Architektura MuratorKonkursyNagroda Quadro – najlepsze realizacje Poznania 2021

Nagroda Quadro – najlepsze realizacje Poznania 2021

Poznaliśmy wyniki konkursu o Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro 2021! W 23. edycji konkursu na najlepszą realizację minionego roku zwyciężyła pracownia Insomia za projekt kolejnego etapu osiedla Nowy Strzeszyn.

Nagroda Quadro – najlepsze realizacje Poznania 2021
Zdobywca Nagrody im. Jan Babtysty Quadro 2021: pracownia Insomia za projekt osiedla Nowy Strzeszyn, etap 1B, fot. Przemysław Turlej

Co znajdziesz w artykule:

1. Konkurs o Nagrode im. Jana Baptysty Quadro 2021
2. Nagroda im. Jana Baptysty Quadro 2021: nominacje
3. Nagroda Quadro 2021: laureaci
4. Galeria: finaliści i laureaci konkursu o Nagrodę Quadro 2021

Konkurs o Nagroda im. Jana Baptysty Quadro 2021

Nagroda im. Jana Baptysty Quadro została ustanowiona przez władze miasta w 1999 roku. Zgłoszeń do konkursu dokonują sami mieszkańcy, jedyny warunek – dana realizacja musi być ukończona w roku poprzedzającym przyznanie nagrody i znajdować się w granicach miasta. Wyboru finalistów i laureatów dokonuje jury, w którego skład wchodzą tradycyjnie zastępca prezydenta odpowiedzialny za architekturę, dyrektor Wydziału Architektury i Urbanistyki, przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej, trzech przedstawicieli SARP-u i jeden przedstawiciel Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP.

W tym roku byli to: Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania  (przewodniczący), Piotr Sobczak, dyrektor Wydziału Architektury i Urbanistyki, Łukasz Mikuła z Komisji Polityki Przestrzennej, Karol Fiedor, przewodniczący Wielkopolskiej Izby Architektów, Wojciech Krawczuk, prezes poznańskiego SARP-u, a także Wojciech Kotecki, Piotr Grabowski, Joanna Kapturczak i Małgorzata Puchyła, prezeska UWI Inwestycje.

Nagroda im. Jana Baptysty Quadro 2021: nominacje

W tym roku na konkurs zgłoszono łącznie 25 projektów. Po ich weryfikacji do finału Nagrody Quadro 2021 jury nominowano 9 realizacji:

• Polski Teatr Tańca, ul. Taczaka 8, autorzy: ARPA Architektoniczna Pracownia Autorska Jerzego Gurawskiego;
więcej o realizacji...

Polski Teatr Tańca / Poznań
Bartosz Gurawski w przestrzeni sali teatralnej; fot. Budopol-Poznań

• Budynek mieszkalny wielorodzinny Rezydencja Chwaliszewo, autorzy: CDF Architekci;

Nagroda Quadro – najlepsze realizacje Poznania 2021
Budynek mieszkalny wielorodzinny Rezydencja Chwaliszewo  w Poznaniu, proj. CDF Architekci, , finalista konkursu o Nagrodę im. Jan Babtysty Quadro 2021

• Budynek mieszkalny Vilda Park, ul. Droga Dębińska, autorzy: Litoborski+Marciniak;

Nagroda Quadro – najlepsze realizacje Poznania 2021
Budynek mieszkalny Vilda Park w Poznaniu, proj. Litoborski+Marciniak, finalista konkursu o Nagrodę im. Jan Babtysty Quadro 2021

• Plac Starego Browaru, ul. Ratajczaka, autorzy: Mariusz Więcek, Maciej Markiewicz - 1050 Pracownia Architektury; projekt zieleni: Aneta Mikołajczyk oraz zespół Garte;

Nagroda Quadro – najlepsze realizacje Poznania 2021
Plac Starego Browaru, ul. Ratajczaka, autorzy: Mariusz Więcek, Maciej Markiewicz - 1050 Pracownia Architektury; projekt zieleni: Aneta Mikołajczyk oraz zespół Garte; fot. Garte

