Architektura MuratorKonkursyMiędzynarodowy konkurs architektoniczny na przebudowę dworca kolejowego w Wilnie

Międzynarodowy konkurs architektoniczny na przebudowę dworca kolejowego w Wilnie

Litewskie Stowarzyszenie Architektów zaprasza do udziału w konkursie na przebudowę głównego dworca i terminalu komunikacji miejskiej w Wilnie. Pula nagród wynosi 120 tys. euro.

Międzynarodowy konkurs architektoniczny na przebudowę dworca kolejowego w Wilnie
Dworzec kolejowy w Wilnie, stan obecny; fot. S. Ziura

Projekty przebudowy stacji kolejowych w stolicach świata odbywają się zwykle tylko raz na sto lat, jest to więc historyczna okazja do nakreślenia wizji dla przyszłych pokoleń. Chcemy stworzyć miejsce, które będzie nie tylko początkiem lub końcem podróży, ale także nowym centrum z przestrzeniami rekreacyjno-usługowymi i wygodnymi połączeniami dla wszystkich użytkowników – czytamy w ogłoszeniu. Organizatorem ogłoszonego właśnie konkursu architektonicznego są władze Wilna wraz z Litewskimi Kolejami (LTG) i lokalnym stowarzyszeniem architektów. Zadaniem uczestników jest zaprojektowanie przebudowy istniejącego dworca, zrealizowanego w latach 1853–1862 w ramach budowy budowy Kolei Warszawsko-Petersburskiej, i oddalonego o ok. 200 metrów terminalu komunikacji miejskiej oraz nowe zagospodarowanie przestrzeni publicznych wokół. Naszym celem jest, aby każda osoba, która przyjedzie do Wilna pociągiem lub autobusem od razu wiedziała, że jest to tętniące życiem miasto przyszłości, a kiedy wyjdzie na plac przed budynkiem, że jest też przytulne, zielone i inspirujące – tłumaczą organizatorzy.

Czytaj też: Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE w Toruniu: międzynarodowy konkurs SARP |

W 11-osobowym jury zasiądą zawodowi architekci, urbaniści i projektanci krajobrazu, ale też przedstawiciele władz miasta i kolei litewskich. Pula nagród wyniesie 120 tys. euro, za  zajęcie I miejsca przewidziano 50 tys., za II miejsce 30 tys., za III miejsce 20 tys., a za dwa kolejne po 10 tys. euro. Składanie prac do 31 maja, ogłoszenie wyników planowane jest na przełomie czerwca i lipca. Szczegółowe informacje oraz regulamin na stronie  vilniusconnect.lt.

Nowy dworzec Częstochowa Główna
Nowy dworzec Częstochowa Główna Zbliża się przebudowa dworca Częstochowa Główna. PKP S.A. podpisały umowy na opracowanie dokumentacji projektowej z pracowniami wybranymi w konkursie architektonicznym: Toprojekt z Rybnika oraz AND Studio i Antonini z Paryża.
Autor: Piotr Prus
Konkurs na projekt osiedla TBS w Katowicach SARP Katowice zaprasza do udziału w konkursie na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej zrównoważonego osiedla TBS w Giszowcu. Składanie wniosków do 9 sierpnia.
Polacy ponownie wśród laureatów prestiżowego konkursu Kaira Looro 2021 Jury pod przewodnictwem Kengo Kumy wybrało laureatów tegorocznej edycji konkursu Kaira Looro na projekt Domu Kobiet w gminie Baghere w południowym Senegalu. Honorowe wyróżnienie przypadło Weronice Paczkowskiej, Aleksandrze Kubiak, Marcie Mojsik i Piotrowi Gajdakowi. Aż cztery zespoły z Polski znalazły się też w ścisłym finale konkursu!
Międzynarodowy konkurs na zagospodarowanie nabrzeży w Mariupolu na Ukrainie Władze Mariupolu ogłosiły właśnie dwuetapowy międzynarodowy konkurs na projekt zagospodarowania nabrzeży w centrum miasta. Zgłoszenia przyjmowane są do 31 lipca!
Biblioteka dla uchodźców: edukacja dla lepszej przyszłości Yaroslav Panasevych, Alexanrda Polets i Anastasiya Skvarniuk z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej wśród laureatów konkursu Tiny Library 2021.
Międzynarodowy konkurs na projekt bulwarów nad Morzem Czarnym Strelka KB zaprasza do udziału w dwuetapowym konkursie na projekt promenady nadmorskiej w nowo powstającym osiedlu koło Soczi. Pula nagród wynosi ponad milion złotych!
DtEA 2021 – wyniki konkursu Design that Educates Awards Rozstrzygnięto trzecią edycję międzynarodowego konkursu Design that Educates Awards. Obok realizacji z całego świata znalazły się też dwa projekty z Polski!