Konkurs KOŁO 2020 – startuje nowa edycja popularnego konkursu dla studentów i młodych architektów

i

Autor: Archiwum Architektury Pałac na Wodzie, proj. Dominik Merlini, Jan Chrystian Kamsetzer, 1689, organizatorzy konkursu KOŁO 2020 dołożą starań, aby budynek toalety na terenie Łazienek udało się zrealizować; fot. Roman Eugeniusz/CC BY-SA 3.0

Konkurs KOŁO 2020 – startuje nowa edycja popularnego konkursu dla studentów i młodych architektów

2020-03-24 14:14

Zadaniem w konkursie KOŁO 2020 jest zaprojektowanie toalety publicznej w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Nagrodą, poza wyjątkową szansą realizacji własnego pomysłu na terenie historycznej rezydencji króla Stanisława Augusta, jest 19 tys. złotych!

To już 22. edycja cyklicznego konkursu KOŁO, skierowanego do studentów i młodych architektów. Choć w założeniu ma on charakter ideowy, dzięki zaangażowaniu firmy, która za każdym razem dba o dobór sędziów i przemyślaną lokalizację, a ponadto oferuje wyposażenie i pomoc w realizacji, dotychczas udało się już zbudować cztery obiekty – w Kazimierzu, Warszawie („A-m” 06/2014), Krakowie i Płocku. Tym razem zadaniem uczestników będzie zaprojektowanie budynku toalety publicznej na terenie Łazienek Królewskich w Warszawie.

Czytaj też: Miejska toaleta w Płocku |

Konkurs KOŁO pod patronatem Dominika Merliniego

Tegoroczny konkurs KOŁO przebiega pod hasłem Koncept Merliniego. Organizatorzy, firma Geberit i Muzeum Łazienki Królewskie, chcą w ten sposób nawiązać do postaci Dominika Merliniego, nadwornego architekta króla Stanisława Augusta, mającego kluczowy wpływ na ostateczny kształt Łazienek. Możliwość zaprojektowania pawilonu na terenie dawnej królewskiej rezydencji to świetna okazja, by lepiej przyjrzeć się jego twórczości. Architekt był odpowiedzialny za powstanie takich klasycystycznych perełek, jak Pałac na Wyspie, Biały Dom czy Pałac Myślewicki. Głównym wyzwaniem dla uczestników będzie więc połączenie tradycji z nowoczesnością oraz pamięci o historii i poszanowaniu wartości zabytków z kreatywną swobodą. Dziedzictwo przeszłości nie powinno być traktowane jako bariera, lecz stać się nieocenionym źródłem inspiracji – tłumaczy Justyna Zborowska, menedżer ds. PR i reklamy w grupie Geberit, do której należy marka KOŁO. Warto zaznaczyć, że idea konkursu została zaakceptowana przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Konkurs KOŁO 2020 – startuje nowa edycja popularnego konkursu dla studentów i młodych architektów

i

Autor: Archiwum Architektury Przyszła lokalizacja toalety KOŁO 2020 – otoczenie oficyny Ermitażu w tzw. Łazienkach Północnych; fot. Paweł Czarnecki/materiały organizatora

Za potrzebą do Łazienek, czyli konkurs KOŁO 2020

Na lokalizację toalety wskazano teren w północno-wschodniej części Łazienek, w bezpośrednim sąsiedztwie ul. Myśliwieckiej i Agrykoli, w otoczeniu oficyny Ermitażu naprzeciwko ambasady Hiszpanii. Zadaniem uczestników jest zaprojektowanie budynku jednokondygnacyjnego, nawiązującego do charakteru założenia parkowo-pałacowego, ale jednocześnie nowoczesnego. Dopuszcza się na przykład przekrycie w formie dachu zielonego. W środku, oprócz oprócz toalety, należy przewidzieć specjalną strefę z biletomatami, informacyjny punkt samoobsługowy z ekranem dotykowym i stojakami na ulotki oraz niewielkie stanowisko sprzedaży. Pawilon powinien być dostępny dla wszystkich użytkowników, również osób z niepełnosprawnościami, osób starszych czy opiekunów z małymi dziećmi. Ponadto premiowane będzie wykorzystanie materiałów odnawialnych oraz przyjaznych dla środowiska, a także zaprojektowanie rozwiązań mających na celu zmianę nieekologicznych zachowań mieszkańców i turystów.W jury Konkursu KOŁO 2020 znaleźli się: prof. Ewa Kuryłowicz z Kuryłowicz & Associates, Robert Konieczny z KWK Promes, Marta Sękulska-Wrońska z WXCA, prezes warszawskiego oddziału SARP, Aleksandra Kozłowska, laureatka Konkursu KOŁO z 2018 roku, Przemysław Powalacz, prezes zarządu firmy Geberit, do której należy marka KOŁO, a także reprezentaci Muzeum Łazienkie Królewskie: Kamilla Pereta, główna konserwator, Dorota Knopp z działu inwestycji oraz Marzena Jaśczak z działu obsługi publiczności. Pula nagród wynosi blisko 50 tys. złotych. Składanie prac do 8 maja 2020 roku. Więcej informacji na stronie www.konkurskolo.pl.

Czytaj też: Wyniki konkursu na zadaszenie amfiteatru w Łazienkach |

Aby przybliżyć uczestnikom postać Dominika Merliniego, organizatorzy udostępnili wykład dr hab. Barbary Arciszewskiej z Instytutu Historii Sztuki UW, która opowiada m.in. o współpracy architekta ze Stanisławem Augustem, realizacjach, jakie w ten sposób powstały w Warszawie oraz kształceniu przez projektanta swoich następców.