Architektura MuratorKonkursyKonkurs na nowe zagospodarowanie centrum Mysłowic

Konkurs na nowe zagospodarowanie centrum Mysłowic

Trwa dwuetapowy konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej dla części terenów śródmiejskich w Mysłowicach. Organizatorzy poszukują śmiałych i wizjonerskich pomysłów, możliwych do realizacji w perspektywie 20-30 lat.

Konkurs na nowe zagospodarowanie centrum Mysłowic
Siedziba Urzędu Miasta Mysłowice; fot. serwis prasowy

Konkurs architektoniczny na zlecenie Zarządu Gospodarki Komunalnej w Mysłowicach organizuje katowicki SARP. Zadaniem uczestników jest zaproponowanie nowej wizji dla przeszło 25-hektarowego terenu znajdującego się w samym centrum miasta. Cały obszar ma formę klina wciśniętego pomiędzy dwie istotne bariery przestrzenne – wieloszynowe torowisko kolejowe oraz koryto rzeki Przemszy. Bariery te mocno ograniczają dostępność starego miasta, izolując mieszkańców. Pożądanym kierunkiem poszukiwań jest stworzenie nowych możliwości komunikacyjnych – zwłaszcza pieszym. Obecnie mieszkańcy „z zewnątrz” nie czują potrzeby przychodzenia do starego miasta, nie tylko z powodu braku atrakcji i celu, ale także właśnie z powodu braku połączenia. Z kolei mieszkańcy centrum zwracają uwagę na odcięcie od reszty miasta – czytamy w regulaminie.

Teren objęty konkursem stanowi dość zwarta tkanka miejska z zabudową kamienicową z oficynami. Obszar w znacznej części podlega ochronie konserwatorskiej, ale jak zastrzegają organizatorzy, rozwiązania śmiałe i wizjonerskie nie są wykluczone. Miasto chce realizować poszczególne pomysły w perspektywie 20-30 lat, zatem jest możliwa zarówno zmiana obowiązującego planu miejscowego, jaki i przebiegu ulic. Koncepcja ma stworzyć nowy szkielet centrum, czerpiąc z istniejących wartości, tradycji i przestrzeni, kształtując miasto nie w oderwaniu od jego tożsamości, lecz silnie akceptując potencjał i historię. Oczekuje się, że nowy pomysł na centrum tchnie życie w ten zdegradowany i opuszczony obszar, aby mieszkańcy Mysłowic byli dumni ze swojego miasta, identyfikowali się z nim, a same Mysłowice mogły tworzyć kulturalną i estetyczną konkurencję dla miast ościennych, w tym Katowic.  

W 12-osobowym jury pod przewodnictwem Jacka Krycha zasiadają architekci Piotr Śmierzewski, Marek Szeniawski, Ewa Szymańska-Sułkowska, Bogusław Bogacz, Andrzej Grzybowski, Kinga Racoń-Leja, Katarzyna Hodor i Judyta Rduch, a także Łukasz Konarzewski, Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Marta Jabłczyńska, sekretarz Miasta Mysłowice oraz Małgorzata Książek-Grelewicz, dyrektor Miejskiego Zarządu Gospodarki Komunalnej.

Pula nagród wynosi 60 tys. zł (I Nagroda – 20 tys. zł, II Nagroda –10 tys. zł oraz trzy wyróżnienia po 10 tys. zł). Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie upływa 17 czerwca, termin składania opracowań studialnych w I etapie: 6 września, składania prac w II etapie: 5 listopada. Ogłoszenie wyników planowane jest na 19 listopada. Więcej informacji na stronie www.sarp.katowice.pl.

Nowy budynek szpitala klinicznego w Otwocku: konkurs SARP Szpital Kliniczny im. prof. Adama Grucy w Otwocku oraz oddział warszawski SARP zapraszają do udziału w dwuetapowym konkursie architektonicznym na koncepcję nowego budynku placówki.
Pierwsze w Polsce osiedle z drewna: trwa konkurs architektoniczny Spółka Polskie Domy Drewniane ogłasza konkurs na projekt osiedla „Miasteczko Winna Góra” w Środzie Śląskiej. Ma to być pierwsze osiedle zrealizowane w technologii drewnianej w Polsce.
Autor: (Red.)
POiD Building Awards 2021: finaliści Poznaliśmy finalistów pierwszej edycji konkursu POiD Building Awards 2021 na najlepsze rozwiązania stolarki budowlanej w obiektach architektonicznych. Wśród docenionych w ten sposób realizacji znalazły się projekty takich pracowni jak medusa group, Grupa 5 Architekci, Goettsch Partners czy Kamiński Bojarowicz.
Międzynarodowy konkurs na projekt Litewskiego Muzeum Sztuki Stowarzyszenie Architektów Litewskich zaprasza do udziału w międzynarodowym konkursie na przebudowę Pałacu Radziwiłłów w Wilnie dla potrzeb Litewskiego Muzeum Sztuki.
Konkurs na projekt nowej wystawy polskiej w KL Auschwitz Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu ogłasza nowy konkurs na koncepcję plastyczną oraz architektoniczno-budowlaną wystawy„Polacy w KL Auschwitz. Mieszkańcy ziemi oświęcimskiej w czasie II wojny światowej”.
Konkurs na projekt pawilonów wzdłuż promenady nadmorskiej w Kołobrzegu Władze Kołobrzegu chcą uporządkować handel w strefie ochrony uzdrowiskowej. Właśnie ogłosiły rekomendowany przez SARP konkurs architektoniczny na projekt pawilonów gastronomiczno-handlowych wzdłuż nadmorskiej promenady.
Nowa klinika Instytutu Onkologii w Gliwicach: konkurs SARP Katowicki SARP zaprasza do udziału w dwuetapowym konkursie na projekt nowego budynku klinicznego gliwickiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie. Składanie wniosków do 14 czerwca!
Wyniki konkursu na projekt wystawy w Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego Pracownia plus3 architekci we współpracy z PL Studio Patryk Żurawski i Manufakturą Technologiczną zwyciężyła w konkursie na projekt wystawy stałej Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie.