Architektura MuratorKonkursyMiędzynarodowy konkurs architektoniczny na przebudowę dworca kolejowego w Wilnie

Międzynarodowy konkurs architektoniczny na przebudowę dworca kolejowego w Wilnie

Litewskie Stowarzyszenie Architektów zaprasza do udziału w konkursie na przebudowę głównego dworca i terminalu komunikacji miejskiej w Wilnie. Pula nagród wynosi 120 tys. euro.

Międzynarodowy konkurs architektoniczny na przebudowę dworca kolejowego w Wilnie
Dworzec kolejowy w Wilnie, stan obecny; fot. S. Ziura

Projekty przebudowy stacji kolejowych w stolicach świata odbywają się zwykle tylko raz na sto lat, jest to więc historyczna okazja do nakreślenia wizji dla przyszłych pokoleń. Chcemy stworzyć miejsce, które będzie nie tylko początkiem lub końcem podróży, ale także nowym centrum z przestrzeniami rekreacyjno-usługowymi i wygodnymi połączeniami dla wszystkich użytkowników – czytamy w ogłoszeniu. Organizatorem ogłoszonego właśnie konkursu architektonicznego są władze Wilna wraz z Litewskimi Kolejami (LTG) i lokalnym stowarzyszeniem architektów. Zadaniem uczestników jest zaprojektowanie przebudowy istniejącego dworca, zrealizowanego w latach 1853–1862 w ramach budowy budowy Kolei Warszawsko-Petersburskiej, i oddalonego o ok. 200 metrów terminalu komunikacji miejskiej oraz nowe zagospodarowanie przestrzeni publicznych wokół. Naszym celem jest, aby każda osoba, która przyjedzie do Wilna pociągiem lub autobusem od razu wiedziała, że jest to tętniące życiem miasto przyszłości, a kiedy wyjdzie na plac przed budynkiem, że jest też przytulne, zielone i inspirujące – tłumaczą organizatorzy.

Czytaj też: Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE w Toruniu: międzynarodowy konkurs SARP |

W 11-osobowym jury zasiądą zawodowi architekci, urbaniści i projektanci krajobrazu, ale też przedstawiciele władz miasta i kolei litewskich. Pula nagród wyniesie 120 tys. euro, za  zajęcie I miejsca przewidziano 50 tys., za II miejsce 30 tys., za III miejsce 20 tys., a za dwa kolejne po 10 tys. euro. Składanie prac do 31 maja, ogłoszenie wyników planowane jest na przełomie czerwca i lipca. Szczegółowe informacje oraz regulamin na stronie  vilniusconnect.lt.

Nowy dworzec Częstochowa Główna
Nowy dworzec Częstochowa Główna Zbliża się przebudowa dworca Częstochowa Główna. PKP S.A. podpisały umowy na opracowanie dokumentacji projektowej z pracowniami wybranymi w konkursie architektonicznym: Toprojekt z Rybnika oraz AND Studio i Antonini z Paryża.
Autor: Piotr Prus
Konkurs na pawilon dla bezdomnych kotów w Warszawie Władze Warszawy ogłosiły konkurs na projekt nowej kociarni w Wawrze. Pawilon będzie mógł przyjąć do 300 kotów.
Konkurs na projekt rewitalizacji Miejskiego Parku Rodzinnego w Redzie Władze Redy ogłosiły konkurs na rewitalizację i rozbudowę Miejskiego Parku Rodzinnego. Zadaniem uczestników jest m.in. zaprojektowanie tężni oraz wodnego placu zabaw.
Konkurs na projekt sali sportowej w Miechowie Gmina i Miasto Miechów ogłosiły konkurs na projekt nowej sali sportowej w Miechowie. W jury m.in. Piotr Lewicki, Marcin Brataniec i Piotr Chuchacz. Składanie wniosków do 8 sierpnia.
Konkurs na zagospodarowanie przestrzeni przed siedzibą Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki we współpracy z lokalnym oddziałem SARP zaprasza do udziału w konkursie na projekt zagospodarowania przedpola obecnej siedziby Wydziału Architektury przy ul. Podchorążych. Składanie wniosków do  15 sierpnia.
Polacy zwyciężyli w konkursie inwestorskim na projekt kawiarni u podnóża wulkanu Hverfjall na Islandii Polscy architekci Weronika Plata i Wiktor Stankiewicz zajęli pierwsze miejsce w realizacyjnym konkursie na projekt kawiarni u podnóża wulkanu Hverfjall w północnej Islandii. „Koncepcja doskonale łączy krajobraz z architekturą” – napisało jury w uzasadnieniu.
Wyniki konkursu na projekt kulturoteki w Starej Miłosnej W konkursie na projekt nowej kulturoteki na osiedlu Stara Miłosna w Warszawie zwyciężyło  xystudio. Architekci zaprojektowali obiekt o prostej, modułowej bryle i drewnianej konstrukcji z zielenią na dachu oraz głównej fasadzie.