Architektura MuratorKonkursyMiędzynarodowy konkurs architektoniczny Fundacji Jacques'a Rougerie

Międzynarodowy konkurs architektoniczny Fundacji Jacques'a Rougerie

Konkurs architektoniczny Fundacji Jacques'a Rougerie skierowany jest przede wszystkim do młodych architektów, projektantów i inżynierów. Celem jest zachęta do tworzenia odważnych rozwiązań współczesnych problemów z wykorzystaniem zasad zrównoważonego rozwoju  

Konkurs architektoniczny, architektura zrównoważonego rozwoju

Trwa rejestracja zgłoszeń na międzynarodowy konkurs architektoniczny Fundacji Jacques'a Rougerie na innowacyjny projekt architektoniczny realizujący zasady zrównoważonego rozwoju. Konkurs skierowany jest do architektów, projektantów i inżynierów zainteresowanych tworzeniem rozwiązań dla problemów o kluczowym znaczeniu dla środowiska. W konkursie cenione są projekty o bezprecedensowym charakterze, propagujące nowy styl życia oraz odpowiedzialne korzystanie z naturalnych zasobów planety.

Jacques Rougerie (ur. 1945) to francuski architekt, który zajmuje się tworzeniem projektów umożliwiających zamieszkanie oceanów przez człowieka. Wspólnie z NASA zaprojektował m.in. stację przeznaczoną do prowadzenia badań oceanograficznych (Sea Orbiter). Jest również autorem zwycięskiej koncepcji podwodnego muzeum archeologicznego w Egipcie. Inspirując się formami podwodnego życia, projektuje laboratoria i kapsuły do zamieszkania pod powierzchnią oceanu.

Nagrody w konkursie architektonicznym przyznawane są w trzech kategoriach:
Innowacje i architektura dla morza – 10.000 €
Innowacje i architektura dla przestrzeni  –  10.000 €
Architektura i podnoszenie poziomu morza – 10.000 €

Terminy w konkursie architektonicznym:
20 lutego 2014 – początek rejestracji
27 maja 2014 –  zakończenie rejestracji
14 października 2014 – ostateczny termin nadsyłania projektów
listopad 2014 – obrady jury, uroczystość wręczenia nagród

Zgłoszenia mogą wysyłać osoby w każdym wieku, indywidualnie lub w zespołach. Regulamin oraz szczegółowe informacje dotyczące formatu zgłaszanych projektów znajdują się na stronie fundacji Jacques'a Rougerie: http://www.jacquesrougeriecompetition.com/competitions/jacques-rougerie-competition/pages/rules

Zobacz projekty laureatów konkursu oraz wizualizację zwycięskiego projektu w kategorii innowacje i architektura dla morza z 2013 roku. Zakłada on zbudowanie pozbawionej ziemi struktury, która służy dla uprawy roślin przy wykorzystaniu składników odżywczych ze stopionych fragmentów lodu na Grenlandii:

Architektura zrównoważona: laureaci konkursu architektonicznego Fundacji Jacques'a Rougerie 2013 Przypominamy ubiegłorocznych zwycięzców konkursu architektonicznego Fundacji Jacques’a Rougerie dla młodych projektantów i zachęcamy do licznego udziału indywidualnych architektów i zespoły z Polski. Rejestracja trwa do 27 maja 2014
Architektura tymczasowa. Teatr z bloków słomy Tymczasowy teatr No99 w Tallinie zbudowany został ze słomy. To przykład współczesnej architektury, zrealizowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, a przy tym zachowujący nowoczesną formę
BDR Architekci z nagrodą w konkursie na przebudowę Pałacu Radziwiłłów w Wilnie Poznaliśmy wyniki międzynarodowego konkursu na przebudowę Pałacu Radziwiłłów w Wilnie dla potrzeb Litewskiego Muzeum Sztuki. Trzecie miejsce zajęła pracownia BDR Architekci z Warszawy. Dostrzeżono też koncepcję biura WXCA.
Rozstrzygnięcie konkursu Drewno w Architekturze 2021 Rozstrzygnięto kolejną edycję ogólnopolskiego konkursu na najlepsze prace magisterskie, w których ukazane zostały walory drewna. Pierwszą nagrodę zdobył Michał Kołodziej z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej za projekt rewitalizacji dawnej dzielnicy żydowskiej w Przedborzu.
Nagrody Salonu Architektury 2021 W tym roku do konkursu o nagrody Salonu Architektury zgłoszono 21 realizacji. Zwycięzcą został obiekt sakralny autorstwa Jakuba Turbasy i Bartłomieja Pyrzyka. Statuetki zostały wręczone podczas drugiego dnia Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie.
International VELUX Award 2022: konkurs dla studentów architektury Rozpoczęła się 10., jubileuszowa edycja międzynarodowego konkursu International VELUX Award 2022 organizowanego przez firmę VELUX we współpracy z Międzynarodową Unią Architektów. Pula nagród wynosi 30 tys. euro.
Wzorcowy dom dla Śląska – wyniki konkursu Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z katowickim oddziałem SARP rozstrzygnął konkurs na projekt modelowego domu jednorodzinnego dla terenów wiejskich i podmiejskich województwa śląskiego. Nagrodzone i wyróżnione projekty będą przeznaczone do sprzedaży i ukażą się w specjalnej pokonkursowej publikacji. „Architektura-murator” jest partnerem medialnym tej inicjatywy.
2031 NOW_our cities in 10 years: międzynarodowy konkurs dla studentów architektury Fundacja Globalworth i stowarzyszenie Igloo – Habitat and Architecture ogłaszają międzynarodowy konkurs na projekt miast przyszłości 2031 NOW_our cities in 10 years. Pula nagród wynosi 11 tys. euro.