Architektura MuratorKonkursyLepsza przestrzeń miejska. Konkurs dla architektów i projektantów BMW/URBAN/TRANSFORMS

Lepsza przestrzeń miejska. Konkurs dla architektów i projektantów BMW/URBAN/TRANSFORMS

BMW Group Polska, Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana oraz patron konkursu architektonicznego i warszawski oddział SARP zapraszają do udziału w konkursie BMW/URBAN/TRANSFORMS/2013. Celem przedsięwzięcia jest wybranie najlepszego projektu poprawiającego jakość przestrzeni miejskiej

Lepsza przestrzeń miejska. Konkurs architektoniczny BMW/URBAN/TRANSFORMS
Lepsza przestrzeń miejska. Konkurs architektoniczny BMW/URBAN/TRANSFORMS

BMW Group Polska we współpracy z Fundacją Nowej Kultury Bęc Zmiana ogłaszają otwarty konkurs na projekt służący poprawie warunków życia w mieście. Zwycięzca konkursu dostanie nagrodę w wysokości 10 000 zł, a nagrodzony projekt otrzyma dofinansowanie w wysokości 100 000 zł. Kwota ta przeznaczona będzie na jego realizację w przestrzeni jednego z polskich miast. Nadsyłane na konkurs projekty powinny realizować w praktyce idee zrównoważonego rozwoju.

Konkurs ma zasięg ogólnopolski. Organizatorzy zapraszają do udziału architektów i urbanistów, ale także projektantów, organizacje społeczne, wspólnoty mieszkaniowe i inne grupy dążące do poprawy środowiska miejskiego. Każdy z uczestniczących w konkursie zespołów powinien mieć w  składzie przynajmniej jednego architekta, absolwenta lub student szkoły projektowej o dowolnym profilu.

Organizatorzy konkursu wskazali obszary, których dotyczyć mają zgłaszane koncepcje:  miejska mobilność, zrównoważony rozwój, ekologia, recykling, rewitalizacja przestrzeni, bezpieczeństwo, energia, estetyka miasta, komunikacja w przestrzeni miejskiej, czas wolny, systemy parkingowe oraz energia odnawialna.

Patronat nad konkursem BMW/URBAN/TRANSFORMS objął warszawski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP)

Jury konkursu architektonicznego
Aleksandra Wasilkowska –  architektka, wiceprezeska SARP – OW
Bogna Świątkowska – prezes Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana
Edwin Bendyk – dziennikarz, publicysta, zastępca kierownika działu naukowego tygodnika „Polityka”
Grzegorz Piątek - krytyk architektury, naczelnik Wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej m.st. Warszawy


Terminy
28 lutego 2014 – termin nadsyłania zgłoszeń
7 kwietnia 2014 – termin ogłoszenia wyników konkursu, wystawa pokonkursowa

Zgłoszenia
Projekty nadsyłać można na adres konkurs@beczmiana.pl. Maksymalny rozmiar załączonych plików to 15 MB.
Wiosną 2014 planowana jest wystawa najlepszych projektów. W połowie przyszłego roku rozpocznie się miejska realizacja nagrodzonej koncepcji.

Więcej informacji i regulamin konkursu na stronie www.bmwtransformy.pl >>

BMW Urban Transforms – zrównoważony rozwój w mieście. Wystawa pokonkursowa Projekty realizujące idee zrównoważonego rozwoju prezentuje wystawa pokonkursowa BMW Urban Transforms w warszawskiej Fabryce Norblina
Reinier de Graaf jurorem konkursu architektonicznego BMW/URBAN/TRANSFORMS/2013. Zrównoważony rozwój miast Reinier de Graaf z holenderskiego biura architektonicznego OMA został honorowym członkiem jury konkursu BMW/URBAN/TRANSFORMS/2013 ogłoszonego przez BMW Group Polska i Fundację Nowej Kultury Bęc Zmiana
Wspólny dziedziniec: nowy projekt Pawła Grobelnego w przestrzeni Poznania W Poznaniu ukończona została właśnie nowa przestrzeń autorstwa Pawła Grobelnego. Dla firmy  OKRE Development projektant stworzył minimalistyczny ogród o geometrycznym układzie ścieżek i klombów, które uzupełnił o autorskie meble miejskie.
Garaż na placu: rewitalizacja placu Wolności w Kutnie W ramach rewitalizacji historycznego placu Wolności w samym centrum Kutna zbudowano kubaturowy parking na 132 samochody. Takie było życzenie mieszkańców – argumentują władze miasta.
Miasta dla ludzi – najnowsze trendy w projektowaniu przestrzeni miejskich Choć zmiany, jakim podlegają w ostatnich latach miasta europejskie mogą sprawiać wrażenie ograniczeń, wszystkie one mają jeden wspólny cel – poprawę jakości przestrzeni, a przez to podniesienie komfortu naszego życia – o trendach w projektowaniu przestrzeni miejskiej mówią eksperci z Gehl Architects, Urban Land Institute i Colliers International.
Miasta i metropolie. Trwa nabór na podyplomowe studia miejskie Do 28 września trwa dodatkowy nabór na studia podyplomowe „Miasta i metropolie” organizowane przez Instytut Badań Przestrzeni Publicznej w Warszawie. Ich celem jest zrozumienie i poprawa jakości życia w mieście.
Miasto na plus. Polskie "miasto szczęśliwe" Kim są ludzie, którzy stoją za działaniami na rzecz poprawy miejskiej przestrzeni w Polsce? Dziś w Krakowie dyskusja wokół premiery książki.
Place Warszawy Trzyletni projekt badawczy Fundacji Puszka i Fundacji Bęc Zmiana, wspierany przez Urząd m.st. Warszawy, to wszechstronne opracowanie warszawskich placów - ich kondycji, historii i paradoksów, które świadczą o charakterze ich rozwoju.