Architektura MuratorKonkursyKonkurs na projekt kładki i wieży widokowej w Augustowie

Konkurs na projekt kładki i wieży widokowej w Augustowie

Trwa konkurs na projekt kładki pieszo-rowerowej nad rzeką Nettą w Augustowie. Zadaniem uczestników jest też zaproponowanie wieży widokowej z tężnią i parkiem ekologicznym.

Konkurs na projekt kładki i wieży widokowej w Augustowie
Fragment tereny objętego konkursem na projekt kładki i wieży widokowej w Augustowie; fot. materiały konkursowe

Władze Augustowa organizują konkurs architektoniczny na projekt kładki pieszo-rowerowej zlokalizowanej w miejscu wypływu rzeki Netty z jeziora Necko. Zadaniem uczestników jest też opracowanie zagospodarowania terenu wraz z systemem ciągów komunikacyjnych łączących przeprawę z pobliską plażą i ul. Nad Nettą oraz zaprojektowanie wieży widokowej z tężnią i parkiem ekologicznym.

Na spodzie kładki, od strony dzielnicy Borki, należy zaprojektować trybuny z widokiem na jezioro. Pod kładką, nad taflą wody, należy zlokalizować miejsca w formie trybuny na kilkadziesiąt osób. Należy przy tym pamiętać, aby lokalizacja trybun nie zakłócała szlaku żeglownego – czytamy w regulaminie.

Planowana wieża powinna mieć 35 metrów wysokości, przy czym zaznaczono też, że z obiektu musi być zapewniony widok na wszystkie augustowskie jeziora. Dodatkowo konstrukcję należy wyposażyć w windę i miejsca siedzące, tak aby możliwe było oglądanie otoczenia we wszystkich kierunkach, a na najniższej kondygnacji umiejscowić tężnię bądź inhalatorium.

W siedmioosobowym jury zasiadają architekci Wojciech Rafałko (przewodniczący), Paweł Kotwica, Magdalena Kotwica i Cezary Gierszewski, a także Magdalena Sokołowska, Tomasz Dobkowski i Emilia Wierzbicka. Funkcję sekretarza pełnić będzie Bartosz Cichy. Pula nagród wynosi. Za zajęcie pierwszego miejsca przewidziano 30 tys. zł i zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki, za zajęcie miejsca drugiego 20 tys. zł, a za miejsce trzecie – 10 tys. zł. 

Prace można składać do 1 lutego 2022 roku. Więcej informacji oraz regulamin na stronie bip.um.augustow.pl.

Baza kajakarska w Augustowie: ośrodek sportów wodnych nad Nettą
Baza kajakarska w Augustowie: ośrodek sportów wodnych nad Nettą Baza kajakarska w Augustowie została oddana do użytku jesienią ubiegłego roku. Nowy ośrodek sportów wodnych stanął przy zachodnim brzegu rzeki Netty według projektu młodych architektów z pracowni PSBA i INOONI.

Kładka w Zagórzu Śląskim projektu pracowni isba i Mosty – Wrocław Po trzynastu latach od powstania pierwszej koncepcji oddano do użytku kładkę dla pieszych nad Jeziorem Bystrzyckim w Zagórzu Śląskim. Za projekt przeprawy odpowiada isba Grupa Projektowa i firma Mosty – Wrocław.
Węzeł szczęścia – piesza kładka projektu holenderskiej pracowni NEXT architects Blisko 200-metrowy pieszy most połączył dwie części miasta Changsha w środkowych Chinach, rozdzielone rzeką i wielopasmową arterią. Projekt przeprawy wyłoniono w konkursie z 2013 roku.
Autor: Piotr Prus
Konkurs TEORIA i stypendium PRAKTYKA 2022 w nowej formule Fundacja im. Stefana Kuryłowicza ogłasza nabór zgłoszeń do IX edycji Konkursu TEORIA i Stypendium PRAKTYKA 2022. Jak co roku wybrany zostanie najciekawszy tekst teoretyczny dotyczący relacji architektury i kultury oraz najlepszy architektoniczny pomysł na poprawę jakości przestrzeni publicznej. Weryfikacja uczestników do Stypendium PRAKTYKA po raz pierwszy odbędzie się w trzech etapach i połączona zostanie z dwudniowymi warsztatami.
BDR Architekci z nagrodą w konkursie na przebudowę Pałacu Radziwiłłów w Wilnie Poznaliśmy wyniki międzynarodowego konkursu na przebudowę Pałacu Radziwiłłów w Wilnie dla potrzeb Litewskiego Muzeum Sztuki. Trzecie miejsce zajęła pracownia BDR Architekci z Warszawy. Dostrzeżono też koncepcję biura WXCA.
Rozstrzygnięcie konkursu Drewno w Architekturze 2021 Rozstrzygnięto kolejną edycję ogólnopolskiego konkursu na najlepsze prace magisterskie, w których ukazane zostały walory drewna. Pierwszą nagrodę zdobył Michał Kołodziej z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej za projekt rewitalizacji dawnej dzielnicy żydowskiej w Przedborzu.
Nagrody Salonu Architektury 2021 W tym roku do konkursu o nagrody Salonu Architektury zgłoszono 21 realizacji. Zwycięzcą został obiekt sakralny autorstwa Jakuba Turbasy i Bartłomieja Pyrzyka. Statuetki zostały wręczone podczas drugiego dnia Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie.
International VELUX Award 2022: konkurs dla studentów architektury Rozpoczęła się 10., jubileuszowa edycja międzynarodowego konkursu International VELUX Award 2022 organizowanego przez firmę VELUX we współpracy z Międzynarodową Unią Architektów. Pula nagród wynosi 30 tys. euro.
Wzorcowy dom dla Śląska – wyniki konkursu Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z katowickim oddziałem SARP rozstrzygnął konkurs na projekt modelowego domu jednorodzinnego dla terenów wiejskich i podmiejskich województwa śląskiego. Nagrodzone i wyróżnione projekty będą przeznaczone do sprzedaży i ukażą się w specjalnej pokonkursowej publikacji. „Architektura-murator” jest partnerem medialnym tej inicjatywy.