Architektura MuratorKonkursyKrakowskie Centrum Nauki Kopernik

Krakowskie Centrum Nauki Kopernik

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego we współpracy z krakowskim SARP-em ogłosił dwuetapowy międzynarodowy konkurs na projekt Małopolskiego Centrum Nauki. Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie mija 3 października.

Krakowskie Centrum Nauki Kopernik
Centrum Nauki Kopernik w Warszawie według projektu RAr-2 – Laboratorium Architektury, Jan Kubec, fot. Marcin Czechowicz

Według założeń władz województwa Małopolskie Centrum Nauki powstać ma do 2022 roku na czterohektarowej działce przy al. Bora Komorowskiego na krakowskich Czyżynach. Powierzchnia użytkowa obiektu, uwzględniająca zarówno wystawę stałą, jak i ekspozycje czasowe, wynieść ma ok. 10 tys. m2. Zadaniem architektów będzie też zaaranżowanie najbliższego otoczenia centrum, by stworzyć tam przestrzeń, która służyłaby mieszkańcom i turystom – na  4 tys. m2 przewidziano m.in. zaplecze rekreacyjne oraz teren na pokazy plenerowe.

Przez ostatnie lata przyglądaliśmy się podobnym realizacjom na całym świecie, inspirując się i szukając najbardziej optymalnych rozwiązań. Teraz wykorzystamy je w projektowaniu Małopolskiego Centrum Nauki – tak, by każdy z odwiedzających to miejsce spędził czas pożytecznie, zainspirował się i zachwycił nauką - mówi Grzegorz Lipiec z zarządu województwa.

Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie mija 3 października. Na przygotowanie opracowań studialnych w pierwszym etapie architekci będą mieli czas do 30 listopada. Wszyscy uczestnicy zaproszeni do złożenia prac drugim etapie otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 20 tys. zł, natomiast ostateczny zwycięzca otrzyma dodatkowo 50 tys. zł i zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki. Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na 20 lutego 2018 roku. W jury pod przewodnictwem Ewy Kuryłowicz znaleźli się Marcin Brataniec, Stanisław Deńko, Witold Zieliński i Rainer Mahlamӓki, a także Jacek Krupa, marszałek Województwa Małopolskiego oraz Maria Wojtacha i Janusz Sepioł z urzędu marszałkowskiego, a także Piotr Kossobudzki, konsultant ds. budowy centrów nauki i muzeów. Więcej informacji oraz regulamin tu.

The Park Kraków: nowy zespół biurowy projektu APA Wojciechowski Na krakowskim Podgórzu, przy skrzyżowaniu ulic Kuklińskiego i Saskiej, powstaje kompleks biurowy The Park Kraków. Przestrzeń między budynkami zostanie wyłączona z ruchu samochodowego i zagospodarowana w formie ogólnodostępnego parku miejskiego.
Festiwal Otwarte Mieszkania 2020 Krakowska odsłona festiwalu Otwarte Mieszkania w tym roku wyjątkowo odbędzie się w lipcu. „Architektura-murator” po raz kolejny jest patronem medialnym wydarzenia.
Centrum Muzyki w Krakowie nie powstanie? Władze Krakowa wycofały się z realizacji Centrum Muzyki na Grzegórzkach. Konkurs na projekt obiektu w 2018 roku wygrał zespół SBS Engineering Group oraz 3TI Progetti Italia – Ingegneria Integrata.
Mieszkaj w mieście medusa group. Kolejny etap osiedla w Bronowicach [GALERIA] Mieszkaj w Mieście to inwestycja firmy Henniger Investment, zakładająca realizację samowystarczalnej dzielnicy mieszkaniowo-usługowej w północno-zachodniej części Krakowa. W ciągu sześciu lat  oddano tu do użytku przeszło 600 mieszkań. Obecnie, od strony ronda Ofiar Katynia,  powstaje kolejny etap założenia Mieszkaj w mieście.
Muzeum Czartoryskich: przebudowa według Biura Projektów Lewicki Łatak Ze względu na brak możliwości rozbudowy gmachu Muzeum Czartoryskich zdecydowano m.in. o przekryciu dziedzińca przeszklonym dachem. Dzięki temu niedostępna do tej pory dla zwiedzających przestrzeń, zmieniła się w reprezentacyjny hol wejściowy – piszą Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak.
Modelowe osiedle na krakowskich Klinach – wyniki konkursu! Pracownia AMC – Andrzej M. Chołdzyński zwyciężyła w konkursie na projekt osiedla Spacerowa, które planowane jest na Klinach w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. To kolejne zwycięstwo tego biura w konkursie na modelowe osiedle organizowanym przez BGK Nieruchomości.