Architektura MuratorKonkursyKonkurs na zagospodarowanie terenów przy Roosevelta w Poznaniu

Konkurs na zagospodarowanie terenów przy Roosevelta w Poznaniu

Trwa dwuetapowy konkurs na projekt zagospodarowania terenów przy ulicy Roosevelta w Poznaniu. W skład zespołu projektowego muszą wejść nie tylko architekci, ale też urbaniści. Składanie wniosków do 28 października.

Konkurs na zagospodarowanie terenów przy Roosevelta w Poznaniu
Logotyp konkursu na projekt zagospodarowania terenów przy ulicy Roosevelta w Poznaniu

Miasto Poznań ogłosiło konkurs architektoniczny na zagospodarowanie 13-hektarowego terenu przy ul. Roosevelta. Obszar ten od północy sąsiaduje z ul. Poznańską i Libelta, od wschodu z zabudową przy ul. Noskowskiego, od południa z Mostem Uniwersyteckim i ul. Bukowską, a od zachodu z osiedlem Jeżyce. To ścisłe centrum miasta, objęte ochroną konserwatorską. Jak czytamy w regulaminie, teren przez lata przeznaczony był pod komunikację kolejową i kołową, stanowiąc wyraźną granicę, początkowo pomiędzy miastem a otaczającymi wsiami, a wraz z rozwojem Poznania pomiędzy jego dwiema dzielnicami. W XXI wieku na części obszaru zlikwidowano szerokie tory odstawcze i wprowadzono trasę Poznańskiego Szybkiego Tramwaju, uzyskując wolną przestrzeń, która jednak wciąż jest dla mieszkańców niedostępna.

Czytaj też: Nagroda Quadro – najlepsze realizacje Poznania 2021 |

Zadaniem uczestników jest zaproponowanie założenia, które połączyłoby Stare Miasto i Jeżyce, a jednocześnie ukazało potencjał tego terenu. W granicach objętych opracowaniem konkursowym wyznaczono dwa pola inwestycyjne, na których ma powstać zabudowa kubaturowa. Projektowane rozwiązanie powinno brać pod uwagę zabytkowe sąsiedztwo po wschodniej i zachodniej stronie torów kolejowych. Z uwagi na liczne ograniczenia wynikające ze zlokalizowanych tam obiektów infrastruktury technicznej musi zarazem uwzględniać rentowność planowanych inwestycji – informują organizatorzy.

W 9-osobowym jury znaleźli się architekci Zbigniew Maćków (przewodniczący), Piotr Sobczak, architekt miasta Poznania, Krzysztof Frąckowiak i Joanna Kapturczak, a także Joanna Bielawska-Pałczyńska, miejska konserwator zabytków, Adam Kijowski z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Poznaniu, Michał Kondella z Rada Osiedla Stare Miasto, Filip Schmidt z Rady Osiedla Jeżyce oraz Aneta Tomczak z Towarzystwa Urbanistów Polskich. Funkcję sekretarza konkursu pełni Katarzyna Andrzejewska.

Pula nagród wynosi 60 tys. zł. Za zajęcie pierwszego miejsca zaplanowano 30 tys. zł, za miejsce drugie – 20 tys. zł, a za trzecie – 10 tys. zł. Jednocześnie dla uczestników zakwalifikowanych do drugiego etapu przewidziano wynagrodzenie w wysokości co najmniej 10 tys. zł. Konkurs na zagospodarowanie terenów przy Roosevelta w Poznaniu uzyskał rekomendację lokalnego oddziału SARP.

Ostateczny termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie mija 28 października, termin składania opracowań studialnych – 25 listopada, a składania prac konkursowych 2 lutego 2022 roku. Ogłoszenie wyników odbędzie się 18 lutego. Więcej informacji oraz regulamin na www.poznan.pl.

Warto dodać, że konkursowi towarzyszy także konkurs skierowany do studentów architektury, urbanistyki i gospodarki przestrzennej. Zadanie, jakie postawiono przed uczestnikami jest takie samo, termin składania zgłoszeń upływa jednak dopiero 2 listopada.

Czytaj też: Tereny przy Roosevelta w Poznaniu: konkurs studencki |

Zobacz film prezentujący teren objęty konkursem Roosevelta w Poznaniu

Autor: Piotr Prus
Konkurs TEORIA i stypendium PRAKTYKA 2022 w nowej formule Fundacja im. Stefana Kuryłowicza ogłasza nabór zgłoszeń do IX edycji Konkursu TEORIA i Stypendium PRAKTYKA 2022. Jak co roku wybrany zostanie najciekawszy tekst teoretyczny dotyczący relacji architektury i kultury oraz najlepszy architektoniczny pomysł na poprawę jakości przestrzeni publicznej. Weryfikacja uczestników do Stypendium PRAKTYKA po raz pierwszy odbędzie się w trzech etapach i połączona zostanie z dwudniowymi warsztatami.
BDR Architekci z nagrodą w konkursie na przebudowę Pałacu Radziwiłłów w Wilnie Poznaliśmy wyniki międzynarodowego konkursu na przebudowę Pałacu Radziwiłłów w Wilnie dla potrzeb Litewskiego Muzeum Sztuki. Trzecie miejsce zajęła pracownia BDR Architekci z Warszawy. Dostrzeżono też koncepcję biura WXCA.
Rozstrzygnięcie konkursu Drewno w Architekturze 2021 Rozstrzygnięto kolejną edycję ogólnopolskiego konkursu na najlepsze prace magisterskie, w których ukazane zostały walory drewna. Pierwszą nagrodę zdobył Michał Kołodziej z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej za projekt rewitalizacji dawnej dzielnicy żydowskiej w Przedborzu.
Nagrody Salonu Architektury 2021 W tym roku do konkursu o nagrody Salonu Architektury zgłoszono 21 realizacji. Zwycięzcą został obiekt sakralny autorstwa Jakuba Turbasy i Bartłomieja Pyrzyka. Statuetki zostały wręczone podczas drugiego dnia Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie.
International VELUX Award 2022: konkurs dla studentów architektury Rozpoczęła się 10., jubileuszowa edycja międzynarodowego konkursu International VELUX Award 2022 organizowanego przez firmę VELUX we współpracy z Międzynarodową Unią Architektów. Pula nagród wynosi 30 tys. euro.
Wzorcowy dom dla Śląska – wyniki konkursu Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z katowickim oddziałem SARP rozstrzygnął konkurs na projekt modelowego domu jednorodzinnego dla terenów wiejskich i podmiejskich województwa śląskiego. Nagrodzone i wyróżnione projekty będą przeznaczone do sprzedaży i ukażą się w specjalnej pokonkursowej publikacji. „Architektura-murator” jest partnerem medialnym tej inicjatywy.