• Przebudowa i nadbudowa budynku administracji Teatru Polskiego w Poznaniu, ul. 27 Grudnia 8/10, autorzy: Trabendo;

Nagroda Quadro – najlepsze realizacje Poznania 2021
Przebudowa i nadbudowa budynku administracji Teatru Polskiego w Poznaniu, proj. Trabendo, finalista konkursu o Nagrodę im. Jan Babtysty Quadro 2021; fot. Piotr Folkman i Justyna Kwiatkowska / fotograf-y

• Osiedle Nowy Strzeszyn, etap 1B, ul. Różańskiego, autorzy: Insomia;

Nagroda Quadro – najlepsze realizacje Poznania 2021
Osiedle Nowy Strzeszyn w Poznaniu, etap 1B, proj Insomia; fot. Przemysław Turlej

• Zespół budynków mieszkalnych Trójpole, ul. Trójpole 1, autorzy: Ultra Architects;

Nagroda Quadro – najlepsze realizacje Poznania 2021
Zespół budynków mieszkalnych Trójpole w Poznaniu, proj. Ultra Architects, wyróżnienie w konkursie o Nagrodę im. Jan Babtysty Quadro 2021; fot. Przemysław Turlej

• Dom w Brzozach, autorzy: PL Architekci;

Nagroda Quadro – najlepsze realizacje Poznania 2021
Dom w Brzozach, proj. PL Architekci; finalista konkursu o Nagrodę im. Jan Babtysty Quadro 2021; fot. Tom Kurek

• Dom Rozcięty, autorzy: PL Architekci;
więcej o realizacji...

Nagroda Quadro – najlepsze realizacje Poznania 2021
Dom Rozcięty w Poznaniu, proj. PL Architekci, wyróżnienie w konkursie o Nagrodę im. Jan Babtysty Quadro 2021; fot. Tom Kurek

Nagroda Quadro 2021: laureaci

Laureatów Nagrody Quadro 2021 poznaliśmy 18 października. Zwyciężyła pracownia Insomia za kolejny etap realizacji osiedla Nowy Strzeszyn. Nagrodę przyznano za zaprojektowanie unikatowej przestrzeni, tworzącej oryginalny i wyjątkowy klimat, w którym skala człowieka jest wartością podstawową – tłumaczyło jury. W obecnych latach, kiedy minimalizm i oszczędność środków jest wartością szczególnie cenioną, autor konsekwentnie realizuje odmienną ideę, w której charakter miejsca buduje bogactwo detalu oraz różnorodność zastosowanych materiałów. Mimo tej złożoności, kompozycje cechuje szlachetność i harmonia, co świadczy o wysokiej wrażliwości i dużych umiejętnościach architektonicznych. Na uznanie zasługuje też sposób podejścia do pracy projektowej - ilość włożonej w projekt pracy i poświęconego czasu. Świadczy to o wyjątkowej pasji i zamiłowaniu do zawodu. Wymienione wartości pozwoliły na powstanie w Poznaniu miejsca, w którym człowiek, zieleń, architektura funkcjonują w idealnej bliskości i zgodności – czytamy w uzasadnieniu.

Nagroda Quadro – najlepsze realizacje Poznania 2021
Pracownia Insomia, zdobywcy Nagrody im. Jan Babtysty Quadro 2021 za projekt osiedla Nowy Strzeszyn w Poznaniu, etap 1B, fot. Urząd Miasta Poznania

W tegorocznej edycji konkursu o Nagroda im. Jana Baptysty Quadro 2021 przyznano także dwa wyróżnienia. Zdobyły je biuro PL.architekci za Dom Rozcięty i Ultra Architects za projekt budynków mieszkalnych Trójpole na Winiarach.

