MBA Kraków 2019 – Grand Prix dla Karoliny Chodury i Joanna Rozbrój

i

Autor: Archiwum Architektury Marcin Giba, jedna z prac z cyklu W nurcie estetyki, I miejsce w kategorii Fotografia

MBA Kraków 2019 – laureaci Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie

2019-10-17 16:22

Grand Prix XV edycji Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie zdobyły Karolina Chodura i Joanna Rozbrój, absolwentki Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, za pracę wyrażającą konieczność koegzystencji przyrody i architektury. Prezentujemy laureatów MBA Kraków 2019.

Tegoroczne Międzynarodowe Biennale Architektury w Krakowie odbyło się w dniach 8-9 października. Wydarzenie pod hasłem „Połączenia: Miasto i Rzeka” zorganizowały wspólnie władze Krakowa oraz lokalny oddział SARP. – Rola rzeki w otoczeniu miejskim zmienia się wraz z rozwojem miast, ze zmianami technologicznymi i społecznymi. Kraków w pewnym momencie pozostawił Wisłę gdzieś z boku, co jest widoczne nie tylko w zagospodarowaniu, ale nawet w kompozycji urbanistycznej. Równocześnie coraz częściej pojawia się dyskusja szeroko pokazująca, że rzeki mają bardzo dużo do zaoferowania mieszkańcom, dlatego warto szukać inspiracji i połączeń na linii miasto-rzeka, warto świadomie je tworzyć – podsumowuje Bohdan (Biś) Lisowski, prezes krakowskiego SARP-u.

By zainspirować architektów, decydentów i mieszkańców do szukania nowych możliwości korzystania z rzek i adaptacji nabrzeży, w ramach biennale przeprowadzono trzy konkursy odnoszące się do głównego hasła: na najlepszy projekt architektoniczno-urbanistyczny, najlepszy referat, prezentację bądź manifest oraz na najlepszą pracę fotograficzną lub film. W siedmioosobowym jury tegorocznego Biennale Architektury w Krakowie znaleźli się: norweski architekt i urbanista Peter Butenschøn (przewodniczący i kurator MBA Kraków 2019), belgijsko-rumuńska architektka Oana Bogdan, Lennart Grut, partner w pracowni Rogers Stirk Harbour + Partners, Jan Kleihues, współzałożyciel biura Kleihues + Kleihues oraz Wojciech Małecki ze studia Małecccy Biuro Projektowe, Ewa Kuryłowicz z Kuryłowicz & Associates i Marta Sękulska-Wrońska z WXCA, od października tego roku prezes warszawskiego oddziału SARP.

Główną nagrodę w konkursie architektoniczno-urbanistycznym, a zarazem Grand Prix XV edycji Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie zdobyły Karolina Chodura i Joanna Rozbrój, absolwentki Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, za pracę Odzwierciedlenie przeszłości (Reflection of the past). Jury w swojej argumentacji podkreśliło wielopłaszczyznowość ujęcia tematu, piękno zaproponowanej formy i zwrócenie uwagi na konieczność realnej koegzystencji przyrody i architektury.

MBA Kraków 2019 – Grand Prix dla Karoliny Chodury i Joanna Rozbrój

i

Autor: Archiwum Architektury Karolina Chodura, Joanna Rozbój, Reflection of the past, I miejsce

Termin „odzwierciedlenie” ma w tej pracy podwójne znaczenie: optycznego odbicia wizerunków domów, ludzi i nieba nad miastem, co jest niesione przez różne proponowane formy angażujące wodę: fontanny, baseny, obłoki pary, wodne kurtyny i inne. Jest też odzwierciedlenie metaforyczne, odnoszące się do wspomnień, wizerunków ulotnych i płynących jak woda – wszystkiego, co buduje unikalną i magiczną atmosferę Krakowa – tłumaczą młode architektki. To nie pierwszy sukces obu projektantek. Karolina Chodura jest też laureatką tegorocznej Nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich im. Zbyszka Zawistowskiego – Dyplom Roku 2019, a Joanna Rozbrój – wyróżnienia drugiego stopnia.

Druga nagroda w konkursie przypadła zespołowi w składzie Anastasia Elrouss, Laure-Charlus Conseil, Michele Laure Charlus i Ana Marti-Baron za pracę „Vistula: The Green Heart of Krakow, an active spiritual eco-park”, a trzecia – Agnieszce Chromiec i Karolinie Tatar za projekt „Co-evolution”. Sędziowie przyznali też dwa wyróżnienie honorowe: Piotrowi Stalony-Dobrzańskiemu i Piotrowi Pasierbińskiemu. Nagrodę publiczności otrzymali z kolei Emanuel Czernik, Adrianna Bomberska, Izabela Chmielowicz, Marcin Janulewicz i Antoni Kubiak.

W konkursie na najlepszy referat, prezentację bądź manifest zwyciężyła Patrycja Ochman-Tarka za prezentację „Miasto/rzeka: update”. Drugie miejsce zajęła Andrea Oldani, trzecie – Mikołaj Twardowski, a wyróżnienia honorowe otrzymali Maciej Jagielak i Marek Piwowarski.

W konkursie multimedialnym w kategorii Fotografia nagrodzono Marcina Giba za cykl „W nurcie estetyki”, a w kategorii Film Zuzannę Winiarską i Kornelię Mikulską za pracę „Linia Miasta”.