Architektura MuratorKonkursyNagroda Quadro – najlepsze realizacje Poznania 2021

Nagroda Quadro – najlepsze realizacje Poznania 2021

Poznaliśmy wyniki konkursu o Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro 2021! W 23. edycji konkursu na najlepszą realizację minionego roku zwyciężyła pracownia Insomia za projekt kolejnego etapu osiedla Nowy Strzeszyn.

Nagroda Quadro – najlepsze realizacje Poznania 2021
Zdobywca Nagrody im. Jan Babtysty Quadro 2021: pracownia Insomia za projekt osiedla Nowy Strzeszyn, etap 1B, fot. Przemysław Turlej

Co znajdziesz w artykule:

1. Konkurs o Nagrode im. Jana Baptysty Quadro 2021
2. Nagroda im. Jana Baptysty Quadro 2021: nominacje
3. Nagroda Quadro 2021: laureaci
4. Galeria: finaliści i laureaci konkursu o Nagrodę Quadro 2021

Konkurs o Nagroda im. Jana Baptysty Quadro 2021

Nagroda im. Jana Baptysty Quadro została ustanowiona przez władze miasta w 1999 roku. Zgłoszeń do konkursu dokonują sami mieszkańcy, jedyny warunek – dana realizacja musi być ukończona w roku poprzedzającym przyznanie nagrody i znajdować się w granicach miasta. Wyboru finalistów i laureatów dokonuje jury, w którego skład wchodzą tradycyjnie zastępca prezydenta odpowiedzialny za architekturę, dyrektor Wydziału Architektury i Urbanistyki, przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej, trzech przedstawicieli SARP-u i jeden przedstawiciel Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP.

W tym roku byli to: Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania  (przewodniczący), Piotr Sobczak, dyrektor Wydziału Architektury i Urbanistyki, Łukasz Mikuła z Komisji Polityki Przestrzennej, Karol Fiedor, przewodniczący Wielkopolskiej Izby Architektów, Wojciech Krawczuk, prezes poznańskiego SARP-u, a także Wojciech Kotecki, Piotr Grabowski, Joanna Kapturczak i Małgorzata Puchyła, prezeska UWI Inwestycje.

Nagroda im. Jana Baptysty Quadro 2021: nominacje

W tym roku na konkurs zgłoszono łącznie 25 projektów. Po ich weryfikacji do finału Nagrody Quadro 2021 jury nominowano 9 realizacji:

• Polski Teatr Tańca, ul. Taczaka 8, autorzy: ARPA Architektoniczna Pracownia Autorska Jerzego Gurawskiego;
więcej o realizacji...

Polski Teatr Tańca / Poznań
Bartosz Gurawski w przestrzeni sali teatralnej; fot. Budopol-Poznań

• Budynek mieszkalny wielorodzinny Rezydencja Chwaliszewo, autorzy: CDF Architekci;

Nagroda Quadro – najlepsze realizacje Poznania 2021
Budynek mieszkalny wielorodzinny Rezydencja Chwaliszewo  w Poznaniu, proj. CDF Architekci, , finalista konkursu o Nagrodę im. Jan Babtysty Quadro 2021

• Budynek mieszkalny Vilda Park, ul. Droga Dębińska, autorzy: Litoborski+Marciniak;

Nagroda Quadro – najlepsze realizacje Poznania 2021
Budynek mieszkalny Vilda Park w Poznaniu, proj. Litoborski+Marciniak, finalista konkursu o Nagrodę im. Jan Babtysty Quadro 2021

• Plac Starego Browaru, ul. Ratajczaka, autorzy: Mariusz Więcek, Maciej Markiewicz - 1050 Pracownia Architektury; projekt zieleni: Aneta Mikołajczyk oraz zespół Garte;

Nagroda Quadro – najlepsze realizacje Poznania 2021
Plac Starego Browaru, ul. Ratajczaka, autorzy: Mariusz Więcek, Maciej Markiewicz - 1050 Pracownia Architektury; projekt zieleni: Aneta Mikołajczyk oraz zespół Garte; fot. Garte

