Architektura MuratorKonkursyMiędzynarodowy konkurs architektoniczny Fundacji Jacques'a Rougerie

Międzynarodowy konkurs architektoniczny Fundacji Jacques'a Rougerie

Konkurs architektoniczny Fundacji Jacques'a Rougerie skierowany jest przede wszystkim do młodych architektów, projektantów i inżynierów. Celem jest zachęta do tworzenia odważnych rozwiązań współczesnych problemów z wykorzystaniem zasad zrównoważonego rozwoju  

Konkurs architektoniczny, architektura zrównoważonego rozwoju

Trwa rejestracja zgłoszeń na międzynarodowy konkurs architektoniczny Fundacji Jacques'a Rougerie na innowacyjny projekt architektoniczny realizujący zasady zrównoważonego rozwoju. Konkurs skierowany jest do architektów, projektantów i inżynierów zainteresowanych tworzeniem rozwiązań dla problemów o kluczowym znaczeniu dla środowiska. W konkursie cenione są projekty o bezprecedensowym charakterze, propagujące nowy styl życia oraz odpowiedzialne korzystanie z naturalnych zasobów planety.

Jacques Rougerie (ur. 1945) to francuski architekt, który zajmuje się tworzeniem projektów umożliwiających zamieszkanie oceanów przez człowieka. Wspólnie z NASA zaprojektował m.in. stację przeznaczoną do prowadzenia badań oceanograficznych (Sea Orbiter). Jest również autorem zwycięskiej koncepcji podwodnego muzeum archeologicznego w Egipcie. Inspirując się formami podwodnego życia, projektuje laboratoria i kapsuły do zamieszkania pod powierzchnią oceanu.

Nagrody w konkursie architektonicznym przyznawane są w trzech kategoriach:
Innowacje i architektura dla morza – 10.000 €
Innowacje i architektura dla przestrzeni  –  10.000 €
Architektura i podnoszenie poziomu morza – 10.000 €

Terminy w konkursie architektonicznym:
20 lutego 2014 – początek rejestracji
27 maja 2014 –  zakończenie rejestracji
14 października 2014 – ostateczny termin nadsyłania projektów
listopad 2014 – obrady jury, uroczystość wręczenia nagród

Zgłoszenia mogą wysyłać osoby w każdym wieku, indywidualnie lub w zespołach. Regulamin oraz szczegółowe informacje dotyczące formatu zgłaszanych projektów znajdują się na stronie fundacji Jacques'a Rougerie: http://www.jacquesrougeriecompetition.com/competitions/jacques-rougerie-competition/pages/rules

Zobacz projekty laureatów konkursu oraz wizualizację zwycięskiego projektu w kategorii innowacje i architektura dla morza z 2013 roku. Zakłada on zbudowanie pozbawionej ziemi struktury, która służy dla uprawy roślin przy wykorzystaniu składników odżywczych ze stopionych fragmentów lodu na Grenlandii:

Architektura zrównoważona: laureaci konkursu architektonicznego Fundacji Jacques'a Rougerie 2013 Przypominamy ubiegłorocznych zwycięzców konkursu architektonicznego Fundacji Jacques’a Rougerie dla młodych projektantów i zachęcamy do licznego udziału indywidualnych architektów i zespoły z Polski. Rejestracja trwa do 27 maja 2014
Architektura tymczasowa. Teatr z bloków słomy Tymczasowy teatr No99 w Tallinie zbudowany został ze słomy. To przykład współczesnej architektury, zrealizowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, a przy tym zachowujący nowoczesną formę
Konkurs na zagospodarowanie terenów przy Roosevelta w Poznaniu Trwa dwuetapowy konkurs na projekt zagospodarowania terenów przy ulicy Roosevelta w Poznaniu. W skład zespołu projektowego muszą wejść nie tylko architekci, ale też urbaniści. Składanie wniosków do 28 października.
Finał programów Fundacji im. Stefana Kuryłowicza – konkursu TEORIA i stypendium PRAKTYKA 2020 Już 4 listopada poznamy efekty pracy zwycięzców konkursów TEORIA i PRAKTYKA organizowanych przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza. W programie premiera książki „Extra Muros” autorstwa Marcina Kitali i Zygmunta Maniaczyka oraz publiczna prezentacja projektu „PLASTOPIA” Sandry Przepiórkowskiej.
Art in Architecture: konkurs na najlepsze instalacje artystyczne we wnętrzach Trwa trzecia edycja Art in Architecture Festival. Wydarzeniu towarzyszy konkurs na najciekawsze instalacje artystyczne zrealizowane zarówno we wnętrzach prywatnych, jak i publicznych. W jury m.in. architekci Przemo Łukasik, Katarzyna Kuo Stolarska, Oskar Zięta i Witold Dudek.
Konkurs na projekt kładki i wieży widokowej w Augustowie Trwa konkurs na projekt kładki pieszo-rowerowej nad rzeką Nettą w Augustowie. Zadaniem uczestników jest też zaproponowanie wieży widokowej z tężnią i parkiem ekologicznym.
Nagroda Quadro – najlepsze realizacje Poznania 2021 Poznaliśmy wyniki konkursu o Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro 2021! W 23. edycji konkursu na najlepszą realizację minionego roku zwyciężyła pracownia Insomia za projekt kolejnego etapu osiedla Nowy Strzeszyn.
Konkurs na aranżację wystawy stałej Muzeum KL Plaszow Trwa konkurs na wykonanie koncepcji aranżacji plastycznej wystawy stałej w nowo utworzonym Muzeum – Miejscu Pamięci KL Plaszow. Ekspozycja zostanie zrealizowana w dwóch lokalizacjach: nowo projektowanym budynku Memoriału oraz zabytkowym obiekcie, tzw. Szarym Domu.