Projektowanie uniwersalne

Liderzy Dostępności 2023: znamy laureatów tegorocznej edycji konkursu

2023-06-29 13:03

Konkurs Lider Dostępności już od 8 lat promuje ideę projektowania uniwersalnego i szukania rozwiązań architektonicznych, które będą dostępne dla wszystkich użytkowników. W tym roku kapituła wybrała laureatów pośród blisko 60 zgłoszeń. Tytuł „Lider Dostępności” w kategorii Architekt / Urbanista otrzymała tym razem śląska pracownia OVO Grąbczewski Architekci.

Lider Dostępności to konkurs organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Towarzystwo Urbanistów Polskich. Jego głównym celem jest promowanie idei projektowania uniwersalnego i nagradzanie rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych, które są dostępne dla wszystkich użytkowników, w tym osób z niepełnosprawnościami. Konkurs organizowany jest pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP.

W tym roku kapituła konkursu, złożona z urbanistów i specjalistów z zakresu dostępności architektonicznej i projektowania uniwersalnego oraz ekspertów zgłoszonych przez Kancelarię Prezydenta RP rozpatrywała 27 zgłoszeń, spośród których wyłonieni zostali tegoroczni Liderzy Dostępności. Uroczystość przyznania nagród odbyła się 28 czerwca w Pałacu Prezydenckim. Po tych ośmiu edycjach nie mówimy już o likwidowaniu barier czy budowaniu wind i podjazdów, ale o czymś znacznie większym, o wrażliwości, o tym, że w swoich działaniach myślimy o wszystkich – mówiła podczas gali prezes Integracji Ewa Pawłowska. W okresie międzywojennym walczyliśmy o dostęp do światła i powietrza. Dzisiaj naszą rzeczywistością jest dostępność dla wszystkich, dla osób, które są użytkownikami miast i przestrzeni publicznych. Jeszcze niedawno trzeba było szukać takich przestrzeni. Dzisiaj tak naprawdę, gdzie się nie obejrzymy, to widzimy miejsca przyjazna dla nas wszystkich – dodała wiceprezeska TUP, dr Aneta Tomczyk. Jury tradycyjnie przyznało nagrody i wyróżnienia w siedmiu kategoriach. 

W kategorii Architekt/Urbanista nagrodzono biuro OVO Grąbczewscy. Architekci mają na swoim koncie projekty zarówno tak spektakularne jak Muzeum Ognia w Żorach, jak i bardziej kameralne, np. ośrodki zdrowia w gminach wiejskich w Gierałtowicach i Przyszowicach. Niezależnie jednak od skali realizacji, jej przeznaczenia i lokalizacji, są to budynki, które reprezentują najwyższy poziom architektoniczny i wpisują się do kanonu polskiej architektury. To architektura racjonalna, przyjazna wszystkim użytkownikom przestrzeni, która uwzględnia lokalną tradycję i materiały, rozwiązania proekologiczne, a nade wszystko odznacza się dostosowaniem do potrzeb wszystkich grup użytkowników, w tym tych z niepełnosprawnością – uzasadniała kapituła.

Ta nagroda jest dla nas czymś wyjątkowym. Dotyka samej istoty tego, co jest najważniejsze w architekturze. Architektura jest czymś więcej niż tylko formą, jakimś dążeniem za ulotną nowoczesnością czy innowacyjnością. Architektura jest jedną z najstarszych sztuk i jej istotą zawsze było dawanie ludziom schronienia i bezpieczeństwa. Dostępność, czyli dawanie schronienia i bezpieczeństwa ludziom, którzy tego wybitnie potrzebują, jest najszczytniejszym zadaniem, jakie stoi przed architekturą – przyznał Oskar Grabczewski podczas uroczystości.

W kategorii przestrzeń publiczna tytuł Lidera Dostępności zdobyły w tym roku dwie realizacje: Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy (autorzy: Bujnowski Architekci, inwestor: urząd m.st. Warszawy) oraz Promenada Zdrowia w Świnoujściu (autorzy: PP Studio, inwestor: Urząd Miasta Świnoujście).

W kategorii duży obiekt użyteczności publicznej zwyciężyła Zachodnia Brama Metropolii Silesia, czyli Centrum Przesiadkowe w Gliwicach (autorzy: Mostostal Zabrze Biprohut, inwestor: Urząd Miejski w Gliwicach). Za najlepiej dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami obiekt usług lokalnych jury uznało Oficynę Przytułku św. Franciszka Salezego w Warszawie (autorzy: ArDJ, inwestor: Towarzystwo Przytułku św. Franciszka Salezego w Warszawie). W kategorii obiekt biurowo-handlowy nagrodzono zespół Forest w Warszawie (autorzy: HRA Architekci, inwestor: HB Reavis Poland). W tej kategorii kapituła przyznała też wyróżnienie. Otrzymał je kompleks PZU Park w Warszawie (autorzy: Studio Quadra; architekci PZU, inwestor: MVGM Property Management Poland). W kategorii obiekt mieszkalny/hotelowy nagroda przypadła Domowi Ronalda McDonalda w Warszawie (autorzy: AFP ARCHITEKCI, inwestor: Fundacja Rolanda McDonalda), a wyróżnienie – Centrum Opieki Wytchnieniowej „Dom Światła” w Toruniu (autorzy: Pracownia Projektowa SKALA, Anita Gliwa, inwestor: Fundacja „Światło”). W ostatniej kategorii, obiekt zabytkowy, doceniono Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu (autorzy: New Amsterdam, inwestor: Poznańskie Centrum Dziedzictwa).