Architektura MuratorKonkursyNabór zgłoszeń do konkursu TEORIA i stypendium PRAKTYKA 2019

Nabór zgłoszeń do konkursu TEORIA i stypendium PRAKTYKA 2019

Fundacja im. Stefana Kuryłowicza ogłasza nabór zgłoszeń do Konkursu TEORIA i Stypendium PRAKTYKA 2019. Jak co roku wybrany zostanie najciekawszy tekst teoretyczny dotyczący relacji architektury i kultury oraz najlepszy architektoniczny pomysł na poprawę jakości przestrzeni publicznej. Zgłoszenia do 7 stycznia 2020 roku.

Konkurs TEORIA i Stypendium PRAKTYKA 2019 – ruszył nabór zgłoszeń
Fragment pracy Oddział Warszawa, proj. Agnieszka Dąbek, główna nagroda w konkursie PRAKTYKA 2018

Konkurs TEORIA i Stypendium PRAKTYKA to pierwsze w Polsce programy promocji młodych architektów, wspierające zarówno praktyczną jak i teoretyczną stronę ich działalności. W konkursie TEORIA najciekawszy tekst teoretyczny zostanie wydany w formie dwujęzycznej publikacji, a jego autor otrzyma dodatkowo nagrodę w wysokości 3500 złotych. Z kolei w ramach programu PRAKTYKA, autor najlepszego pomysłu na rozwiązanie problemów wybranej przez siebie przestrzeni publicznej otrzyma stypendium o łącznej wartości 16 000 złotych, oraz wsparcie Fundacji i zespołu jurorów przy rozwijaniu koncepcji.

Najlepszy esej w Konkursie TEORIA wybierze jury w składzie: Ewa P. Porębska – członkini Rady Fundacji im. Stefana Kuryłowicza, redaktor naczelna miesięcznika „Architektura-murator”, Grzegorz Piątek – architekt, krytyk i historyk architektury, Jacek Purchla – historyk sztuki i ekonomista, specjalista z zakresu dziedzictwa kulturowego i historii miast, Agnieszka Jacobson-Cielecka – kuratorka, dziennikarka, dyrektor programowa School of Form, Bogna Świątkowska – dziennikarka i promotorka kultury, Marta Urbańska – architektka, historyczka i krytyczka architektury, wykładowczyni na WA PK oraz Piotr Sarzyński – dziennikarz, od blisko 30 lat publicysta tygodnika „Polityka”.

Projekty nadesłane w ramach Stypendium PRAKTYKA ocenią: Konrad Grabowiecki – architekt, współprowadzący biuro BBGK Architekci, Dorota Szlachcic – architektka, laureatka Honorowej Nagrody SARP Wrocław 2015, Jakub Wacławek – architekt, członek Rady Fundacji im. Stefana Kuryłowicza, Aleksandra Wasilkowska – architektka, urbanistka, scenografka, Maciej Frąckowiak – socjolog, badacz procesów społecznych zachodzących w miastach oraz ekspert wspomgający Agnieszka Olędzka (Hörmann Polska).

Wyniki I etapu Stypendium PRAKTYKA ogłoszone zostaną 13 stycznia 2020 roku, natomiast zwycięski projekt Stypendium PRAKTYKA oraz nazwisko laureata Konkursu TEORIA poznamy 26 marca. Prace w obu programach można nadsyłać do 7 stycznia 2020 roku. W konkursie mogą wziąć udział osoby, które ukończyły co najmniej I stopień studiów architektonicznych, a także nie skończyły 40 lat. Rejestracja uczestników odbywa się za pośrednictwem formularzy dostępnych na stronie Fundacji im. Stefana Kuryłowicza.

Architektura dla bezpieczeństwa Czy architektura może być kluczem w odbudowie naszego poczucia bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej? Czy bezpieczeństwo musi oznaczać izolację? Kim jest świadomy architekt? Publikujemy esej na temat wpływu architektury na poczucie bezpieczeństwa użytkowników.
Konkurs TEORIA i Stypendium PRAKTYKA 2020: nabór zgłoszeń Trwa nabór zgłoszeń do Konkursu TEORIA oraz Stypendium PRAKTYKA 2020. Jak co roku Fundacja im. Stefana Kuryłowicza poszukuje śmiałych i nowatorskich tekstów teoretycznych badających relacje architektury i kultury oraz ciekawych i odpowiedzialnych społecznie projektów architektonicznych zmierzających do poprawienia jakości przestrzeni publicznej w Polsce.
Finał konkursów Fundacji im. Stefana Kuryłowicza 15 października w Pawilonie Architektury Zodiak zaprezentowane zostaną efekty 6-miesięcznej pracy zwycięzców konkursów TEORIA i PRAKTYKA organizowanych przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza. Zainaugurowana zostanie także kolejna edycja obu programów.
Wieśland: wyniki konkursu TEORIA i stypendium PRAKTYKA 2019 Jury konkursu TEORIA i stypendium PRAKTYKA 2019 organizowanych przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza wybrało laureatów. W obu zwyciężyli Jan Szeliga i Krzysztof Janas z propozycją wiejskiego parku w centrum miasta.
Dorte Mandrup w Warszawie Gościem kolejnego spotkania z cyklu Od wizji do projektu będzie duńska architektka Dorte Mandrup, autorka takich realizacji jak Wadden Sea Centre w Ribe czy Salling Tower w Aarhus. Na wykład zapraszają Fundacja im. Stefana Kuryłowicza oraz Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej.
Oddział Warszawa: 9 scen z miejskiego życia seniora Publikujemy film Agnieszki Dąbek, laureatki stypendium PRAKTYKA 2018, ukazujący wizję miasta przyszłości dostosowanego do potrzeb starzejącego się społeczeństwa.