Architektura MuratorKonkursyKonkurs architektoniczny Polskiego Związku Przemysłu Oświetleniowego: wpływ światła na funkcję i formę budynków mieszkalnych

Konkurs architektoniczny Polskiego Związku Przemysłu Oświetleniowego: wpływ światła na funkcję i formę budynków mieszkalnych

Pierwsza edycja konkursu architektonicznego Rytm światła a sposób formowania przestrzeni mieszkalnych została rozstrzygnięta 12 marca 2013 roku podczas Międzynarodowych Targów ŚWIATŁO 2013 w Warszawie w ramach konferencji Architektura – Światło – Przestrzeń. Zadanie projektowe wymagało analizy powiązań światła z funkcją i formą budynków mieszkalnych oraz zaprezentowania procesu projektowego

Celem ogłoszonego przez Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego konkursu architektonicznego była analiza wpływu światła naturalnego i sztucznego na życie człowieka, a następnie odzwierciedlenie tego wpływu w kształtowaniu różnych form zabudowy mieszkaniowej. Funkcję współorganizatorów konkursu pełniły: Studio Autorskie Goczołowie Architekci, Pracownia OVO Grąbczewscy Architekci, Agencja SOMA - organizator Targów ŚWIATŁO 2013.

Jury konkursu architektonicznego Rytm światła a sposób formowania przestrzeni mieszkalnych
arch. Ryszard Jurkowski - Pracownia AIR Jurkowscy Architekci
Marek Orłowski – Prezes Polskiego Związku Przemysłu Oświetleniowego
arch. Oskar Grąbczewski – Pracownia OVO Grąbczewscy Architekci – Przewodniczący Jury
arch. Beata Goczoł – Pracownia Goczołowie Architekci Studio Autorskie
arch. Przemo Łukasik - Pracownia Medusagroup
Komisja konkursowa przyznała I nagrodę, dwie równorzędne II nagrody oraz dwa równorzędne wyróżnienia.

I nagroda w konkursie architektonicznym Rytm światła a sposób formowania przestrzeni mieszkalnych
Autor: Marcin Szewczyk
Opinia jury
Praca zauważyła bardzo konkretny problem skierowanych na południe ślepych ścian szczytowych w istniejących blokach mieszkalnych, realizowanych w technologii wielkopłytowej i zaproponowała bardzo zręczne rozwiązanie polegające na dobudowaniu do tych ścian, w najlepiej doświetlonej części budynku ponad standardowych mieszkań stanowiących uatrakcyjnienie całego budynku. Pomysł został prosto i konsekwentnie rozwiązany oraz bardzo dobrze pokazany. Mimo pewnych wątpliwości, związanych np. z dobudowaniem do istniejącego budynku windy samochodowej umożliwiającej wjazd na każde piętro dobudowy, praca najlepiej ze wszystkich połączyła nowatorstwo i oryginalność wizji z realizmem obserwacji i przekonywającym warsztatem architektonicznym.


Marcin Szewczyk, projekt wykorzystania ścian szczytowych w blokach mieszkalnych
Marcin Szewczyk, projekt wykorzystania ścian szczytowych w blokach mieszkalnych

II nagroda w konkursie architektonicznym Rytm światła a sposób formowania przestrzeni mieszkalnych
Autor: Karolina Bartnicka
Z opinii jury
Nagroda przyznana została  za pomysł ruchomej, perforowanej obudowy modernistycznego, szklanego modułu zabudowy jednorodzinnej pozwalającej na regulację natężenia i charakteru światła i stwarzającej ciekawą przestrzeń pośrednią pomiędzy domem a jego zewnętrzem. Praca jest przejrzysta, prosta i mimo braku detali rozwiązania mogłaby być podstawą do dalszego rozwinięcia i urealnienia. Na uwagę zasługuje udane wpisanie skromnej formy obiektu w krajobraz.

Karolina Bartnicka, II nagroda w konkursie Rytm światła a sposób formowania przestrzeni mieszkalnych
Karolina Bartnicka, II nagroda w konkursie Rytm światła a sposób formowania przestrzeni mieszkalnych

II nagroda w konkursie architektonicznym Rytm światła a sposób formowania przestrzeni mieszkalnych
Autorzy: Magdalena Jakubiuk, Remigiusz Miszczak
Z opinii jury
Praca zawiera szereg ciekawych przemyśleń dotyczących braku właściwego naświetlenia w istniejących przykładach zabudowy wielorodzinnej i prezentuje koncepcyjny model budynku składającego się z ruchomych modułów mieszkalnych zmieniających swoje położenie w zależności od ruchu słońca i potrzeb mieszkańców – rytm światła wpływa tu bezpośrednio na architektoniczny kształt budynku. Jako jedna z nielicznych praca analizuje też światło sztuczne jako element kształtujący zarówno wnętrze jak i zewnętrze budynku w nocy.

