Architektura MuratorKonkursyModelowy budynek wielorodzinny o obniżonej energochłonności: konkurs architektoniczny

Modelowy budynek wielorodzinny o obniżonej energochłonności: konkurs architektoniczny

Ministerstwo Rozwoju i Technologii we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich ogłosiło dwuetapowy konkurs na projekt modelowego budynku wielorodzinnego o obniżonej energochłonności. Wybrane koncepcje trafią do wspólnej bazy, z której będą mogły korzystać m.in. gminy oraz społeczne inicjatywy mieszkaniowe.

Modelowy budynek wielorodzinny o obniżonej energochłonności: konkurs architektoniczny
il. GettyImages

Zgodnie ze znowelizowanymi we wrześniu przepisami dotyczącymi poprawy warunków mieszkaniowych w Polsce, ministerstwo odpowiedzialne za budownictwo i planowanie przestrzenne w naszym kraju będzie tworzyć bazę projektów budynków wielorodzinnych, z której będą mogły korzystać przy inwestycjach m.in. gminy oraz społeczne inicjatywy mieszkaniowe. Koncepcje mają być wyłaniane w konkursach architektonicznych. Pierwszy z nich ogłosił właśnie resort rozwoju we współpracy z SARP. Zadaniem uczestników jest opracowanie projektu trzykondygnacyjnego obiektu z 24 mieszkaniami o średniej wielkości 50 m², który stanowić będzie podstawę do adaptacji w konkretnych warunkach lokalizacyjnych.

Budynek powinien być zaprojektowany w sposób modularny, musi też być efektywny w całym cyklu życia, pod względem ekonomicznym, technicznym, środowiskowym i społecznym. Jak czytamy w wytycznych projektowych, zamawiający oczekuje propozycji, które przekonają inwestorów, że przy założeniu neutralności klimatycznej i ograniczonych środków finansowych może powstać́ atrakcyjna i przyjazna architektura. Jednocześnie maksymalny koszt budowy metra kwadratowego nie powinien przekroczyć 8 tysięcy złotych brutto (bez kosztów zakupu gruntu i zagospodarowania terenu).

W skład sześcioosobowego jury wchodzą architekci Bolesław Stelmach (przewodniczący), Piotr Jurkiewicz i Jerzy Grochulski, a także Grzegorz Muszyński, pełnomocnik Ministra Rozwoju i Technologii ds. mieszkalnictwa w programach współfinansowanych ze środków unijnych, Juliusz Tetzlaff, dyrektor Departamentu Mieszkalnictwa i Zuzanna Lulińska, główna specjalistka w tym departamencie. Funkcję sekretarza pełni Ewa Michalik.

Spośród opracowań studialnych złożonych w pierwszym etapie jury wybierze maksymalnie dziesięć, które zakwalifikuje do etapu drugiego. Na koniec przyzna pięć równorzędnych nagród, po 40 tys. zł każda. Laureaci zostaną też zaproszonych do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na opracowanie koncepcji wielobranżowej. Dodatkowo organizator przewiduje po 20 tys. zł dla wszystkich uczestników, którzy zostali zakwalifikowani do drugiego etapu.

Składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie do 2 grudnia, składanie opracowań studialnych – do 13 lutego 2023 roku, składanie prac – do 25 kwietnia. Ogłoszenie wyników zaplanowano na 24 maja. Więcej informacji oraz regulamin na stronie: www.gov.pl.

Autor: Piotr Prus
Konkurs na projekt hali i głównego stadionu warszawskiej Skry Nowoczesna hala sportowa i stadion lekkoatletyczny powstaną w ramach II etapu modernizacji Ośrodka Wawelska, czyli dawnej Skry. Władze Warszawy ogłaszają konkurs na wykonanie koncepcji architektoniczno-budowlanej obu obiektów.
Zielone Tarasy Kultury: wyniki konkursu na zagospodarowanie parku 18 Marca i skweru Pionierów w Kołobrzegu Władze Kołobrzegu we współpracy z koszalińskim oddziałem SARP rozstrzygnęły konkurs na nowe zagospodarowanie dwóch przestrzeni publicznych w centrum miasta: parku 18 Marca i skweru Pionierów. Zwyciężyła warszawska pracownia JAZ+Architekci.
Konkurs na projekt strzelnicy golfowej na Mazurach Spółka Universe Properties Group, właściciel kompleksu Masurian Yacht & Golf Resort powstającego między Giżyckiem a Węgorzewem, ogłosiła konkurs na projekt strzelnicy golfowej wraz z budynkiem klubowym i zapleczem gastronomicznym.
Konkurs na siedzibę Wydziału Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie planuje budowę nowej siedziby Wydziału Informatyki. Właśnie ogłosił konkurs na jej projekt. W jury m.in. architekci Maciej Miłobędzki, Karol Barcz, Piotr Śmierzewski, Karol Nieradka i Grzegorz Wojtkun.
Konkurs na projekt zagospodarowania dwuhektarowego terenu w centrum Jeleniej Góry W ścisłym centrum Jeleniej Góry powstać ma nowoczesne targowisko z zielenią i atrakcyjnym terenem rekreacyjnym. Władze miasta właśnie ogłosiły konkurs na projekt nowego zagospodarowania blisko dwuhektarowego obszaru w śródmieściu.
Konkurs na projekt wystawy w Muzeum Bitwy Warszawskiej Muzeum Wojska Polskiego ogłosiło rekomendowany przez SARP konkurs na projekt ekspozycji stałej nowo powstającego Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Składanie wniosków do 28 listopada.