Architektura MuratorKonkursyKonkurs na projekt 17-hektarowego parku w Sankt Petersburgu

Konkurs na projekt 17-hektarowego parku w Sankt Petersburgu

Międzynarodowa Unia Architektów, Strelka KB i władze Sankt Petersburga zapraszają do udziału w konkursie na projekt zupełnie nowego parku miejskiego nad Newą. Do II etapu zaproszonych zostanie 8 zespołów, z których każdy otrzyma 60 tys. dolarów na rozwinięcie swojej koncepcji.

Konkurs na projekt 17-hektarowego parku w Sankt Petersburgu

Teren objęty konkursem to ponad 17 hektarów w obrębie historycznego centrum Petersburga, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W odległości spaceru znajdują się najważniejsze zabytki miasta: Twierdza Pietropawłowska, kolumny rostralne na Wyspie Wasilewskiej, Ermitaż czy gmach Admiralicji. Zadaniem uczestników jest zaprojektowanie zupełnie nowego zagospodarowania tej przestrzeni, uwzględniającego życzenia mieszkańców, którzy widzieliby tam otwarte tereny zielone, lodowisko, ogród botaniczny, plenerową scenę, a także fontanny i założenia wodne.

Konkurs organizowany jest pod patronatem Międzynarodowej Unii Architektów (UIA). W 14-osobowym jury znaleźli się m.in. Didier Vancutsem, członek Rady Wykonawczej ISOCARP, Stefan Rotzler, architekt krajobrazu, przedstawiciel UIA, Giovanna Carnevali,  dyrektor wykonawcza ds. projektowania urbanistycznego w mieście NEOM w Arabii Saudyjskie i główny architekt Sankt Petersburga Władimir Grigorjew.

Zgłoszenia przyjmowane są do 15 stycznia 2020 roku. Jury na ich podstawie wyłoni osiem zespołów: 6 biur z doświadczeniem w projektowaniu podobnych założeń oraz 2 biura na wczesnym etapie kariery. Wszystkie otrzymają po 60 tys. dolarów na kontynuowanie prac. Ogłoszenie wyników nastąpi na początku czerwca. Zwycięzca konkursu otrzyma 50 tys. dolarów, zdobywca drugiej nagrody 30 tys. dolarów, a trzeciej – 20 tys. dolarów. Więcej informacji na oficjalnej stronie konkursu.

Park miejski w Starachowicach Historię tego miejsca czyta się nie tylko w napotykanych wzdłuż parkowych ścieżek tekstach, ale i w użytych do rewaloryzacji parku materiałach. O nowej realizacji eM4.Pracowni Architektury.Brataniec pisze Beata Gawryszewska.
Wyniki konkursu na projekt ogólnodostępnego parku w Wilanowie Poznaliśmy wyniki konkursu inwestorskiego na projekt parku miejskiego w Wilanowie, który firma Ceetrus Polska zorganizowała we współpracy z warszawskim oddziałem SARP. Wśród laureatów m.in. RS Architektura Krajobrazu, Jaz Plus Architekci, Kształtownia, Piotr Hardecki Architekt i Abies.
Wilanów Park: konkurs inwestorski na projekt ogólnodostępnego parku w Warszawie Firma Ceetrus Polska wraz z warszawskim oddziałem SARP zapraszają do udziału w otwartym konkursie na projekt parku miejskiego w Wilanowie. Koncepcja przeszło dwuhektarowego założenia zostanie wyłoniona w tzw. formule flamandzkiej.
Park na Podzamczu w Łęcznej Kiedyś kupiecka, dziś górnicza — gmina Łęczna odkrywa ruiny zapomnianej historii miasta. Dzięki środkom unijnym zrewaloryzowano ogród dawnego zespołu parkowo-pałacowego oraz zabezpieczono pozostałości zabudowań folwarcznych. O realizacji piszą Piotr Hardecki, Hubert Trammer i Tomasz Michalak, a o historii Podzamcza Tomasz Żylski.
Nowy warszawski park. Rozstrzygnięcie konkursu Zwycięski projekt parku im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK na Ursynowie wykonało krakowskie biuro eM4. Nowe miejsce rekreacji warszawiaków będzie miało ekologiczny, naturalny charakter - bujną roślinność oraz małą architekturę z naturalnych materiałów.
Park krajobrazowy w Xingyi Międzynarodowe konsorcjum, w którego skład wchodzą trzy młode biura architektoniczne z Warszawy, Lublina i Poznania, zwyciężyło w konkursie na projekt parku krajobrazowego w Xingyi w południowo-zachodniej części Chin.