Architektura MuratorKonkursyMiędzynarodowy konkurs na projekt bulwarów nad Morzem Czarnym

Międzynarodowy konkurs na projekt bulwarów nad Morzem Czarnym

Strelka KB zaprasza do udziału w dwuetapowym konkursie na projekt promenady nadmorskiej w nowo powstającym osiedlu koło Soczi. Pula nagród wynosi ponad milion złotych!

Międzynarodowy konkurs na projekt bulwarów nad Morzem Czarnym

Syriusz to nowe osiedle, które władze Federacji Rosyjskiej wyodrębniły z części Soczi w grudniu 2020 roku. Na terenie tej nowej jednostki miejskiej znajduje się m.in. centrum olimpijskie zbudowane na igrzyska w 2014 roku, ale też zyskująca coraz większą renomę politechnika, od której osiedle wzięło zresztą nazwę. Syriusz w przyszłości stać się ma bowiem nowym ośrodkiem innowacji. Władze uczelni we współpracy z VEB.RF, państwową firmą inwestycyjną odpowiadającą m.in. za rozwój infrastruktury i produkcji przemysłowej na terenie Rosji, ogłosiły właśnie dwuetapowy konkurs architektoniczny na koncepcję nadmorskiej promenady w Syriuszu. Zadaniem uczestników jest przedstawienie pomysłów na zagospodarowanie bulwarów ciągnących się na długości 7,5 km u nabrzeży Morza Czarnego. Organizatorzy oczekują wielofunkcyjnej przestrzeni, umożliwiającej m.in. przeprowadzenie różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych i sportowych, a jednocześnie nowej atrakcji i ikony Syriusza.

W 9-osobowym jury zasiadają Dmitrij Czernyszenko, wicepremier Federacji Rosyjskiej, Elena Szmelewa, szefowa fundacji Talent and Success, Igor Szuwałow, przewodniczący VEB.RF, Władimir Silkin, przewodniczący Rosyjskiej Federacji Żeglarskiej, a także architektka Alaina Filipa, współtwórczyni polityki rozwoju miasta Nicei, architektka Doriana Fuksas, współprowadząca Studio Fuksas, architekt krajobrazu Martin Rein Cano, współprowadzący biuro Topotek 1, Matthias Rudolph z firmy Transsolar oraz Michèle Larue-Charlus, szefowa projektu Bordeaux Métropole 2050. Patronat nad konkursem objęła moskiewska firma konsultingowa Strelka KB. Pula nagród wynosi 26 mln rubli (ok. 1,3 mln zł).  Zgłoszenia przyjmowane są do 3 września. Nazwy sześciu zespołów wybranych do II etapu zostaną podane 22 września. Ogłoszenie zwycięzcy planowane jest na początek grudnia 2021 roku. Więcej informacji na stronie https://sirius-veb-competition.com.

Kolejny konkurs na oprawę pomnika Narutowicza w Warszawie Miasto st. Warszawa ogłosiło nowy konkurs na oprawę architektoniczno-rzeźbiarską pomnika Gabriela Narutowicza. Poprzedni, w którym zwyciężyła koncepcja firmy Granity Skwara Group, został unieważniony.
Park Aktywności Rodzinnej w Wawrze: wyniki konkursu Plany realizacji Parku Aktywności Rodzinnej w Wawrze budzą kontrowersje. Czy słusznie? Władze miasta właśnie rozstrzygnęły konkurs na zagospodarowanie czterohektarowej polany w sąsiedztwie tzw. Lasku Wawerskiego.
Będzie nowa siedziba Muzeum Okręgowego w Lesznie. Właśnie ogłoszono konkurs na jej projekt Nowa siedziba Muzeum Okręgowego w Lesznie powstać ma w wyniku adaptacji i rozbudowy tzw. Starej Octowni w samym centrum miasta. Poznański oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich właśnie ogłosił konkurs na projekt obiektu.
Będzie konkurs architektoniczny na odbudowę Pałacu Saskiego Projekt odbudowy Pałacu Saskiego zostanie wyłoniony w konkursie architektonicznym. Powołana w celu realizacji inwestycji spółka Pałac Saski planuje go ogłosić na początku 2023 roku.
W poszukiwaniu uczciwych konkursów: rozmowa z Robertem Majkutem Są konkursy, które służą tylko do finansowania biznesu organizatorów. Red Dot Design Award pokazał światu, że można tak działać. Wątpliwą sprawą jest tu już niezliczona liczba bardzo wąskich kategorii, skonstruowanych celowo tak, by niemal każdy uczestnik mógł zwyciężyć w jednej z nich.
Jedno z pierwszych osiedli Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych powstanie w Tczewie. Wyniki konkursu Pracownia BudCud wygrała konkurs na projekt budynku wielorodzinnego przy ul. Bałdowskiej w Tczewie. Będzie to jedna z pierwszych realizacji Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, które mają zastąpić funkcjonujące dotychczas Towarzystwa Budownictwa Społecznego.