Architektura MuratorKonkursyMiędzynarodowy konkurs architektoniczny na przebudowę dworca kolejowego w Wilnie

Międzynarodowy konkurs architektoniczny na przebudowę dworca kolejowego w Wilnie

Litewskie Stowarzyszenie Architektów zaprasza do udziału w konkursie na przebudowę głównego dworca i terminalu komunikacji miejskiej w Wilnie. Pula nagród wynosi 120 tys. euro.

Międzynarodowy konkurs architektoniczny na przebudowę dworca kolejowego w Wilnie
Dworzec kolejowy w Wilnie, stan obecny; fot. S. Ziura

Projekty przebudowy stacji kolejowych w stolicach świata odbywają się zwykle tylko raz na sto lat, jest to więc historyczna okazja do nakreślenia wizji dla przyszłych pokoleń. Chcemy stworzyć miejsce, które będzie nie tylko początkiem lub końcem podróży, ale także nowym centrum z przestrzeniami rekreacyjno-usługowymi i wygodnymi połączeniami dla wszystkich użytkowników – czytamy w ogłoszeniu. Organizatorem ogłoszonego właśnie konkursu architektonicznego są władze Wilna wraz z Litewskimi Kolejami (LTG) i lokalnym stowarzyszeniem architektów. Zadaniem uczestników jest zaprojektowanie przebudowy istniejącego dworca, zrealizowanego w latach 1853–1862 w ramach budowy budowy Kolei Warszawsko-Petersburskiej, i oddalonego o ok. 200 metrów terminalu komunikacji miejskiej oraz nowe zagospodarowanie przestrzeni publicznych wokół. Naszym celem jest, aby każda osoba, która przyjedzie do Wilna pociągiem lub autobusem od razu wiedziała, że jest to tętniące życiem miasto przyszłości, a kiedy wyjdzie na plac przed budynkiem, że jest też przytulne, zielone i inspirujące – tłumaczą organizatorzy.

Czytaj też: Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE w Toruniu: międzynarodowy konkurs SARP |

W 11-osobowym jury zasiądą zawodowi architekci, urbaniści i projektanci krajobrazu, ale też przedstawiciele władz miasta i kolei litewskich. Pula nagród wyniesie 120 tys. euro, za  zajęcie I miejsca przewidziano 50 tys., za II miejsce 30 tys., za III miejsce 20 tys., a za dwa kolejne po 10 tys. euro. Składanie prac do 31 maja, ogłoszenie wyników planowane jest na przełomie czerwca i lipca. Szczegółowe informacje oraz regulamin na stronie  vilniusconnect.lt.

Nowy dworzec Częstochowa Główna
Nowy dworzec Częstochowa Główna Zbliża się przebudowa dworca Częstochowa Główna. PKP S.A. podpisały umowy na opracowanie dokumentacji projektowej z pracowniami wybranymi w konkursie architektonicznym: Toprojekt z Rybnika oraz AND Studio i Antonini z Paryża.
Autor: Piotr Prus
Konkurs KOŁO 2021: rusza 22. edycja konkursu KOŁO na projekt łazienki Od ponad dwudziestu lat pod marką KOŁO organizowany jest konkurs na projekt toalety publicznej skierowany do studentów architektury i młodych projektantów. Dzięki inicjatywie dotychczas udało się zbudować cztery obiekty – w Kazimierzu, Warszawie, Krakowie i Płocku.
Teatr Zagłębia w Sosnowcu: konkurs na rozbudowę zabytkowej siedziby Teatru Zagłębia Teatr Zagłębia i katowicki oddział SARP ogłaszają konkurs na rozbudowę i modernizację zabytkowej siedziby placówki w samym centrum Sosnowca.
Nowy Ratusz w Łodzi: wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt nowej siedziby Urzędu Miasta Łodzi. Zwyciężyło konsorcjum biur Draft, Lumioo, Projekt Officyna i AMP. Jak zapowiada Hanna Zdanowska, nowy ratusz będzie realizowany w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Prezentujemy wszytskie prace nagrodzone i nadesłane na konkurs.
Gmach prokuratury w Katowicach: wyniki konkursu Katowicki SARP rozstrzygnął konkurs na nową siedzibę prokuratury. Gmach, mieszczący siedem różnych instytucji, zaplanowano w Załężu, między Drogową Trasą Średnicową a zborem zielonoświątkowców.
Polskie tamaga studio w finale konkursu LAGI 2020 Fly Ranch Mateusz Góra i Agata Gryszkiewicz z tamaga studio znaleźli się wśród 10 finalistów konkursu LAGI 2020 Fly Ranch na projekt pawilonu służącego uczestnikom słynnego festiwalu Burning Man w Nevadzie!
Konkurs na projekt parku przy ul. Warszawskiej w Ostrołęce Urząd miasta Ostrołęki ogłosił konkurs na opracowanie koncepcji krajobrazowo-architektonicznej zagospodarowania terenu przy ul. Warszawskiej w zachodniej części miasta. To tak zwany Lasek nad Narwią, którego uporządkowanie ma się stać jednym z etapów urządzania nabrzeża rzeki w centrum.