Od luksusowego biurowca z lat 90. po stertę gruzu. Atrium. Oto Ulubieniec Warszawy z 1. edycji konkursu "Życie w architekturze"

2025-04-24 10:01

Atrium Office Center był jednym z pierwszych nowoczesnych biurowców w stolicy po transformacji ustrojowej. Zaprojektowany przez Biuro Kazimierski i Ryba, obiekt współtworzył nową pierzeję al. Jana Pawła II i zdobył tytuł ulubieńca mieszkańców w naszym pierwszym konkursie Życie w architekturze. Choć go rozebrano, istnieje nadal. Odzyskano z niego 388 ton żelaza i stali, 25 ton kabli i 20 ton drewna. A także marmurowe okładziny. Mają zostać wykorzystane w nowym biurowcu, który tu powstaje.

Spis treści

  1. Historia biurowca Atrium
  2. Zobacz zdjęcia Atrium z lat 90. 
  3. Rozbiórka Atrium przy Grzybowskiej
  4. Nieistniejący biurowiec Atrium. Dane
  5. Zdjęcia z rozbiórki biurowca z lat 90. w Warszawie
Anna Cymer: architektura lat 90. była kiczowata, ale nasza

Atrium International Business Center przetrwał niecałe 30 lat. W pierwszej edycji konkursu Życie w architekturze mieszkańcy Warszawy uznali ten budynek za swego ulubieńca lat 1989 - 1995. Za to za koszmar tamtego sześciolecia uznali Hotel Sobieski. Głosowało się na kuponach, wycinanych z gazety. To była pierwsza edycja konkursu, organizowanego przez Architekturę Murator i Życie Warszawy. Dziś Sobieski po modernizacji jest biały i dalej stoi, a Atrium już nie ma.

Sobieski cały na biało. Zobacz budynek, który wtedy przegrał

Historia biurowca Atrium

Siedmiopiętrowy Atrium International przy alei Jana Pawła II powstał w 1995 roku. Wtedy jeszcze takie obiekty jak Rondo 1, Q22 czy Złote Tarasy nie istniały, Towarowej 22 nie było nawet w planach, a Warszawa wyglądała zupełnie inaczej. Był jednym z pierwszych nowoczesnych biurowców po transformacji ustrojowej. Zaprojektowali go architekci z Biura Kazimierski i Ryba.

Był częścią nowej pierzei alei JPII. Miał 25 metrów i 7 kondygnacji. Elewację miał ze szkła i różowego granitu. Charakterystyczny przeszklony dach w kształcie łuku w zamierzeniu architektów miał być ukłonem w stronę nowoczesności z jednoczesnym nawiązaniem do socrealistycznego klimatu alei JPII i Muranowa. Bo przecież były tu i wysokie prześwity oraz przejścia w formie arkad, i  gzymsy, i partery przeznaczonych na lokale. A z drugiej strony - ogromne ciemne przeszklenia, szklane bryły.

- Architektura kompleksu odzwierciedla wielkomiejskie aspiracje w kształtowaniu przestrzeni miasta w duchu postmodernizmu - chwalono budynek.

Chwalono też układ budynków i ich wzajemne położenie wobec siebie, prześwity elewacji, zagospodarowanie przestrzeni przed budynkami.

Czytaj też:

W miejscu Atrium powstaje biurowiec Upper One

Zobacz zdjęcia Atrium z lat 90. 

Rozbiórka Atrium przy Grzybowskiej

W drugim dziesięcioleciu XXI wieku ceny gruntów w Warszawie poszybowały, oczy deweloperów zwróciły się ku Woli, a Atrium kupiła firma Strabag. I od razu zapowiedziała, że chce budynek wyburzyć i postawić nowy, wyższy. 

- Stary biurowiec nie sprostał próbie czasu, a rozwoju gospodarczego miasta nie da się zatrzymać - mówił dla serwisu naszemiasto.pl Łukasz Ciesielski, dyrektor Strabag Real Estate. I dodał: Rozpoczynamy nowy etap w historii tej lokalizacji.

Budynek zniknął dwa lata temu, w roku 2023, a na koniec swego istnienia został tymczasowym domem dla 700 uchodźców z Ukrainy. Rozbiórka nadziemia trwała zaledwie 7 miesięcy. Ale Atrium nie zniknęło w całości - wykonawca zdemontował i przekazał do recyklingu wszystkie możliwe elementy wykończeniowe oraz budowlane. I tak, odzyskano i w całości przekazano do recyklingu 388 ton żelaza i stali, 25 ton kabli i 20 ton drewna. Zebrano również 70 ton materiałów izolacyjnych, z czego ponad 30 proc. poddano przetworzeniu.

Atrium

i

Autor: Archiwum serwisu
Autorzy Ulubieńca Warszawy (od lewej): Andrzej Ryba, Tomasz Kazimierski, Derek Frazer

i

Autor: Archiwum serwisu

Życie w Architekturze to ogólnopolski konkurs architektoniczny organizowany od 1995 roku przez „Architekturę-murator”. Dotychczas odbyło się 9 edycji, w których rywalizowało ponad 3 000 budynków. W 2025 - kolejna edycja konkursu. Na pierwszy konkurs zgłoszono 258 obiektów, w tym 120 budynków mieszkalnych wielorodzinnych  i użyteczności publicznej i 39 domów jednorodzinnych i rezydencji. Jury zakwalifikowało do finału 39 budynków, z których, po obejrzeniu ich wybrano 13 obiektów. Przypominamy realizacje, które wygrały pierwsze edycje. 

Część elementów wystroju wnętrza Atrium zostanie wykorzystana w Upper One - pisaliśmy wtedy w A-M. - Marmur odzyskany z części wspólnych pojawi się na posadzkach w głównym lobby i we wszystkich holach windowych. Zachowana zostanie także rampa wraz z częścią garażu.

Nieistniejący biurowiec Atrium. Dane

  • Adres: al. Jana Pawła II, róg ul. Grzybowskiej, Warszawa
  • Autorzy: architekci Derek Frazer, Tomasz Kazimierski, Andrzej Ryba
  • Konstrukcja: Tadeusz Perzyński, Tommy Jorntell
  • Inwestor: Business Centre Wola Ltd.
  • Powierzchnia zabudowy: 3 430 m²
  • Powierzchnia całkowita: 19 072 m²
  • Kubatura: 75 653 m³
  • Projekt: 1992-1994
  • Realizacja: 1994-1995
  • Pełna publikacja: „Architektura-murator" 4 /1996

Zdjęcia z rozbiórki biurowca z lat 90. w Warszawie

Architektura-murator. Podcast 30/30
Michał Sikorski. Architektura z odzysku
Video Player is loading.
Czas 0:00
Czas trwania 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Pozostały czas 0:00
Â
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      Reklama
      Architektura Murator Google News