Architektura MuratorKonkursyMiasto-ogród. Architektoniczny konkurs fotograficzny

Miasto-ogród. Architektoniczny konkurs fotograficzny

Wrocławski oddział SARP ogłosił trzecią edycję konkursu fotograficznego Kadry modernizmu. Tematem edycji w 2013 roku są Karłowice, miasto-ogród. Termin nadsyłania prac konkursowych upływa 13 września

Kadry modernizmu, architektoniczny konkurs fotograficzny. Fot. materiały prasowe SARP oddział Wrocław
Kadry modernizmu, architektoniczny konkurs fotograficzny. Fot. materiały prasowe SARP oddział Wrocław

Akupunktura miasta: Karłowice, miasto ogród
Od 5 sierpnia do 13 września nadsyłać można prace fotograficzne na konkurs zorganizowany przez wrocławski oddział SARP jako wydarzenie towarzyszące Dolnośląskiemu Festiwalowi Architektury DoFA’13.
Pracą konkursową może być zdjęcie budynku lub założenia urbanistycznego znajdującego się we wrocławskich Karłowicach. W 1911 roku na terenie wrocławskiego osiedla rozpoczęły się prace, których celem było stworzenie miasta-ogrodu, zgodnie z ideami modernizmu. Konkurs posłuży prezentacji tego założenia.
W 2013 roku hasło Dolnośląskiego Festiwalu Architektury DoFA’13 to Akupunktura miasta. Nadsyłane na konkurs prace powinny więc stanowić dokumentację lokalnych przestrzeni – wartościowych, choć często zaniedbanych. Organizator konkursu proponuje trzy tematy, które mogą zainspirować uczestników konkursu fotograficznego:

Czym jest Miasto Ogród z początku XX w. i obecnie?
Co je tworzy, definiuje?
Co jest w nim ważne, rozpoznawalne?

Prace biorące udział w konkursie fotograficznym  nie powinny ukazywać wyłącznie zieleni, lecz prezentować ją w kontekście idei miasta-ogrodu. Jeden uczestnik może nadesłać na konkurs  nie więcej, niż 5 zdjęć. Regulamin konkursu nie dopuszcza możliwości przetwarzania zdjęć – zmiany kompozycji, dodawania nowych elementów, łączenia kadrów. Możliwe są jedynie korekty jakości zdjęcia (nasycenie, kontrast itp.).

Nagrody w konkursie fotograficznym
I nagroda – 1000 zł oraz aparat Samsung P5110 Galaxy Tab 2 10.1 16GB
II nagroda  – 600 zł oraz aparat Samsung P3100 Galaxy Tab 2 7.0 8GB 3G
II nagroda – 400 zł oraz aparat Samsung P3100 Galaxy Tab 2 7.0 8GB 3G

Jury przyzna ponadto nagrody dodatkowe:
torba Canon GagdgetBag 10EG o wartości 220zł,
voucher o wartości 200 zł na zakup w sklepie digital24.pl obiektywów marki Samyang / Tokina
nagrody książkowe: Leksykon architektury Wrocławia /praca zbiorowa, red. naukowa: Rafał Eysymontt, Jerzy Ilkosz, Agnieszka Tomaszewicz, Jadwiga Urbanik/ Wydawnictwo Via Nova;  Natura i miasto. Publiczna zieleń miejska we Wrocławiu od schyłku XVIII do początku XX wieku /Iwona Bińkowska/ Wydawnictwo Via Nova; Wrocław tkwi w szczegółach /fotografie - Stanisław Klimek, tekst – Beata Maciejewska/ Wydawnictwo Via Nova; archiwalne i aktualne numery magazynu ARCH.

Terminy
13 września 2013,  godz. 16.00 – termin nadsyłania prac konkursowych
Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi w trakcie Dolnośląskiego Festiwalu ArchitekturyDoFA’13; dokładny termin podany zostanie na stronie SARP oddział Wrocław.

Jury konkursu
Iwona Borowik – Instytut Socjologii UWr
Michał Duda –Muzeum Architektury we Wrocławiu
Stanisław Klimek – fotograf, wydawnictwo Via Nova
Roman Rutkowski – Roman Rutkowski Architekci, WA PWr,
Krzysztof Smyk – fotograf

Więcej informacji, regulamin konkursu: www.kadrymodernizmu.pl i strona internetowa SARP oddział Wrocław www.wroclaw.sarp.org.pl.

Konkurs na projekt sali sportowej w Miechowie Gmina i Miasto Miechów ogłosiły konkurs na projekt nowej sali sportowej w Miechowie. W jury m.in. Piotr Lewicki, Marcin Brataniec i Piotr Chuchacz. Składanie wniosków do 8 sierpnia.
Konkurs na zagospodarowanie przestrzeni przed siedzibą Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki we współpracy z lokalnym oddziałem SARP zaprasza do udziału w konkursie na projekt zagospodarowania przedpola obecnej siedziby Wydziału Architektury przy ul. Podchorążych. Składanie wniosków do  15 sierpnia.
Polacy zwyciężyli w konkursie inwestorskim na projekt kawiarni u podnóża wulkanu Hverfjall na Islandii Polscy architekci Weronika Plata i Wiktor Stankiewicz zajęli pierwsze miejsce w realizacyjnym konkursie na projekt kawiarni u podnóża wulkanu Hverfjall w północnej Islandii. „Koncepcja doskonale łączy krajobraz z architekturą” – napisało jury w uzasadnieniu.
Wyniki konkursu na projekt kulturoteki w Starej Miłosnej W konkursie na projekt nowej kulturoteki na osiedlu Stara Miłosna w Warszawie zwyciężyło  xystudio. Architekci zaprojektowali obiekt o prostej, modułowej bryle i drewnianej konstrukcji z zielenią na dachu oraz głównej fasadzie.
Konkurs na projekt rozbudowy wojewódzkiej straży pożarnej w Toruniu Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu we współpracy z lokalnym oddziałem SARP zaprasza do udziału w konkursie na projekt modernizacji i rozbudowy historycznego obiektu przy ul. Prostej. Składnia wniosków do 14 lipca.
Konkurs na projekt modelowego placu zabaw bez barier PFR Nieruchomości i Fundacja Integracja zapraszają do udziału w konkursie na projekt uniwersalnego placu zabaw dla użytkowników w różnym wieku i o różnym stopniu sprawności ruchowej. Założenie powstanie na terenie realizowanego właśnie w Katowicach osiedla społecznego autorstwa Kuryłowicz & Associates.