Architektura MuratorKonkursyMłode architektki z gdańskiej pracowni Fala z wyróżnieniem w międzynarodowym konkursie

Młode architektki z gdańskiej pracowni Fala z wyróżnieniem w międzynarodowym konkursie

Paulina Rogalska i Kamila Szatanowska z gdańskiej pracowni Fala Architektura zdobyły wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Vale de Moses Meditation Cabins zorganizowanym przez platformę Bee Breeders. Autorki zaproponowały projekt pawilonów do medytacji inspirowanych portugalskim krajobrazem.

Młode architektki z gdańskiej pracowni Fala z wyróżnieniem w międzynarodowym konkursie
INSIDE|OUT, proj. Fala Architektura, wyróżnienie w konkursie Vale de Moses Meditation Cabins

Inicjatorem przedsięwzięcia był międzynarodowy portal Bee Breeders, specjalizujący się w organizowaniu ideowych konkursów architektonicznych i prowadzeniu ich w imieniu innych podmiotów. Tym razem zadaniem uczestników było stworzenie kabin do medytacji, odpowiadających na potrzeby portugalskiego resortu Vale De Moses, oferującego gościom relaksujące zabiegi i treningi jogi. Właściciele poszukiwali dodatkowych przestrzeni do medytacji, które mogłyby być w łatwy sposób duplikowane na terenie ośrodka. Każda z kabin miała zapewniać przestrzeń dla terapeuty i jego podopiecznego, jednocześnie wpisując się w unikalny kontekst przyrodniczy i zapewniając gościom bliski kontakt z naturą.

Inspiracja otoczeniem: INSIDE|OUT

Projekt INSIDE|OUT pracowni Fala Architektura, który znalazł się wśród wyróżnionych, zainspirowany został m.in. otaczającym terenem. Nawiązując do warstwowości przekroju geologicznego doliny, autorki zaproponowały obiekty składające się z trzech modułów: dolnego – zamkniętego, stanowiącego bazę konstrukcji, środkowego – drewnianego, otwartego na dolinę, przeznaczonego m.in. do zabiegów oraz górnego – z tarasem do jogi i medytacji. Do obiektu przynależy również prywatny ogród.

- Warstwowość́ terenu odzwierciedliłyśmy w projektowanej bryle, która wyrasta z surowej, stabilnej kamiennej bazy, na którą nałożyłyśmy otwierany, drewniany moduł. Na szczycie znajduje się natomiast ażurowa konstrukcja, wypełniona lekkimi lnianymi tkaninami. Trochę tak, jakby medytujący zbliżał się ku niebu, jednocześnie zaglądając w głąb siebie – stąd nazwa INSIDE|OUT – tłumaczy Paulina Rogalska, współautorka projektu.

Prostota i funkcjonalność od Fala Architektura

Dla architektek ważne było także zachowanie prostej formy i nawiązanie do dziedzictwa Portugalii – stąd pomysł na wykorzystanie lokalnych materiałów. Jednocześnie kabina jest po prostu funkcjonalna. Strefa przechowywania rzeczy osobistych została podwieszona nad centralnym punktem głównego pomieszczenia, aby nie zabierać zbyt wiele przestrzeni. Tym samym, cała powierzchnia podłogi niewielkiej kabiny (4,5 × 4,5 m w najszerszym miejscu) może zostać przeznaczona do przeprowadzania zabiegów bądź medytacji.

- Zależało nam, aby kabina była łatwa w utrzymaniu, a jednocześnie ekologiczna. Zaproponowałyśmy na przykład wykorzystanie tzw. szarej wody do nawadniania otaczającego ogrodu. Dodatkowo, dzięki małej, łatwej do prefabrykacji, a jednak bardzo ergonomicznej przestrzeni, ograniczamy emisyjność kabiny – dodaje Kamila Szatanowska.

INSIDE|OUT to nie pierwszy wyróżniony projekt Fali, przygotowywany z myślą o minimalizacji negatywnego wpływu architektury na otoczenie. W 2018 roku pracownia zwyciężyła w konkursie „Iceland Northern Lights Rooms”, projektując domki, z których podziwiać można zorzę polarną na Islandii.