Architektura MuratorKonkursyKonkurs architektoniczny Polskiego Związku Przemysłu Oświetleniowego: wpływ światła na funkcję i formę budynków mieszkalnych

Konkurs architektoniczny Polskiego Związku Przemysłu Oświetleniowego: wpływ światła na funkcję i formę budynków mieszkalnych

Pierwsza edycja konkursu architektonicznego Rytm światła a sposób formowania przestrzeni mieszkalnych została rozstrzygnięta 12 marca 2013 roku podczas Międzynarodowych Targów ŚWIATŁO 2013 w Warszawie w ramach konferencji Architektura – Światło – Przestrzeń. Zadanie projektowe wymagało analizy powiązań światła z funkcją i formą budynków mieszkalnych oraz zaprezentowania procesu projektowego

Celem ogłoszonego przez Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego konkursu architektonicznego była analiza wpływu światła naturalnego i sztucznego na życie człowieka, a następnie odzwierciedlenie tego wpływu w kształtowaniu różnych form zabudowy mieszkaniowej. Funkcję współorganizatorów konkursu pełniły: Studio Autorskie Goczołowie Architekci, Pracownia OVO Grąbczewscy Architekci, Agencja SOMA - organizator Targów ŚWIATŁO 2013.

Jury konkursu architektonicznego Rytm światła a sposób formowania przestrzeni mieszkalnych
arch. Ryszard Jurkowski - Pracownia AIR Jurkowscy Architekci
Marek Orłowski – Prezes Polskiego Związku Przemysłu Oświetleniowego
arch. Oskar Grąbczewski – Pracownia OVO Grąbczewscy Architekci – Przewodniczący Jury
arch. Beata Goczoł – Pracownia Goczołowie Architekci Studio Autorskie
arch. Przemo Łukasik - Pracownia Medusagroup
Komisja konkursowa przyznała I nagrodę, dwie równorzędne II nagrody oraz dwa równorzędne wyróżnienia.

I nagroda w konkursie architektonicznym Rytm światła a sposób formowania przestrzeni mieszkalnych
Autor: Marcin Szewczyk
Opinia jury
Praca zauważyła bardzo konkretny problem skierowanych na południe ślepych ścian szczytowych w istniejących blokach mieszkalnych, realizowanych w technologii wielkopłytowej i zaproponowała bardzo zręczne rozwiązanie polegające na dobudowaniu do tych ścian, w najlepiej doświetlonej części budynku ponad standardowych mieszkań stanowiących uatrakcyjnienie całego budynku. Pomysł został prosto i konsekwentnie rozwiązany oraz bardzo dobrze pokazany. Mimo pewnych wątpliwości, związanych np. z dobudowaniem do istniejącego budynku windy samochodowej umożliwiającej wjazd na każde piętro dobudowy, praca najlepiej ze wszystkich połączyła nowatorstwo i oryginalność wizji z realizmem obserwacji i przekonywającym warsztatem architektonicznym.


Marcin Szewczyk, projekt wykorzystania ścian szczytowych w blokach mieszkalnych
Marcin Szewczyk, projekt wykorzystania ścian szczytowych w blokach mieszkalnych

II nagroda w konkursie architektonicznym Rytm światła a sposób formowania przestrzeni mieszkalnych
Autor: Karolina Bartnicka
Z opinii jury
Nagroda przyznana została  za pomysł ruchomej, perforowanej obudowy modernistycznego, szklanego modułu zabudowy jednorodzinnej pozwalającej na regulację natężenia i charakteru światła i stwarzającej ciekawą przestrzeń pośrednią pomiędzy domem a jego zewnętrzem. Praca jest przejrzysta, prosta i mimo braku detali rozwiązania mogłaby być podstawą do dalszego rozwinięcia i urealnienia. Na uwagę zasługuje udane wpisanie skromnej formy obiektu w krajobraz.

Karolina Bartnicka, II nagroda w konkursie Rytm światła a sposób formowania przestrzeni mieszkalnych
Karolina Bartnicka, II nagroda w konkursie Rytm światła a sposób formowania przestrzeni mieszkalnych

II nagroda w konkursie architektonicznym Rytm światła a sposób formowania przestrzeni mieszkalnych
Autorzy: Magdalena Jakubiuk, Remigiusz Miszczak
Z opinii jury
Praca zawiera szereg ciekawych przemyśleń dotyczących braku właściwego naświetlenia w istniejących przykładach zabudowy wielorodzinnej i prezentuje koncepcyjny model budynku składającego się z ruchomych modułów mieszkalnych zmieniających swoje położenie w zależności od ruchu słońca i potrzeb mieszkańców – rytm światła wpływa tu bezpośrednio na architektoniczny kształt budynku. Jako jedna z nielicznych praca analizuje też światło sztuczne jako element kształtujący zarówno wnętrze jak i zewnętrze budynku w nocy.

