Architektura MuratorKonkursyKonkurs na projekt 17-hektarowego parku w Sankt Petersburgu

Konkurs na projekt 17-hektarowego parku w Sankt Petersburgu

Międzynarodowa Unia Architektów, Strelka KB i władze Sankt Petersburga zapraszają do udziału w konkursie na projekt zupełnie nowego parku miejskiego nad Newą. Do II etapu zaproszonych zostanie 8 zespołów, z których każdy otrzyma 60 tys. dolarów na rozwinięcie swojej koncepcji.

Konkurs na projekt 17-hektarowego parku w Sankt Petersburgu

Teren objęty konkursem to ponad 17 hektarów w obrębie historycznego centrum Petersburga, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W odległości spaceru znajdują się najważniejsze zabytki miasta: Twierdza Pietropawłowska, kolumny rostralne na Wyspie Wasilewskiej, Ermitaż czy gmach Admiralicji. Zadaniem uczestników jest zaprojektowanie zupełnie nowego zagospodarowania tej przestrzeni, uwzględniającego życzenia mieszkańców, którzy widzieliby tam otwarte tereny zielone, lodowisko, ogród botaniczny, plenerową scenę, a także fontanny i założenia wodne.

Konkurs organizowany jest pod patronatem Międzynarodowej Unii Architektów (UIA). W 14-osobowym jury znaleźli się m.in. Didier Vancutsem, członek Rady Wykonawczej ISOCARP, Stefan Rotzler, architekt krajobrazu, przedstawiciel UIA, Giovanna Carnevali,  dyrektor wykonawcza ds. projektowania urbanistycznego w mieście NEOM w Arabii Saudyjskie i główny architekt Sankt Petersburga Władimir Grigorjew.

Zgłoszenia przyjmowane są do 15 stycznia 2020 roku. Jury na ich podstawie wyłoni osiem zespołów: 6 biur z doświadczeniem w projektowaniu podobnych założeń oraz 2 biura na wczesnym etapie kariery. Wszystkie otrzymają po 60 tys. dolarów na kontynuowanie prac. Ogłoszenie wyników nastąpi na początku czerwca. Zwycięzca konkursu otrzyma 50 tys. dolarów, zdobywca drugiej nagrody 30 tys. dolarów, a trzeciej – 20 tys. dolarów. Więcej informacji na oficjalnej stronie konkursu.

Muzeum Fotografii: konkurs na projekt wystawy w Muzeum Fotografii w Krakowie Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza do udziału w konkursie na opracowanie koncepcji plastyczno-przestrzennej wystawy głównej w swojej nowej siedzibie.
CLIMATE CHANGE Travel Grants 2020 Berlińskie studio architektoniczne GRAFT we współpracy z niemiecką polityk Marianne Birthler ogłosiło konkurs o dwa granty na podróż studialną lub badania dotyczące zmian klimatu i ich konsekwencji dla środowiska zbudowanego.
Pomnik Bitwy Warszawskiej: konkurs architektoniczny Władze stolicy ogłosiły konkurs architektoniczno-rzeźbiarski na projekt pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Wyboru laureata dokona 20-osobowe jury, w którego skład weszli m.in. architekci, historycy i artyści, a także przedstawiciele rządu i władz miasta. Składanie wniosków do 31 grudnia.
Gminy powalczą o tytuł Eco-Miasta Samorządy są siłą napędową wdrażania zasad zrównoważonego rozwoju. W obliczu wyzwań, jakie stwarza globalny kryzys ekologiczny, rusza nowa edycja konkursu Eco–Miasto organizowanego przez ambasadę Francji w Polsce, Centrum UNEP/GRID-Warszawa i internetowy dziennik „Teraz Środowisko”. Zgłoszenia można wysyłać do końca stycznia 2020 roku.
Konkurs na przebudowę Domu Turystycznego w Warszawie Dawny Dom Turystyczny przy placu Starynkiewicza, mieszczący po wojnie redakcje „Trybuny Ludu” i „Rzeczpospolitej”, czeka przebudowa. Na projekt modernizacji władze miasta ogłosiły właśnie konkurs architektoniczny.
Drewno w Architekturze 2019 – wyniki konkursu Rozstrzygnięto drugą edycję ogólnopolskiego konkursu na najlepsze projekty magisterskie, w których ukazane zostały walory drewna. Nagrody przyznano zarówno autorom, jak i promotorom prac.