Odpowiednie proporcje, konsekwencja jednorodnych rozwiązań, a jednocześnie doskonałe operowanie materią sprawiają, że budynek wraz z poznaniem zyskuje, coraz bardziej intryguje i zapada w pamięć. Dbałość o każdy detal otoczenia i delikatne wygrodzenie domu od ulicy zasługuje na duże wyróżnienie – napisali członkowie jury Nagrody Quadro 2021 o Domu Rozciętym.

Realizację Ultra Architects doceniono z kolei za potencjał synergii architektury i natury. Projektant pozbawiony tradycyjnych środków kształtowania architektury: wyrafinowanej funkcji, eksponowanej lokalizacji, budżetu, mając do dyspozycji najprostsze materiały i rozwiązania w swojej wypowiedzi odnosi się do bardzo uniwersalnej wartości, jaką jest środowisko naturalne i zieleń w środowisku życia człowieka. To projekt, który w modelowy sposób pokazuje, jak kształtować formę niedrogich, utylitarnych osiedli mieszkaniowych, tworząc dobre i estetyczne środowiska do życia – podkreślili sędziowie.

Dziś mieszkańcy oczekują odpowiedzialnych i ekologicznych decyzji projektowych. Pandemia uświadomiła wszystkim, jak ważna jest bliskość zieleni. Coraz częściej rozmawiamy o zmianach klimatu i o tym, jak istotne jest każde drzewo. Nowy Strzeszyn, który w tym roku został przez jury uznany za najlepszą realizację 2020 roku, spełnia te oczekiwania. Bardzo się cieszę, że w stolicy Wielkopolski dobra architektura powstaje nie tylko w centrum miasta. Gratuluję projektantom i życzę kolejnych tak udanych prac – mówił podczas rozstrzygnięcia konkursu o Nagrodę Quadro 2021 prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Galeria: finaliści i laureaci konkursu o Nagrodę Quadro 2021

Konkurs na projekt zagospodarowania placu Czerwonych Gitar w Gdańsku Plac przed kultowym Cristalem przy al. Grunwaldzkiej we Wrzeszczu od niedawna nosi imię Czerwonych Gitar. Władze miasta ogłosiły właśnie konkurs studialny na nowe zagospodarowanie tej przestrzeni.
Kolejny konkurs na oprawę pomnika Narutowicza w Warszawie Miasto st. Warszawa ogłosiło nowy konkurs na oprawę architektoniczno-rzeźbiarską pomnika Gabriela Narutowicza. Poprzedni, w którym zwyciężyła koncepcja firmy Granity Skwara Group, został unieważniony.
Park Aktywności Rodzinnej w Wawrze: wyniki konkursu Plany realizacji Parku Aktywności Rodzinnej w Wawrze budzą kontrowersje. Czy słusznie? Władze miasta właśnie rozstrzygnęły konkurs na zagospodarowanie czterohektarowej polany w sąsiedztwie tzw. Lasku Wawerskiego.
Będzie nowa siedziba Muzeum Okręgowego w Lesznie. Właśnie ogłoszono konkurs na jej projekt Nowa siedziba Muzeum Okręgowego w Lesznie powstać ma w wyniku adaptacji i rozbudowy tzw. Starej Octowni w samym centrum miasta. Poznański oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich właśnie ogłosił konkurs na projekt obiektu.
Będzie konkurs architektoniczny na odbudowę Pałacu Saskiego Projekt odbudowy Pałacu Saskiego zostanie wyłoniony w konkursie architektonicznym. Powołana w celu realizacji inwestycji spółka Pałac Saski planuje go ogłosić na początku 2023 roku.
W poszukiwaniu uczciwych konkursów: rozmowa z Robertem Majkutem Są konkursy, które służą tylko do finansowania biznesu organizatorów. Red Dot Design Award pokazał światu, że można tak działać. Wątpliwą sprawą jest tu już niezliczona liczba bardzo wąskich kategorii, skonstruowanych celowo tak, by niemal każdy uczestnik mógł zwyciężyć w jednej z nich.