakowskiej eM4. Pracowni Architektury. Brataniec. za realizację Pawilonu Edukacyjnego „Kamień” na Golędzinowie.
SARP nagradza. Wręczenie Honorowej Nagrody SARP 2020 i medali Bene Merentibus 2020 W 2020 roku Honorową Nagrodą SARP wyróżniono wrocławskiego architekta Zbigniewa Maćkowa. Uroczystość wręczenia nagrody, połączona z otwarciem wystawy dorobku laureata, odbyła się 28 maja 2021 roku w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie. Podczas spotkania tradycyjnie przyznane zostały również medale SARP Bene Merentibus.