Architektura MuratorKonkursyMieszkanie Plus Wrocław: ogłoszono trzy konkursy na projekty osiedli w stolicy Dolnego Śląska

Mieszkanie Plus Wrocław: ogłoszono trzy konkursy na projekty osiedli w stolicy Dolnego Śląska

BGK Nieruchomości ogłosiło jednocześnie trzy konkursy na zaprojektowanie dostępnych cenowo osiedli we Wrocławiu. W trzech różnych lokalizacjach powstać ma docelowo blisko 1,5 tys. mieszkań.

Mieszkanie Plus Wrocław: ogłoszono trzy konkursy na projekty osiedli w stolicy Dolnego Śląska
Osiedle przy ul. Górniczego Dorobku w Katowicach, które ma być realizowane w ramach programu Mieszkanie Plus według zwycięskiego projektu pracowni 22Architekci.

Pierwsze we Wrocławiu osiedla w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus planowane są na działkach pozyskanych od PKP i Poczty Polskiej. To lokalizacje przy ulicach: Białowieskiej na Popowicach, Hermanowskiej na Kuźnikach oraz Kolejowej w rejonie Starego Miasta. Przy ul. Białowieskiej architekci mają do dyspozycji działkę o powierzchni ponad 20 tys. m2, na której może powstać ponad 350 mieszkań. Druga działka mieści się przy ul. Hermanowskiej, a jej powierzchnia wynosi ponad 95 tys. m2. Przewidziano tam ponad 650 lokali. Przy ul. Kolejowej zaś, na powierzchni ponad 20 tys. m2, będzie mogło powstać ponad 460 mieszkań. Uczestnicy w ramach projektów muszą przedstawić także propozycję zagospodarowania terenów o funkcjach publicznych, rekreacyjnych i komunikacyjnych.

Każdy z trzech konkursów na Mieszkanie Plus Wrocław będzie podzielony na dwa etapy. Pierwszym będzie prekwalifikacja kandydatów, na podstawie której do drugiego zaproszonych zostanie od trzech do sześciu uczestników. Ogłoszenie zwycięzców odbędzie się 29 listopada br. W sądach konkursowych zasiedli m.in. przedstawiciele Urzędu Miasta Wrocławia, miejskiego konserwatora zabytków oraz niezależni architekci wskazani przez wrocławski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. Więcej informacji oraz regulamin na stronie bgkn.pl.

Osiedle Mieszkanie Plus w Nidzicy projektu Czora & Czora Osiedle Mieszkanie Plus w Nidzicy realizowane będzie we współpracy z samorządem. W ramach inwestycji powstaną w sumie 64 mieszkania.
Mieszkanie Plus w Nakle nad Notecią: nowe osiedle Mieszkanie Plus projektu Atelier Tektura Wkrótce ma rozpocząć się realizacja osiedla Mieszkanie Plus w Nakle według projektu warszawskiej pracowni Atelier Tektura. Architekci zaproponowali proste bryły wykończone tynkiem i płytkami przypominającymi cementową cegłę.
Osiedle Mieszkanie Plus Ratuszowa w technologii BIM Projekt osiedla Mieszkanie Plus Ratuszowa według projekt BE DDJM Architekci powstanie w technologii BIM. Ten nowy zespół na warszawskiej Pradze ma zostać oddany do użytku na przełomie 2021 i 2022 roku.
Nowy Nikiszowiec w Katowicach Projekt zespołu Nowego Nikiszowca, realizowany w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus, nawiązuje bezpośrednio do idei historycznego osiedla, stanowi jednak jego krytyczne rozwinięcie. O wyzwaniach związanych z realizacją pisze Aleksander Drzewiecki.
Mieszkanie Plus Wrocław: osiedle na wrocławskim Zakrzowie. Wyniki konkursu Znamy wyniki kolejnego konkursu Mieszkanie Plus Wrocław. Osiedle na wrocławskim Zakrzowie zaprojektuje BE DDJM Architekci. Na podium także Kuryłowicz & Associates i 22Architekci. „To konkurs, który przejdzie do historii” – powiedział Zbigniew Maćków, jeden z jurorów, podczas ogłoszenia wyników Mieszkanie Plus Wrocław.
Mieszkanie Plus Toruń: pierwsze osiedle z prefabrykatów w ramach programu Mieszkanie Plus od S.A.M.I Architekci W ramach programu Mieszkanie Plus Toruń zyska pierwsze nowoczesne osiedle w technologii prefabrykacji. Za projekt zespołu odpowiada warszawska pracownia  S.A.M.I Architekci.