Architektura MuratorKonkursyPlus3 Architekci projektują pierwsze liceum w historii Wesołej

Plus3 Architekci projektują pierwsze liceum w historii Wesołej

Pracownia Plus3 Architekci zwyciężyła w konkursie na projekt pierwszego liceum w historii Wesołej. Zaproponowała bryłę o bardzo klarownej formie, opartej o zasadę modułowości, która kontrastować będzie z naturalnym krajobrazem sosnowego lasu.

Liceum w Wesołej projektu plus3-architekci
CLXIII Liceum Ogólnokształcące w Warszawieul. Słowackiego/Narutowicza
Autorzyplus3-architekci, architekci Katarzyna Głażewska, Grażyna Woźniak-Głażewska, Jadwiga Trzeciakowska
Zespół projektowyarchitekci Magdalena Mularzuk, Mateusz Dąbek, student architektury Bolesław Rybałtowski
InwestorUrząd Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy
Powierzchnia terenu15000.0 m²
Powierzchnia użytkowa5275.0 m²
Kubatura21800.0 m³
Projekt2019
Data realizacji (początek)2020

Wesoła była dotąd jedyną dzielnicą Warszawy bez własnego liceum. Nowa placówka została powołana w 2019 roku. Na razie mieści się w budynku szkoły podstawowej przy ulicy Klimatycznej, ale docelowo zyska zupełnie nową siedzibę, której projekt wyłoniono w rozstrzygniętym właśnie konkursie. Obiekt przewidziano na 1,5-hektarowej działce w obrębie ulic Narutowicza i Słowackiego. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania, miał mieć nie więcej niż dwie kondygnacje i nie więcej niż 12 metrów wysokości, przy czym powierzchnia biologicznie czynna musiała wynieść przynajmniej 50%, a wartość intensywności zabudowy – maksymalnie 0,3. Konkurs architektoniczny zorganizował urząd dzielnicy.

Zadaniem uczestników było zaprojektowanie 16 oddziałowego liceum dla ok. 520 dzieci. W środku należało rozplanować m.in. 13 sal lekcyjnych o powierzchni ok. 65 m² każda, bibliotekę z czytelnią o powierzchni ok. 80 m², podobnej wielkości stołówkę i kuchnię, aulę na 150-200 osób oraz salę sportową z zapleczem o powierzchni ok. 650 m². W jury pod przewodnictwem architekt Małgorzaty Nowaczyk z Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy zasiedli głównie przedstawiciele urzędu dzielnicy i władz miasta: Aleksandra Paradowska, Andrzej Pylak, Anna Dąbrowska, Dorota Łapkiewicz, Lidia Pędrak i Jan Świderek. Do konkursu zakwalifikowano 9 uczestników, wpłynęło 6 prac. Pierwsze miejsce przyznano zespołowi Plus3 Architekci, drugie SSC Architekci z Bolechowic, a trzecie pracowni Architekt Radosław Guzowski.

Liceum w Wesołej projektu plus3-architekci

Liceum według Plus3 Architekci

Jak tłumaczą autorzy zwycięskiej pracy z Plus3 Architekci, współczesna szkoła, mimo zmian kulturowych i cywilizacyjnych, to nadal po prostu klasy, które powinny być dobrze oświetlone, czyli prawidłowo usytuowane względem stron świata. Wszystkie pomieszczenia do nauki mają więc orientację wschodnią lub zachodnią. Wyjątek stanowią klasy informatyczne, które zlokalizowano od północy. Zasada ta zdefiniowała formę budynku. Klasy zaprojektowano na potrójnym lub podwójnym module 3,1 x 7,8 m w osiach. Wymiar na tyle uniwersalny, że w osi północ-południe oparto na nim cały zespół, a wszystkie funkcje wpisano w tę klarowną siatkę konstrukcyjną – wyjaśniają Plus3 Architekci.

Dodają, że owa modułowość klas nie tylko ułatwi realizację, ale też ewentualne przebudowy i adaptacje w przyszłości, na przykład z dwóch klas na trzech modułach można będzie w szybki i prosty sposób zrobić trzy klasy mniejsze. Decyzja ta znalazła również odzwierciedlenie w przyjętych rozwiązaniach architektonicznych. Na elewacjach, w pięciu typach podziałów szklenia i części nieprzeziernych o wymiarach 250 x 250 cm, oraz we wnętrzach, gdzie zaproponowano funkcjonalne wnęki, również w formie kwadratu 250 x 250 cm, w które wkomponowano siedziska, szafki czy moduły do pracy z laptopem.

Liceum w Wesołej projektu plus3-architekci

Cały zespół będzie się składać z dwóch skrzydeł: szkolnego, z niewielkim dziedzińcem pośrodku, oraz sportowego, między którymi znajdzie się częściowo przeszklony łącznik z podcieniem. To miejski portyk – niezastąpiona przestrzeń w budynkach edukacyjnych i publicznych. Tu można poczekać na kolegów, nie wstępując jeszcze w szkolne mury – tłumaczą autorzy. Inwestycja ma szansę rozpocząć się jeszcze w tym roku.

W ostatnim czasie władze Warszawy starają się nadrabiać zaległości w dziedzinie nowoczesnej infrastruktury edukacyjnej. Jeszcze w tym roku ma zostać oddana do użytku podstawówka przy ul. Zdrowej w Miasteczku Wilanów projektu pracowni Piotr Bujnowski Architekt oraz kompleks szkolno-przedszkolny przy ul. Zaruby na Ursynowie Pracowni Macieja Siudy.

Liceum w Wesołej projektu plus3-architekci
Liceum w Wesołej projektu plus3-architekci
Liceum w Wesołej projektu plus3-architekci
Liceum w Wesołej projektu plus3-architekci
Sala koncertowa w Płocku: wyniki konkursu Nowa sala koncertowa w Płocku powstanie według projektu Plus3 Architekci. Praca tej warszawskiej pracowni zwyciężyła w rozstrzygniętym właśnie konkursie.