Architektura MuratorKonkursyMiędzynarodowy konkurs architektoniczny Fundacji Jacques'a Rougerie

Międzynarodowy konkurs architektoniczny Fundacji Jacques'a Rougerie

Konkurs architektoniczny Fundacji Jacques'a Rougerie skierowany jest przede wszystkim do młodych architektów, projektantów i inżynierów. Celem jest zachęta do tworzenia odważnych rozwiązań współczesnych problemów z wykorzystaniem zasad zrównoważonego rozwoju  

Konkurs architektoniczny, architektura zrównoważonego rozwoju

Trwa rejestracja zgłoszeń na międzynarodowy konkurs architektoniczny Fundacji Jacques'a Rougerie na innowacyjny projekt architektoniczny realizujący zasady zrównoważonego rozwoju. Konkurs skierowany jest do architektów, projektantów i inżynierów zainteresowanych tworzeniem rozwiązań dla problemów o kluczowym znaczeniu dla środowiska. W konkursie cenione są projekty o bezprecedensowym charakterze, propagujące nowy styl życia oraz odpowiedzialne korzystanie z naturalnych zasobów planety.

Jacques Rougerie (ur. 1945) to francuski architekt, który zajmuje się tworzeniem projektów umożliwiających zamieszkanie oceanów przez człowieka. Wspólnie z NASA zaprojektował m.in. stację przeznaczoną do prowadzenia badań oceanograficznych (Sea Orbiter). Jest również autorem zwycięskiej koncepcji podwodnego muzeum archeologicznego w Egipcie. Inspirując się formami podwodnego życia, projektuje laboratoria i kapsuły do zamieszkania pod powierzchnią oceanu.

Nagrody w konkursie architektonicznym przyznawane są w trzech kategoriach:
Innowacje i architektura dla morza – 10.000 €
Innowacje i architektura dla przestrzeni  –  10.000 €
Architektura i podnoszenie poziomu morza – 10.000 €

Terminy w konkursie architektonicznym:
20 lutego 2014 – początek rejestracji
27 maja 2014 –  zakończenie rejestracji
14 października 2014 – ostateczny termin nadsyłania projektów
listopad 2014 – obrady jury, uroczystość wręczenia nagród

Zgłoszenia mogą wysyłać osoby w każdym wieku, indywidualnie lub w zespołach. Regulamin oraz szczegółowe informacje dotyczące formatu zgłaszanych projektów znajdują się na stronie fundacji Jacques'a Rougerie: http://www.jacquesrougeriecompetition.com/competitions/jacques-rougerie-competition/pages/rules

Zobacz projekty laureatów konkursu oraz wizualizację zwycięskiego projektu w kategorii innowacje i architektura dla morza z 2013 roku. Zakłada on zbudowanie pozbawionej ziemi struktury, która służy dla uprawy roślin przy wykorzystaniu składników odżywczych ze stopionych fragmentów lodu na Grenlandii:

Architektura zrównoważona: laureaci konkursu architektonicznego Fundacji Jacques'a Rougerie 2013 Przypominamy ubiegłorocznych zwycięzców konkursu architektonicznego Fundacji Jacques’a Rougerie dla młodych projektantów i zachęcamy do licznego udziału indywidualnych architektów i zespoły z Polski. Rejestracja trwa do 27 maja 2014
Architektura tymczasowa. Teatr z bloków słomy Tymczasowy teatr No99 w Tallinie zbudowany został ze słomy. To przykład współczesnej architektury, zrealizowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, a przy tym zachowujący nowoczesną formę
Konkurs na projekt sali sportowej w Miechowie Gmina i Miasto Miechów ogłosiły konkurs na projekt nowej sali sportowej w Miechowie. W jury m.in. Piotr Lewicki, Marcin Brataniec i Piotr Chuchacz. Składanie wniosków do 8 sierpnia.
Konkurs na zagospodarowanie przestrzeni przed siedzibą Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki we współpracy z lokalnym oddziałem SARP zaprasza do udziału w konkursie na projekt zagospodarowania przedpola obecnej siedziby Wydziału Architektury przy ul. Podchorążych. Składanie wniosków do  15 sierpnia.
Polacy zwyciężyli w konkursie inwestorskim na projekt kawiarni u podnóża wulkanu Hverfjall na Islandii Polscy architekci Weronika Plata i Wiktor Stankiewicz zajęli pierwsze miejsce w realizacyjnym konkursie na projekt kawiarni u podnóża wulkanu Hverfjall w północnej Islandii. „Koncepcja doskonale łączy krajobraz z architekturą” – napisało jury w uzasadnieniu.
Wyniki konkursu na projekt kulturoteki w Starej Miłosnej W konkursie na projekt nowej kulturoteki na osiedlu Stara Miłosna w Warszawie zwyciężyło  xystudio. Architekci zaprojektowali obiekt o prostej, modułowej bryle i drewnianej konstrukcji z zielenią na dachu oraz głównej fasadzie.
Konkurs na projekt rozbudowy wojewódzkiej straży pożarnej w Toruniu Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu we współpracy z lokalnym oddziałem SARP zaprasza do udziału w konkursie na projekt modernizacji i rozbudowy historycznego obiektu przy ul. Prostej. Składnia wniosków do 14 lipca.
Konkurs na projekt modelowego placu zabaw bez barier PFR Nieruchomości i Fundacja Integracja zapraszają do udziału w konkursie na projekt uniwersalnego placu zabaw dla użytkowników w różnym wieku i o różnym stopniu sprawności ruchowej. Założenie powstanie na terenie realizowanego właśnie w Katowicach osiedla społecznego autorstwa Kuryłowicz & Associates.