Architektura MuratorKonkursyMiędzynarodowy konkurs architektoniczny na przebudowę placu w Tiranie

Międzynarodowy konkurs architektoniczny na przebudowę placu w Tiranie

Przedmiotem konkursu jest koncepcja przebudowy Placu Piramidy w stolicy Albanii Tiranie. Poszukiwana jest nowa tożsamość miejsca naznaczonego komunistyczną przeszłością. Do udziału w konkursie zaproszeni są studenci oraz architekci do 40 roku życia  

piramida w Tiranie, konkurs architektoniczny
Źródło: Tirana Architecture Week

Tydzień architektury w Tiranie (Tirana Architecture Week) oraz Ministerstwo Kultury Albanii zapraszają studentów architektury oraz  architektów, którzy nie przekroczyli 40 roku życia, do udziału w ideowym konkursie architektonicznym na projekt Placu Piramidy w Tiranie.

Centrum Tirany to miejsce, gdzie nakładają się na siebie różne okresy historii miasta. Obszar objęty konkursem zdominowany jest przez symbole komunistycznej przeszłości kraju. Najbardziej rozpoznawalnym elementem jest tu modernistyczne mauzoleum dyktatora Envera Hodży w formie piramidy.

Celem konkursu jest ożywienie placu, nadanie mu tożsamości oraz nowych funkcji. Uczestnicy powinni zaprezentować rozwiązania konceptualne (a nie techniczne), zapewnić łatwy dostęp dla pieszych oraz stworzyć połączenia przestrzenne pomiędzy miejscem i jego kontekstem.

Terminy i nagrody w konkursie architektonicznym:

do 15 września 2014 – rejestracji
do 26 września 2014 – składanie prac konkursowych
3 października 2014 – ogłoszenie zwycięzcy konkursu

I miejsce – 1.000 € oraz publikacja w magazynie A+P
II miejsce - 750 € oraz publikacja w magazynie A+P
II miejsce - 250 € oraz publikacja w magazynie A+P

Przyjmowane są zgłoszenia od osób indywidualnych oraz zespołów (do 5 osób). Opłata rejestracyjna wynosi 25 za zespół.

Szczegóły na stronie organizatora konkursu

51 koncepcji zagospodarowania Placu Małachowskiego w Warszawie 17 czerwca zakończono przyjmowanie prac na konkurs architektoniczny dotyczący Placu Małachowskiego w Warszawie. Zarząd Terenów Publicznych otrzymał ponad 50 propozycji modernizacji placu od architektów i urbanistów z Polski i ze świata. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w I połowie lipca 2014
Skały Tirany MVRDV zwycięzcą konkursu na koncepcję planu miejscowego w południowej Albanii z uwzględnieniem zielonego sąsiedztwa wokół jeziora Tirana.
Konkurs na projekt zagospodarowania placu Czerwonych Gitar w Gdańsku Plac przed kultowym Cristalem przy al. Grunwaldzkiej we Wrzeszczu od niedawna nosi imię Czerwonych Gitar. Władze miasta ogłosiły właśnie konkurs studialny na nowe zagospodarowanie tej przestrzeni.
Kolejny konkurs na oprawę pomnika Narutowicza w Warszawie Miasto st. Warszawa ogłosiło nowy konkurs na oprawę architektoniczno-rzeźbiarską pomnika Gabriela Narutowicza. Poprzedni, w którym zwyciężyła koncepcja firmy Granity Skwara Group, został unieważniony.
Park Aktywności Rodzinnej w Wawrze: wyniki konkursu Plany realizacji Parku Aktywności Rodzinnej w Wawrze budzą kontrowersje. Czy słusznie? Władze miasta właśnie rozstrzygnęły konkurs na zagospodarowanie czterohektarowej polany w sąsiedztwie tzw. Lasku Wawerskiego.
Będzie nowa siedziba Muzeum Okręgowego w Lesznie. Właśnie ogłoszono konkurs na jej projekt Nowa siedziba Muzeum Okręgowego w Lesznie powstać ma w wyniku adaptacji i rozbudowy tzw. Starej Octowni w samym centrum miasta. Poznański oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich właśnie ogłosił konkurs na projekt obiektu.
Będzie konkurs architektoniczny na odbudowę Pałacu Saskiego Projekt odbudowy Pałacu Saskiego zostanie wyłoniony w konkursie architektonicznym. Powołana w celu realizacji inwestycji spółka Pałac Saski planuje go ogłosić na początku 2023 roku.
W poszukiwaniu uczciwych konkursów: rozmowa z Robertem Majkutem Są konkursy, które służą tylko do finansowania biznesu organizatorów. Red Dot Design Award pokazał światu, że można tak działać. Wątpliwą sprawą jest tu już niezliczona liczba bardzo wąskich kategorii, skonstruowanych celowo tak, by niemal każdy uczestnik mógł zwyciężyć w jednej z nich.