• Przebudowa i nadbudowa budynku administracji Teatru Polskiego w Poznaniu, ul. 27 Grudnia 8/10, autorzy: Trabendo;

Nagroda Quadro – najlepsze realizacje Poznania 2021
Przebudowa i nadbudowa budynku administracji Teatru Polskiego w Poznaniu, proj. Trabendo, finalista konkursu o Nagrodę im. Jan Babtysty Quadro 2021; fot. Piotr Folkman i Justyna Kwiatkowska / fotograf-y

• Osiedle Nowy Strzeszyn, etap 1B, ul. Różańskiego, autorzy: Insomia;

Nagroda Quadro – najlepsze realizacje Poznania 2021
Osiedle Nowy Strzeszyn w Poznaniu, etap 1B, proj Insomia; fot. Przemysław Turlej

• Zespół budynków mieszkalnych Trójpole, ul. Trójpole 1, autorzy: Ultra Architects;

Nagroda Quadro – najlepsze realizacje Poznania 2021
Zespół budynków mieszkalnych Trójpole w Poznaniu, proj. Ultra Architects, wyróżnienie w konkursie o Nagrodę im. Jan Babtysty Quadro 2021; fot. Przemysław Turlej

• Dom w Brzozach, autorzy: PL Architekci;

Nagroda Quadro – najlepsze realizacje Poznania 2021
Dom w Brzozach, proj. PL Architekci; finalista konkursu o Nagrodę im. Jan Babtysty Quadro 2021; fot. Tom Kurek

• Dom Rozcięty, autorzy: PL Architekci;
więcej o realizacji...

Nagroda Quadro – najlepsze realizacje Poznania 2021
Dom Rozcięty w Poznaniu, proj. PL Architekci, wyróżnienie w konkursie o Nagrodę im. Jan Babtysty Quadro 2021; fot. Tom Kurek

Nagroda Quadro 2021: laureaci

Laureatów Nagrody Quadro 2021 poznaliśmy 18 października. Zwyciężyła pracownia Insomia za kolejny etap realizacji osiedla Nowy Strzeszyn. Nagrodę przyznano za zaprojektowanie unikatowej przestrzeni, tworzącej oryginalny i wyjątkowy klimat, w którym skala człowieka jest wartością podstawową – tłumaczyło jury. W obecnych latach, kiedy minimalizm i oszczędność środków jest wartością szczególnie cenioną, autor konsekwentnie realizuje odmienną ideę, w której charakter miejsca buduje bogactwo detalu oraz różnorodność zastosowanych materiałów. Mimo tej złożoności, kompozycje cechuje szlachetność i harmonia, co świadczy o wysokiej wrażliwości i dużych umiejętnościach architektonicznych. Na uznanie zasługuje też sposób podejścia do pracy projektowej - ilość włożonej w projekt pracy i poświęconego czasu. Świadczy to o wyjątkowej pasji i zamiłowaniu do zawodu. Wymienione wartości pozwoliły na powstanie w Poznaniu miejsca, w którym człowiek, zieleń, architektura funkcjonują w idealnej bliskości i zgodności – czytamy w uzasadnieniu.

Nagroda Quadro – najlepsze realizacje Poznania 2021
Pracownia Insomia, zdobywcy Nagrody im. Jan Babtysty Quadro 2021 za projekt osiedla Nowy Strzeszyn w Poznaniu, etap 1B, fot. Urząd Miasta Poznania

W tegorocznej edycji konkursu o Nagroda im. Jana Baptysty Quadro 2021 przyznano także dwa wyróżnienia. Zdobyły je biuro PL.architekci za Dom Rozcięty i Ultra Architects za projekt budynków mieszkalnych Trójpole na Winiarach.

