Architektura MuratorKonkursyKonkurs na zagospodarowanie terenów przy Roosevelta w Poznaniu

Konkurs na zagospodarowanie terenów przy Roosevelta w Poznaniu

Trwa dwuetapowy konkurs na projekt zagospodarowania terenów przy ulicy Roosevelta w Poznaniu. W skład zespołu projektowego muszą wejść nie tylko architekci, ale też urbaniści. Składanie wniosków do 28 października.

Konkurs na zagospodarowanie terenów przy Roosevelta w Poznaniu
Logotyp konkursu na projekt zagospodarowania terenów przy ulicy Roosevelta w Poznaniu

Miasto Poznań ogłosiło konkurs architektoniczny na zagospodarowanie 13-hektarowego terenu przy ul. Roosevelta. Obszar ten od północy sąsiaduje z ul. Poznańską i Libelta, od wschodu z zabudową przy ul. Noskowskiego, od południa z Mostem Uniwersyteckim i ul. Bukowską, a od zachodu z osiedlem Jeżyce. To ścisłe centrum miasta, objęte ochroną konserwatorską. Jak czytamy w regulaminie, teren przez lata przeznaczony był pod komunikację kolejową i kołową, stanowiąc wyraźną granicę, początkowo pomiędzy miastem a otaczającymi wsiami, a wraz z rozwojem Poznania pomiędzy jego dwiema dzielnicami. W XXI wieku na części obszaru zlikwidowano szerokie tory odstawcze i wprowadzono trasę Poznańskiego Szybkiego Tramwaju, uzyskując wolną przestrzeń, która jednak wciąż jest dla mieszkańców niedostępna.

Czytaj też: Nagroda Quadro – najlepsze realizacje Poznania 2021 |

Zadaniem uczestników jest zaproponowanie założenia, które połączyłoby Stare Miasto i Jeżyce, a jednocześnie ukazało potencjał tego terenu. W granicach objętych opracowaniem konkursowym wyznaczono dwa pola inwestycyjne, na których ma powstać zabudowa kubaturowa. Projektowane rozwiązanie powinno brać pod uwagę zabytkowe sąsiedztwo po wschodniej i zachodniej stronie torów kolejowych. Z uwagi na liczne ograniczenia wynikające ze zlokalizowanych tam obiektów infrastruktury technicznej musi zarazem uwzględniać rentowność planowanych inwestycji – informują organizatorzy.

W 9-osobowym jury znaleźli się architekci Zbigniew Maćków (przewodniczący), Piotr Sobczak, architekt miasta Poznania, Krzysztof Frąckowiak i Joanna Kapturczak, a także Joanna Bielawska-Pałczyńska, miejska konserwator zabytków, Adam Kijowski z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Poznaniu, Michał Kondella z Rada Osiedla Stare Miasto, Filip Schmidt z Rady Osiedla Jeżyce oraz Aneta Tomczak z Towarzystwa Urbanistów Polskich. Funkcję sekretarza konkursu pełni Katarzyna Andrzejewska.

Pula nagród wynosi 60 tys. zł. Za zajęcie pierwszego miejsca zaplanowano 30 tys. zł, za miejsce drugie – 20 tys. zł, a za trzecie – 10 tys. zł. Jednocześnie dla uczestników zakwalifikowanych do drugiego etapu przewidziano wynagrodzenie w wysokości co najmniej 10 tys. zł. Konkurs na zagospodarowanie terenów przy Roosevelta w Poznaniu uzyskał rekomendację lokalnego oddziału SARP.

Ostateczny termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie mija 28 października, termin składania opracowań studialnych – 25 listopada, a składania prac konkursowych 2 lutego 2022 roku. Ogłoszenie wyników odbędzie się 18 lutego. Więcej informacji oraz regulamin na www.poznan.pl.

Warto dodać, że konkursowi towarzyszy także konkurs skierowany do studentów architektury, urbanistyki i gospodarki przestrzennej. Zadanie, jakie postawiono przed uczestnikami jest takie samo, termin składania zgłoszeń upływa jednak dopiero 2 listopada.

Czytaj też: Tereny przy Roosevelta w Poznaniu: konkurs studencki |

Zobacz film prezentujący teren objęty konkursem Roosevelta w Poznaniu

Autor: Piotr Prus
Konkurs na projekt hali i głównego stadionu warszawskiej Skry Nowoczesna hala sportowa i stadion lekkoatletyczny powstaną w ramach II etapu modernizacji Ośrodka Wawelska, czyli dawnej Skry. Władze Warszawy ogłaszają konkurs na wykonanie koncepcji architektoniczno-budowlanej obu obiektów.
Zielone Tarasy Kultury: wyniki konkursu na zagospodarowanie parku 18 Marca i skweru Pionierów w Kołobrzegu Władze Kołobrzegu we współpracy z koszalińskim oddziałem SARP rozstrzygnęły konkurs na nowe zagospodarowanie dwóch przestrzeni publicznych w centrum miasta: parku 18 Marca i skweru Pionierów. Zwyciężyła warszawska pracownia JAZ+Architekci.
Konkurs na projekt strzelnicy golfowej na Mazurach Spółka Universe Properties Group, właściciel kompleksu Masurian Yacht & Golf Resort powstającego między Giżyckiem a Węgorzewem, ogłosiła konkurs na projekt strzelnicy golfowej wraz z budynkiem klubowym i zapleczem gastronomicznym.
Konkurs na siedzibę Wydziału Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie planuje budowę nowej siedziby Wydziału Informatyki. Właśnie ogłosił konkurs na jej projekt. W jury m.in. architekci Maciej Miłobędzki, Karol Barcz, Piotr Śmierzewski, Karol Nieradka i Grzegorz Wojtkun.
Konkurs na projekt zagospodarowania dwuhektarowego terenu w centrum Jeleniej Góry W ścisłym centrum Jeleniej Góry powstać ma nowoczesne targowisko z zielenią i atrakcyjnym terenem rekreacyjnym. Władze miasta właśnie ogłosiły konkurs na projekt nowego zagospodarowania blisko dwuhektarowego obszaru w śródmieściu.
Konkurs na projekt wystawy w Muzeum Bitwy Warszawskiej Muzeum Wojska Polskiego ogłosiło rekomendowany przez SARP konkurs na projekt ekspozycji stałej nowo powstającego Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Składanie wniosków do 28 listopada.