Architektura MuratorKonkursyMiędzynarodowy konkurs architektoniczny ONE PRIZE 2014

Międzynarodowy konkurs architektoniczny ONE PRIZE 2014

Przedmiotem tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu ONE PRIZE jest opracowanie projektu siedziby interdyscyplinarnej szkoły designu ONE Lab. Na jej lokalizację wybrano tereny dawnej stoczni Brooklyn Navy Yard w Nowym Jorku, która od końca lat 80. XX wieku przekształcana jest w modelowy park przemysłowy

Brooklyn Navy Yard to powołana do życia w 1801 roku stocznia, zlokalizowana w Brooklinie w Nowym Jorku. Znajdujące się na jej terenie budynki, biura, magazyny i baraki wzniesione zostały z ręcznie wykonanych cegieł. Obiekt już od dawna nie pełni swej pierwotnej funkcji. W ramach długoterminowego projektu teren Brooklyn Navy Yard ma stać się modelowym przykładem zielonych technologii i zrównoważonego rozwoju. Działa tu obecnie ponad 300 firm, pracuje 6.400 osób. Obok działalności biznesowej znajdują się tu również pracownie dla artystów, a od 2011 muzeum poświęcone historii miejsca.

Jeden z magazynów znajdujących się na terenie stoczni, poddany renowacji budynek nr 128 o powierzchni 84 000 m2, stał się przedmiotem organizowanego corocznie międzynarodowego konkursu ONE PRIZE. Zadanie konkursowe polega na przekształcenie budynku na siedzibę ONE Lab, niezależnej szkoły designu i nauki w Nowym Jorku. Jej działalność zapoczątkowała grupa architektów, inżynierów, artystów, biologów, ekspertów robotyki, fizyków, etc. Ich celem było stworzenie interdyscyplinarnej platformy wymiany wiedzy dla studentów i praktyków. Smart Dock, czyli nowa siedziba ONE Lab powinna symbolizować ducha szkoły i wpisane w nią wartości: interdyscyplinarną naukę, przestrzenie dla pracy zespołowej, DIY i ... hakowanie.

W Smart Dock powinny znaleźć się studia dla 30 studentów, przestrzeń biurowa dla 8-10 administratorów oraz miejsce przeznaczone do prezentacji, wystaw i organizacji różnego rodzaju wydarzeń. Pozostałe elementy programu to przestrzeń rekreacyjna z meblami i kuchnia z jadalnią. Integralną częścią projektu powinna być możliwość wyświetlania projekcji. WC oraz klimatyzacja zostały zapewnione w ramach przeprowadzonej renowacji budynku.

W konkursie mogą brać udział architekci, architekci krajobrazu, urbaniści, inżynierowie, naukowcy, artyści, studenci oraz inni, którzy mają pomysł na zagospodarowanie przyszłej siedziby ONE Lab. Przyjmowane są zarówno zgłoszenia indywidualne, jak i grupowe.

Nagrody w konkursie architektonicznym:

I nagroda 5000 $ oraz przygotowanie projektu wykonawczego
II nagroda 2000 $
III nagroda 1000 $
Relacja prasowa na stronie partnerów One Prize
Prezentacja projektów w ramach wystaw i wykładów
Prezentacja na stronie internetowej konkursu przez rok od rozstrzygnięcia

Terminy i opłaty w konkursie architektonicznym:

Dokumentacja budynku oraz szczegółowy program zostanie udostępniony każdemu zarejestrowanemu uczestnikowi konkursu, po uiszczeniu opłaty rejestracyjnej w wysokości 100 $ (przed 30 czerwca) oraz 150 $ (po 30 czerwca).
31 sierpnia 2014 – termin nadsyłania prac konkursowych

Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie internetowej konkursu http://www.oneprize.org/

Rewitalizacja architektury przemysłowej opuszczonego miasta Detroit: Reanimate the Ruins Ogłoszono konkurs architektoniczny na rewitalizację ruin przemysłowej architektury Detroit. Przedmiotem otwartego dla projektantów i studentów z całego świata konkursu są ruiny fabryki samochodów Packard Motor Plant
Szkoła nr 9 w Los Angeles Ukośna wieża otoczona spiralną rampą ma stać się nowym symbolem miejskiej sceny artystycznej. Autorzy: Coop Himmelb(l)au.
Konkurs realizacyjny na projekt modelowej szkoły dla południowego Senegalu Trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji konkurs Kaira Looro. Tym razem zadaniem uczestników jest zaprojektowanie modelowej szkoły podstawowej dla wsi w południowym Senegalu. Jury pod przewodnictwem Kengo Kumy wybierze 30 projektów, z których najlepszy zostanie zrealizowany.
W Gdańsku powstanie Muzeum Westerplatte. Właśnie ogłoszono konkurs na projekt gmachu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłosiło dwuetapowy konkurs na projekt Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Obiekt stanąć ma na terenie historycznej bitwy na Westerplatte.
We Włochach powstanie nowe osiedle z mieszkaniami komunalnymi. Warszawa właśnie ogłosiła konkurs Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego wraz ze Stołecznym Zarządem Rozbudowy Miasta organizują konkurs na zespół budynków z mieszkaniami komunalnymi i lokalami usługowymi. Nowe osiedle powstanie przy ul. 1 Sierpnia we Włochach.
Trwa konkurs na projekt nowej siedziby Polskiej Opery Królewskiej. Budynek stanie na terenie Łazienek „Potrzebujemy dobrego pomysłu na ten budynek” – mówił wicepremier i minister kultury Piotr Gliński podczas konferencji prasowej zapowiadającej konkurs na projekt nowej siedziby Polskiej Opery Królewskiej. Gmach ma stanąć na terenie Łazienek, a w jury zasiadają m.in. Magdalena Kozień-Woźniak, Jacek Lenart i Piotr Lewicki.
Pałac Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze jako laboratorium pozytywistycznych idei Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt wystawy stałej w Pałacu Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze. Według zwycięskiej koncepcji zespołu Marcina Kwietowicza nowo powołana placówka stanie się laboratorium pozytywistycznych idei, inspirując do pracy na rzecz rozwiązywania współczesnych problemów.
Modelowy plac zabaw: wyniki konkursu na wzorcową przestrzeń integracyjną Milena Trzcińska, Łukasz Stępnik i Łukasz Kowalski zwyciężyli w konkursie na projekt uniwersalnego placu zabaw dla użytkowników w różnym wieku i o różnym stopniu sprawności ruchowej. Założenie powstanie na terenie realizowanego właśnie w Katowicach osiedla społecznego autorstwa Kuryłowicz & Associates.