Odpowiednie proporcje, konsekwencja jednorodnych rozwiązań, a jednocześnie doskonałe operowanie materią sprawiają, że budynek wraz z poznaniem zyskuje, coraz bardziej intryguje i zapada w pamięć. Dbałość o każdy detal otoczenia i delikatne wygrodzenie domu od ulicy zasługuje na duże wyróżnienie – napisali członkowie jury Nagrody Quadro 2021 o Domu Rozciętym.

Realizację Ultra Architects doceniono z kolei za potencjał synergii architektury i natury. Projektant pozbawiony tradycyjnych środków kształtowania architektury: wyrafinowanej funkcji, eksponowanej lokalizacji, budżetu, mając do dyspozycji najprostsze materiały i rozwiązania w swojej wypowiedzi odnosi się do bardzo uniwersalnej wartości, jaką jest środowisko naturalne i zieleń w środowisku życia człowieka. To projekt, który w modelowy sposób pokazuje, jak kształtować formę niedrogich, utylitarnych osiedli mieszkaniowych, tworząc dobre i estetyczne środowiska do życia – podkreślili sędziowie.

Dziś mieszkańcy oczekują odpowiedzialnych i ekologicznych decyzji projektowych. Pandemia uświadomiła wszystkim, jak ważna jest bliskość zieleni. Coraz częściej rozmawiamy o zmianach klimatu i o tym, jak istotne jest każde drzewo. Nowy Strzeszyn, który w tym roku został przez jury uznany za najlepszą realizację 2020 roku, spełnia te oczekiwania. Bardzo się cieszę, że w stolicy Wielkopolski dobra architektura powstaje nie tylko w centrum miasta. Gratuluję projektantom i życzę kolejnych tak udanych prac – mówił podczas rozstrzygnięcia konkursu o Nagrodę Quadro 2021 prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Galeria: finaliści i laureaci konkursu o Nagrodę Quadro 2021

BDR Architekci z nagrodą w konkursie na przebudowę Pałacu Radziwiłłów w Wilnie Poznaliśmy wyniki międzynarodowego konkursu na przebudowę Pałacu Radziwiłłów w Wilnie dla potrzeb Litewskiego Muzeum Sztuki. Trzecie miejsce zajęła pracownia BDR Architekci z Warszawy. Dostrzeżono też koncepcję biura WXCA.
Rozstrzygnięcie konkursu Drewno w Architekturze 2021 Rozstrzygnięto kolejną edycję ogólnopolskiego konkursu na najlepsze prace magisterskie, w których ukazane zostały walory drewna. Pierwszą nagrodę zdobył Michał Kołodziej z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej za projekt rewitalizacji dawnej dzielnicy żydowskiej w Przedborzu.
Nagrody Salonu Architektury 2021 W tym roku do konkursu o nagrody Salonu Architektury zgłoszono 21 realizacji. Zwycięzcą został obiekt sakralny autorstwa Jakuba Turbasy i Bartłomieja Pyrzyka. Statuetki zostały wręczone podczas drugiego dnia Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie.
International VELUX Award 2022: konkurs dla studentów architektury Rozpoczęła się 10., jubileuszowa edycja międzynarodowego konkursu International VELUX Award 2022 organizowanego przez firmę VELUX we współpracy z Międzynarodową Unią Architektów. Pula nagród wynosi 30 tys. euro.
Wzorcowy dom dla Śląska – wyniki konkursu Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z katowickim oddziałem SARP rozstrzygnął konkurs na projekt modelowego domu jednorodzinnego dla terenów wiejskich i podmiejskich województwa śląskiego. Nagrodzone i wyróżnione projekty będą przeznaczone do sprzedaży i ukażą się w specjalnej pokonkursowej publikacji. „Architektura-murator” jest partnerem medialnym tej inicjatywy.
2031 NOW_our cities in 10 years: międzynarodowy konkurs dla studentów architektury Fundacja Globalworth i stowarzyszenie Igloo – Habitat and Architecture ogłaszają międzynarodowy konkurs na projekt miast przyszłości 2031 NOW_our cities in 10 years. Pula nagród wynosi 11 tys. euro.