II nagroda w konkursie architektonicznym Rytm Światła... Autorzy: Magdalena Jakubik, Remigiusz Miszczak
II nagroda w konkursie architektonicznym Rytm Światła... Autorzy: Magdalena Jakubik, Remigiusz Miszczak

Wyróżnienie w konkursie architektonicznym Rytm światła a sposób formowania przestrzeni mieszkalnych
Autorki: Agnieszka Pałtynowicz, Karolina Skoneczna
Opinia jury
Nagroda przyznana (...) za ciekawą próbę stworzenia domu jednorodzinnego „podążającego za słońcem”. Uznanie jury zyskała wrażliwie kształtowana elewacja z przesłonami inspirowanymi biologiczną geometrią liści. W opinii jury praca byłaby lepsza i  bardziej realna, gdyby autorzy wykorzystali możliwość ruchu, rozsuwania i zsuwania tej właśnie przesłony zamiast ruchu obrotowego całego domu.

Dom podążający za słońcem. Autorki: Agnieszka Pałtynowicz, Karolina Skoneczna
Dom podążający za słońcem. Autorki: Agnieszka Pałtynowicz, Karolina Skoneczna

Wyróżnienie w konkursie architektonicznym Rytm światła a sposób formowania przestrzeni mieszkalnych
Autorka: Agnieszka Adamska
Opinia jury
Nagroda przyznana (...) za próbę wprowadzenia charakterystycznego elementu doświetlającego do standardowej zabudowy szeregowej. Jury doceniło realizm tej pracy i zmierzenie się z często spotykanym problemem braku właściwego doświetlenia wnętrz przy dużej gęstości zabudowy jednorodzinnej.

Doświetlenie budynków w zabudowie szeregowej. Autorka: Agnieszka Adamska
Doświetlenie budynków w zabudowie szeregowej. Autorka: Agnieszka Adamska
Konkurs na projekt hali i głównego stadionu warszawskiej Skry Nowoczesna hala sportowa i stadion lekkoatletyczny powstaną w ramach II etapu modernizacji Ośrodka Wawelska, czyli dawnej Skry. Władze Warszawy ogłaszają konkurs na wykonanie koncepcji architektoniczno-budowlanej obu obiektów.
Zielone Tarasy Kultury: wyniki konkursu na zagospodarowanie parku 18 Marca i skweru Pionierów w Kołobrzegu Władze Kołobrzegu we współpracy z koszalińskim oddziałem SARP rozstrzygnęły konkurs na nowe zagospodarowanie dwóch przestrzeni publicznych w centrum miasta: parku 18 Marca i skweru Pionierów. Zwyciężyła warszawska pracownia JAZ+Architekci.
Konkurs na projekt strzelnicy golfowej na Mazurach Spółka Universe Properties Group, właściciel kompleksu Masurian Yacht & Golf Resort powstającego między Giżyckiem a Węgorzewem, ogłosiła konkurs na projekt strzelnicy golfowej wraz z budynkiem klubowym i zapleczem gastronomicznym.
Konkurs na siedzibę Wydziału Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie planuje budowę nowej siedziby Wydziału Informatyki. Właśnie ogłosił konkurs na jej projekt. W jury m.in. architekci Maciej Miłobędzki, Karol Barcz, Piotr Śmierzewski, Karol Nieradka i Grzegorz Wojtkun.
Konkurs na projekt zagospodarowania dwuhektarowego terenu w centrum Jeleniej Góry W ścisłym centrum Jeleniej Góry powstać ma nowoczesne targowisko z zielenią i atrakcyjnym terenem rekreacyjnym. Władze miasta właśnie ogłosiły konkurs na projekt nowego zagospodarowania blisko dwuhektarowego obszaru w śródmieściu.
Konkurs na projekt wystawy w Muzeum Bitwy Warszawskiej Muzeum Wojska Polskiego ogłosiło rekomendowany przez SARP konkurs na projekt ekspozycji stałej nowo powstającego Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Składanie wniosków do 28 listopada.