II nagroda w konkursie architektonicznym Rytm Światła... Autorzy: Magdalena Jakubik, Remigiusz Miszczak
II nagroda w konkursie architektonicznym Rytm Światła... Autorzy: Magdalena Jakubik, Remigiusz Miszczak

Wyróżnienie w konkursie architektonicznym Rytm światła a sposób formowania przestrzeni mieszkalnych
Autorki: Agnieszka Pałtynowicz, Karolina Skoneczna
Opinia jury
Nagroda przyznana (...) za ciekawą próbę stworzenia domu jednorodzinnego „podążającego za słońcem”. Uznanie jury zyskała wrażliwie kształtowana elewacja z przesłonami inspirowanymi biologiczną geometrią liści. W opinii jury praca byłaby lepsza i  bardziej realna, gdyby autorzy wykorzystali możliwość ruchu, rozsuwania i zsuwania tej właśnie przesłony zamiast ruchu obrotowego całego domu.

Dom podążający za słońcem. Autorki: Agnieszka Pałtynowicz, Karolina Skoneczna
Dom podążający za słońcem. Autorki: Agnieszka Pałtynowicz, Karolina Skoneczna

Wyróżnienie w konkursie architektonicznym Rytm światła a sposób formowania przestrzeni mieszkalnych
Autorka: Agnieszka Adamska
Opinia jury
Nagroda przyznana (...) za próbę wprowadzenia charakterystycznego elementu doświetlającego do standardowej zabudowy szeregowej. Jury doceniło realizm tej pracy i zmierzenie się z często spotykanym problemem braku właściwego doświetlenia wnętrz przy dużej gęstości zabudowy jednorodzinnej.

Doświetlenie budynków w zabudowie szeregowej. Autorka: Agnieszka Adamska
Doświetlenie budynków w zabudowie szeregowej. Autorka: Agnieszka Adamska
Plac Wolności w Poznaniu: wyniki konkursu Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję tymczasowego zagospodarowania placu Wolności w Poznaniu. Za najbardziej elastyczną propozycję uznano projekt biura UGO Architecture. Prezentujemy wszystkie prace nadesłane na konkurs.
Konkurs KOŁO 2021: rusza 22. edycja konkursu KOŁO na projekt łazienki Od ponad dwudziestu lat pod marką KOŁO organizowany jest konkurs na projekt toalety publicznej skierowany do studentów architektury i młodych projektantów. Dzięki inicjatywie dotychczas udało się zbudować cztery obiekty – w Kazimierzu, Warszawie, Krakowie i Płocku.
Teatr Zagłębia w Sosnowcu: konkurs na rozbudowę zabytkowej siedziby Teatru Zagłębia Teatr Zagłębia i katowicki oddział SARP ogłaszają konkurs na rozbudowę i modernizację zabytkowej siedziby placówki w samym centrum Sosnowca.
Nowy Ratusz w Łodzi: wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt nowej siedziby Urzędu Miasta Łodzi. Zwyciężyło konsorcjum biur Draft, Lumioo, Projekt Officyna i AMP. Jak zapowiada Hanna Zdanowska, nowy ratusz będzie realizowany w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Prezentujemy wszytskie prace nagrodzone i nadesłane na konkurs.
Gmach prokuratury w Katowicach: wyniki konkursu Katowicki SARP rozstrzygnął konkurs na nową siedzibę prokuratury. Gmach, mieszczący siedem różnych instytucji, zaplanowano w Załężu, między Drogową Trasą Średnicową a zborem zielonoświątkowców.
Polskie tamaga studio w finale konkursu LAGI 2020 Fly Ranch Mateusz Góra i Agata Gryszkiewicz z tamaga studio znaleźli się wśród 10 finalistów konkursu LAGI 2020 Fly Ranch na projekt pawilonu służącego uczestnikom słynnego festiwalu Burning Man w Nevadzie!